کاهش ۷۰ درصدی صادرات گاز ایران به ترکیه

, ,
کاهش ۷۰ درصدی صادرات گاز ایران به ترکیه

به گزارش بازار نفت و گاز، شرکت بوتاش، اپراتور خطوط لوله دولتی ترکیه مدعی شد حجم گازی که از سوی ایران به ترکیه پمپاژ می‌شود از اول ژانویه ۷۰درصد کاهش یافته است.

مقامات ترکیه از ایران خواسته‌اند هرچه سریع‌تر این مشکل را برطرف کند. ترکیه اقدامات پیشگیرانه‌ای جهت جلوگیری از اختلال در مصرف گاز در سراسر کشور طی زمستان اتخاذ کرده است و از ذخایر گازی برای تأمین تقاضا استفاده می‌کند.

ایران بهمن‌ماه پارسال نیز تحویل گاز به ترکیه را برای دو هفته متوقف کرد. مقامات شرکت ملی گاز ایران همان زمان مدعی شده بودند که «نقص فنی» باعث قطعی صادرات گاز شده، اما ایران زمستان پارسال با کسری هنگفت روزانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز مواجه بود و امسال این کسری حتی بیشتر هم شده است.

ایران بعد از روسیه دومین عرضه‌کننده بزرگ گاز به ترکیه است و در 2021، 9.43 میلیارد مترمکعب گاز به این کشور صادر کرده است. طی هفته‌های گذشته گزارش‌های روزافزونی از مازوت‌سوزی‌های گسترده در ایران به خاطر کسری گاز منتشر شده بود که به آلودگی شدید هوا انجامیده است.

وزارت انرژی ترکیه به صنایع و نیروگاه‌های برقی هشدار داده است که قطع صادرات گاز ایران منجر به کاهش عرضه گاز به این واحدها خواهد بود، اما گاز مورد نیاز خانوارها از ذخایر زیرزمینی گاز ترکیه تامین خواهد شد.

ایران در زمستان‌ها که مصرف گاز اوج می‌گیرد، سهمی ۱۰ درصدی در تامین گاز ترکیه دارد. در کنار ایران و جمهوری آذربایجان، روسیه نیز صادرکننده گاز طبیعی به ترکیه است. ترکیه همچنین واردات گاز مایع از بیش از ۱۰ کشور، به‌ ویژه آمریکا و قطر دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *