کشف جدید در بازار ارز؟

کشف جدید در بازار ارز؟

به گزارش بازار نفت و گاز به نقل از دنیای اقتصاد رئیس‌کل بانک مرکزی از آغاز به کار سامانه مبادلات ارز و طلا در روز سه‌شنبه ۲ اسفند سخن گفت، بازار‌های رسمی ایست قیمتی کردند، بازار آزاد به رشد خود ادامه داد. چکیده رفتار بازار ارز در نخستین روز اسفند ماه سال جاری را می‌توان در سه جمله ذکر شده مشاهده کرد. از روز‌های انتهایی نخستین ماه زمستان مسوولان نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی با حذف نرخ‌های توافقی و تلاش برای نزدیک کردن ارقام رسمی به نرخ بازار آزاد، از ایجاد سامانه جدیدی در جهت رفع نیاز‌های ارز و طلای کشور سخن گفتند.

هرچند بر اساس گفته‌های پیشین آغاز به کار سامانه مذکور تاکنون به تعویق افتاده اما با توجه به اعلام رسمی بانک مرکزی و سامانه بازار متشکل ارزی کشور و همچنین استپ قیمت بازار‌های رسمی در روز گذشته می‌توان نتیجه گرفت که زمانی تا آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا باقی نمانده است. اما برخلاف استراحت بازار‌های رسمی در روز دوشنبه، نرخ ارز در معاملات آزاد مجددا دچار نوسانات افزایشی شد و نرخ هر برگ اسکناس دلار آزاد در میانه‌های کانال 49 هزار تومانی قیمت خورد. حال باید دید با توجه به سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی مبنی بر کشف نرخ‌های جدید در مرکز مبادله ارزی روند معاملات بازار آزاد پس از اعلام نرخ‌های جدید چگونه خواهد بود.

پیشتازی فعالان فردایی

دیروز دوشنبه یکم اسفند ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. در حالی که نرخ ارز مذکور در معاملات صرافی‌های رسمی در قیمت روز یکشنبه یعنی رقم 45 هزار و 207 تومان باقی مانده و بازار‌های رسمی دچار ایست قیمتی شده بودند، هر برگ اسکناس آمریکایی در معاملات بازار آزاد مجددا کانال عوض کرد و در سطوح قیمتی میانه کانال 49 هزار تومانی معامله شد.

این در حالی است که فعالان فردایی بازار آزاد پای خود را از این نیز فراتر گذاشته و ارقامی در محدوده کانال 50 هزار تومانی را در معاملات خود ارائه می‌دادند. مشاهدات به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که فعالیت صرافی‌های رسمی نیز در روز‌های گذشته به کلی تعطیل شده و با وجود صف متقاضیان در بازار بنگاهی اقدام به عرضه نمی‌کند. روز گذشته روابط عمومی بازار متشکل ارزی کشور در اطلاعیه‌ای رسمی به کلیه کارگزاران این سامانه از توقف معاملات رسمی صرافی‌ها تا زمان آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا خبر داد.

در متن این گزارش آمده است: به اطلاع کارگزاران محترم می‌رساند با توجه به راه‌اندازی قریب‌الوقوع مرکز مبادله ارز و طلای ایران و انتقال کلیه مصارف ارزی خدماتی(حواله و اسکناس) به این مرکز از امروز دوشنبه مورخ یکم اسفند ماه سال ۱۴۰۱ انجام معاملات دلار و یورو در بازار متشکل ارزی ایران متوقف می‌‌شود. لازم به ذکر است بر اساس اعلام بانک مرکزی کارگزاران خریدار ارز از بازار متشکل ارزی ایران که تا کنون اقدام به فروش ارز خریداری شده، نکرده‌اند مکلفند نسبت به فروش آن طبق ضوابط ابلاغی اقدام کنند. روز گذشته با افزایش چشمگیر نرخ ارز در معاملات آزاد قیمت سکه نیز مجددا رشد کرد و به رقم 29 میلیون و 750 هزار تومان رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *