پیش بینی نفت 87 دلاری در سال 2023

پیش بینی نفت 87 دلاری در سال 2023

پیش بینی نفت 87 دلاری در سال 2023 ; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

در تازه ترین نظرسنجی رویترز از متخصصان انرژی در خصوص میانگین قیمت نفت تا سال 2027 نشان می دهد قیمت طلای سیاه کمتر از 90 دلار در هر بشکه خواهد بود.

به اعتقاد تحلیلگران انرژی، بهبود تقاضای چین، کاهش عرضه روسیه، و کاهش ذخایر راهبردی ایالات متحده بازارهای نفت را منقبض کرده و قیمت ها را بالاتر خواهد برد.

میانگین پیش بینی ها در نظرسنجی امسال 4 تا 10 دلار در هر بشکه بیشتر از نظرسنجی سال 2022 قبل از حمله روسیه به اوکراین است. برای پیش بینی قیمت در سال 2023، نیمی از متخصصان انرژی پیش بینی کردند میانگین قیمت نفت برنت بین 80 تا 95 دلار در هر بشکه باشد.

اکثر افراد شرکت کننده در نظرسنجی، بیش از 90 درصد، میانگین قیمت برنت را بین 70 تا 105 دلار پیش بینی کرده اند. میانگین تمام پیش بینی ها برای سال جاری 87 دلار در هر بشکه است. بر اساس این نظرسنجی، انتظار می‌رود تا سال 2027 قیمت نفت نیز به طور متوسط ​​حدود 90 دلار باشد. پیش‌بینی‌های بلند مدت طبیعتاً به دلیل مسیر ناشناخته اقتصاد جهانی و تقاضای نفت در پنج سال آینده قطعی نیست.

پس از حمله روسیه به اوکراین، بسیاری از کشورها متعهد شده‌اند که تمرکز بیشتری بر انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشند که می‌تواند جایگزین برخی از سوخت‌های فسیلی در تولید برق شود. اما تغییر در تجارت جهانی نفت و انتظار کاهش عرضه از روسیه به دلیل تحریم‌های غرب بر انرژی روسیه و سرمایه‌گذاری ناکافی در عرضه نفت در چند سال گذشته می‌تواند بازارها را بیش از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت، محدود کند.

بانک‌های سرمایه‌گذاری همچنین انتظار دارند که قیمت نفت در سال جاری به طور متوسط ​​حداقل 80 تا 90 دلار باشد و پیش بینی می کنند که اوپک پلاس در صورت لزوم با کاهش تولیداز 80 دلاری در هر بشکه حمایت کند.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) در آخرین چشم انداز کوتاه مدت انرژی در ژانویه که هفته گذشته منتشر شد، پیش بینی کرد که قیمت نفت خام برنت امسال به طور متوسط ​​83 دلار در هر بشکه و در سال 2024 به 78 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

پیش بینی نفت 87 دلاری در سال 2023

پیش بینی نفت 87 دلاری در سال 2023

ما انتظار داریم که بیشتر صادرات نفت خام از روسیه همچنان خریدار پیدا کند. اما تحریم‌های فرآورده‌های نفتی اختلالات بیشتری در تولید و صادرات نفت روسیه ایجاد می کند، زیرا یافتن خریداران جایگزین و همچنین حمل‌ونقل و سایر خدمات برای دسترسی به این خریداران احتمالاً چالش‌برانگیزتر از نفت خام است.

انتظار می رود تقاضای نفت چین در اواخر امسال، پس از خارج شدن از محدودیت کووید، افزایش پیدا کند.انتظار می رود مصرف نفت چین در سال جاری با جهش 800 هزار بشکه در روز به رکورد 16 میلیون بشکه در روز پس از سیاست «کرونا صفر» و بازگشایی مرزها برسد.

به گفته گلدمن ساکس، رشد تقاضای جهانی نفت می تواند قیمت نفت را در سال جاری به بالای 100 دلار برساند و نفت برنت تا سه ماهه چهارم به 105 دلار در هر بشکه معامله شود.

ماه گذشته، این بانک اعلام کرد که بازگشایی چین می تواند قیمت نفت را 15 دلار در هر بشکه افزایش دهد، زیرا تقاضای چین می تواند بین سال های 2022 تا 2023 به طور متوسط ​​یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

مورگان استنلی همچنین انتظار دارد قیمت نفت برنت تا پایان سال 2023 به 110 دلار در هر بشکه برسد.

قیمت ها احتمالا در این سه ماهه در محدوده 80 تا 85 دلار باقی خواهند مانداما به گفته مورگان بازگشایی چین، و کاهش عرضه روسیه و کاهش ذخایر راهبردی ایالات متحده، بازارهای جهانی نفت را در سه ماهه سوم و چهارم فشرده خواهد کرد.از این رو، پیش بینی نفت بالای 100 دلار تا پایان سال 2023 است.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *