کاهش چشمگیر قیمت نفت و گاز ممکن است اقتصاد جهانی را نجات دهد

کاهش چشمگیر قیمت نفت و گاز

کاهش چشمگیر قیمت نفت و گاز

تحلیلگران بر این باورند که کاهش قیمت نفت و گاز طبیعی در سال جاری رکود اقتصاد جهانی را محدود خواهد کرد، به ویژه در اروپا که ترس از رکود و تورم فروکش کرده است. قیمت نفت هم اکنون در محدوده 80 دلار در هر بشکه معامله می شود که از بیش از 100 دلار و در مقطعی 120 دلار در هر بشکه در بهار سال گذشته کاهش یافته است.

قیمت گاز طبیعی در اروپا به دلیل صرفه جویی در انرژی، افت شدید تقاضا، موجودی بسیار بالاتر از حد متوسط و آب و هوای معتدل در فصل زمستان امسال به پایین ترین حد خود در 18 ماه گذشته رسیده است.

عملکرد اقتصاد اروپا در ماه‌های گذشته بهتر از آنچه در پاییز انتظار می‌رفت، بوده است که علت اصلی آن کاهش هزینه های انرژی به شمار می رود. در ایالات متحده، چشم انداز اقتصادی کمی ظریف‌تر است، اما مصرف‌کنندگان در ماه‌های اخیر، در مقایسه با رکورد بیش از 5 دلار برای هر گالن بنزین در شروع فصل رانندگی سال گذشته، احساس آرامش کرده‌اند.
با نزدیک شدن به فصل رانندگی در تابستان، هزینه بنزین می تواند بسیار کمتر شود.

با این حال، تحلیلگران می گویند که هزینه ها روی سایر اقلام می تواند همچنان تورم را بالاتر از آنچه فدرال رزرو می خواست حفظ کند، در حالی که تاثیر واقعی افزایش نرخ بهره بر امور مالی مصرف کننده و پرداخت های وام مسکن هنوز به طور کامل احساس نشده است.

با این حال، اقتصاددانان معتقدند کاهش قیمت انرژی در ماه های اخیر به اقتصادهای دو سوی اقیانوس اطلس کمک کرده است. اروپا که بیم آن می رفت در سه ماهه آخر سال 2022 وارد رکود شود، در پایان سال گذشته توانست از افت فعالیت های اقتصادی جلوگیری کند.

آخرین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد منطقه یورو امسال نیز از رکود اجتناب خواهد کرد و به دلیل کاهش قیمت انرژی نسبت به بهار و تابستان 2022 پس از تهاجم روسیه به اوکراین و متعاقب آن، رشد اقتصادی اندکی را به دست خواهد آورد.

کمیسیون اروپا ماه گذشته پیش‌بینی خود از نرخ تورم اتحادیه اروپا را کمی کاهش داد و چشم‌انداز رشد اقتصادی برای سال 2023 را اصلاح کرد و گفت که اقتصاد اتحادیه اروپا امسال از رکود اجتناب خواهد کرد.

اکنون انتظار می‌رود آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، رشد 0.2 درصدی را در مقایسه با پیش‌بینی قبلی 0.6 درصدی داشته باشد. با این حال، زمانی که افزایش نرخ بهره به طور کامل با فعالیت های اقتصادی مطابقت داشته باشد، ایالات متحده ممکن است از رکود اجتناب نکند.

موسسه رتبه بندی فیچ در آخرین گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی خود اعلام کرد که چشم انداز رشد اقتصادی سال 2023 در سطح جهانی از دسامبر به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

این آژانس رتبه‌بندی افزود: اما تأثیرات ناشی از افزایش نرخ‌ بهره ها بر اقتصاد واقعی همچنان در پیش است و احتمالاً اقتصاد ایالات متحده را در اواخر سال جاری وارد رکود خواهد کرد. فیچ هشدار داده است که تأثیر تأخیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در اواخر سال جاری و سال آینده احساس خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: وال استریت ژورنال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *