هزینه 800 میلیارد یورویی اروپا برای مقابله با بحران انرژی

, ,
هزینه 800 میلیارد یورویی اروپا برای مقابله با بحران انرژی

به گزارش بازار نفت و گاز، تحلیلگران اقتصادی ضمن اشاره به این مساله که هزینه کشورهای اروپایی برای محافظت خانوارها و شرکت ها در برابر افزایش هزینه های انرژی به حدود 800 میلیارد یورو رسیده از کشورهای اروپایی خواستند در هزینه های خود برای مقابله با بحران انرژی هدفمندتر باشند.

بر اساس تحلیل اندیشکده بروگل، کشورهای اتحادیه اروپا تاکنون 681 میلیارد یورو برای مقابله با بحران انرژی اختصاص داده اند، در حالی که بریتانیا 103 میلیارد یورو و نروژ 8.1 میلیارد یورو از سپتامبر 2021 برای مقابله با این بحران هزینه کرده اند. مجموع 792 میلیارد یورو با 706 میلیارد یورو در آخرین ارزیابی بروگل در ماه نوامبر مقایسه می شود، زیرا کشورها در زمستان به مواجهه با پیامدهای ناشی از قطع بیشتر گاز روسیه به اروپا در سال 2022 ادامه دادند.

آلمان با اختصاص نزدیک به 270 میلیارد یورو در صدر جدول هزینه ها قرار گرفت، هزینه ای که کشورهای دیگر را تحت الشعاع قرار داد. بریتانیا، ایتالیا و فرانسه بالاترین رتبه های بعدی را داشتند، اگرچه هر کدام کمتر از 150 میلیارد یورو هزینه کردند. بر اساس مقیاس سرانه، لوکزامبورگ، دانمارک و آلمان بیشترین هزینه را داشتند.

هزینه‌هایی که کشورها برای بحران انرژی در نظر گرفته‌اند اکنون با صندوق ۷۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای بهبود کووید-۱۹ برابری می‌کند. به روزرسانی هزینه های انرژی در حالی صورت می گیرد که کشورها در مورد پیشنهادات اتحادیه اروپا برای تسهیل بیشتر قوانین کمک های دولتی برای پروژه های فناوری سبز بحث می کنند، زیرا اروپا به دنبال رقابت با ایالات متحده و چین است.

این طرح‌ها نگرانی‌هایی را در برخی از پایتخت‌های اتحادیه اروپا برانگیخته است که کمک‌های دولتی بیشتر، بازار داخلی این اتحادیه را متزلزل می‌کند. آلمان به خاطر بسته عظیم کمک های انرژی خود، که بسیار فراتر از توان پرداخت سایر کشورهای اتحادیه اروپا است، با انتقاداتی مواجه شده است.

بروگل اعلام کرده است که دولت ها بیشتر حمایت خود را بر روی اقدامات غیرهدفمند برای محدود کردن قیمت خرده فروشی مصرف کنندگان برای انرژی متمرکز کرده اند، مانند کاهش مالیات بر ارزش افزوده بر بنزین یا سقف قیمت خرده فروشی برق. این اندیشکده توصیه می کند که روند فعلی نیاز به تغییر دارد، زیرا دولت ها امکانات مالی کافی را برای ادامه دادن سیاست های کنونی ندارند.

منبع: سبدگردان مانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *