درخواست 5 کشور تولیدکننده نفت برای پیوستن به اتحاد بریکس

درخواست 5 کشور تولیدکننده نفت برای پیوستن به اتحاد بریکس

درخواست 5 کشور تولیدکننده نفت برای پیوستن به اتحاد بریکس

در حالی که گروه بریکس برای برگزاری اجلاس سالانه خود در آفریقای جنوبی آماده می شود عربستان سعودی، امارات متحده عربی، الجزایر، مصر، بحرین و ایران، رسماً درخواست کرده اند به این گروه ملحق شوند.

به گفته آنیل سوکلال، سفیر آفریقای جنوبی در این گروه، در مجموع 19 کشور برای پیوستن به بلوک بازارهای نوظهور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی ابراز علاقه کرده اند.
وی در مصاحبه با شبکه بلومبرگ گفت: آنچه مورد بحث قرار خواهد گرفت گسترش بریکس و روش‌های چگونگی این اتفاق است. سیزده کشور رسماً درخواست پیوستن به آن را داده‌اند و شش کشور دیگر به‌طور غیررسمی درخواست کرده‌اند. ما هر روز درخواست هایی برای پیوستن دریافت می کنیم. بریکس اجلاس سالانه خود را در هفته اول ژوئن در کیپ تاون برگزار خواهد کرد. وزرای خارجه هر پنج کشور عضو حضور خود را تایید کرده اند. اوایل ماه جاری، بلومبرگ پیش بینی کرد بریکس به زودی از نظر رشد اقتصادی از گروه 7 تحت رهبری ایالات متحده پیشی بگیرد.

بر اساس تحلیل بلومبرگ، در حالی که کشورهای بریکس و کشورهای عضو گروه 7 هر یک به طور مساوی در رشد اقتصاد جهانی در سال 2020 مشارکت داشتند، عملکرد بلوک تحت رهبری غرب اخیراً کاهش یافته است.

تا سال 2028، انتظار می رود که گروه 7 تنها 27.8 درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل دهد، در حالی که سهم بریکس 35 درصد خواهد بود. این برآوردها تنها چند هفته پس از آن صورت گرفت که الکساندر باباکوف، معاون رئیس دومای دولتی روسیه، گفت، بریکس در حال کار بر روی توسعه یک “ارز جدید” است که در نشست آتی این سازمان ارائه خواهد شد.

کشورهای عضو بریکس بیش از 40 درصد از جمعیت جهان و حدود یک چهارم تولید ناخالص جهانی را تشکیل می دهند. تمایل کشورهای جهان برای پیوستن به این بلوک در زمانی است که دولت‌های بیشتری از دلار آمریکا دور می‌شوند. به دلیل افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا و استفاده واشنگتن از دلار به عنوان یک سلاح برای اعمال تحریم‌های مالی، دلار برای اقتصادهای دلاری شده غیرقابل اعتمادتر شده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *