پیش بینی رشد 5 درصدی اقتصاد چین در سال 2023

پیش بینی رشد 5 درصدی اقتصاد چین در سال 2023

اقتصاد چین در سال 2023; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

آژانس رتبه ‌بندی فیچ که رشد اقتصادی چین در سال 2023 را 4.1 درصد پیش بینی کرده بود، آن را به 5.0 درصد تغییر داد زیرا فعالیت‌ های تجاری پس از پایان رژیم سیاست “کووید صفر”، سریع تر از حد انتظار بهبود می‌ یابند.

موسسه فیچ که بهبود اقتصادی را در وهله اول ناشی از مصرف می داند، اعلام کرد: بسیاری از شاخص‌ های کلیدی اگرچه هنوز رشد کمتری نسبت به قبل از همه‌ گیری کرونا دارند، ولی اخیرا با بهبود نسبی روبرو شده اند.

با این وجود، آژانس رتبه ‌بندی فیچ انتظار دارد که احیای اقتصادی در سال جاری نسبت به سال 2021، زمانی که رشد تولید ناخالص داخلی 8.4 درصد بود، تسریع شود. فیچ اولین آژانس رتبه بندی است که پیش بینی رشد اقتصادی 2023 چین را ارتقا داده است. پلتس انتظار دارد با وجود پیش بینی ها از رشد 4.0 درصدی اقتصاد چین در نوامبر، اقتصاد این کشور در مسیر رشد 4.8 درصدی تولید ناخالص داخلی 2023 باقی بماند.

این مؤسسه اعلام کرد بازار علیرغم افزایش حمایت‌ های سیاستی از افزایش ساخت و ساز، کمتر شاهد بهبود فروش یا ساخت مسکن در اواخر 2022 بوده است.

علاوه براین، تجارت چین ممکن است در سال 2023 به عامل فشاری علیه رشد اقتصادی تبدیل شده و تقاضا برای صادرات به دلیل کندی رشد اقتصادی در ایالات متحده و اروپا کاهش یابد. همچنین رویکرد سیاست مالی چین پیش از نشست پارلمان در ماه مارس همچنان مبهم است.

لی کی کیانگ نخست وزیر چین هفته گذشته متعهد شد دولت علیرغم مواجهه با مشکلات و چالش ها، برای ثبات و شتاب بهبود اقتصادی تلاش خواهد کرد. با اینکه فیچ کاهش سیاست های کلان تهاجمی را انتظار ندارد اما کسری بودجه معادل 7 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2023 را پیش بینی می کند که از 8 درصد برآورد شده در سال 2022 کمتر است.

رویترز پیش تر گزارش داده بود سیاست گذاران قصد دارند در سال جاری حمایت از تقاضای داخلی را افزایش دهند اما انتظار می رود از پرداخت یارانه های مستقیم مصرف کنندگان خودداری کرده و بیشتر بر سرمایه گذاری تمرکز کنند.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *