فرصتی که ایران از دست داد / جهش ۵۳ درصدی درآمدهای نفتی عراق در سال ۲۰۲۲

,
جهش ۵۳ درصدی درآمدهای نفتی عراق

به گزارش بازار نفت و گاز، بر اساس داده‌های مشاهده شده توسط پلت فرم تخصصی انرژی، بیش از ۱۱۵ میلیارد دلار از بودجه عراق در سال گذشته (۲۰۲۲) حاصل از درآمد‌های نفتی بود، در حالی که در سال ۲۰۲۱ این رقم حدود ۷۵.۵ میلیارد دلار بوده است.

الطاقة سایت تخصصی حوزه انرژی نوشت: درآمدهای حاصل از صادرات نفت عراق در سال 2022 در مقایسه با سال 2021 جهش قابل توجه 53 درصدی (معادل 40 میلیارد دلار) را تجربه کرد.

وزیر نفت عراق در بیانیه ای میزان صادرات نفت خام را بیش از 1 میلیارد و 209 میلیون بشکه با میانگین صادرات حدود 3.32 میلیون بشکه در روز اعلام کرد.

حیان عبدالغنی توضیح داد که صادرات بر اساس مطالعات بازار نفت به شرکت های کشورهای مختلف از جمله چین، هند، کره جنوبی، ترکیه، یونان، آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، ایتالیا، اسپانیا، هلند و نیز برخی شرکت های کشورهای عربی، انجام شده است.

بخشی از افزایش درآمد نفتی عراق ناشی از افزایش قیمت نفت خام در پی جنگ روسیه و اوکراین بود. نفت برنت در سال 2022، حدود 10.4 درصد رشد داشت و قیمت هر بشکه نفت در سطح جهان در ماه مارس افزایش یافت و به 139.13 دلار در هر بشکه که بالاترین قیمت از سال 2008 تا کنون است، رسید و این موضوع نگرانی هایی را در مورد تامین و امنیت انرژی ایجاد کرد.

علیرغم کاهش قیمت نفت در ماه‌های پایانی سال، عراقی ها با حمایت از اقدامات ائتلاف اوپک پلاس تعادل را حفظ کردند. جدیدترین تصمیم اوپک پلاس، کاهش دو میلیون بشکه‌ای تولید نفت از نوامبر 2022 بود که از کاهش بیشتر قیمت نفت جلوگیری کرد.

شایان ذکر است که درآمد صادرات نفت عراق در ماه دسامبر حدود 652 میلیون دلار در مقایسه با نوامبر کاهش یافته است. عراق در نوامبر 2022 حدود 7.606 میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرده بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *