روسیه به ذخایر گازی آفریقا چشم دوخته است

,
ذخایر گازی آفریقا

نمایندگان غول گازی روسیه، گازپروم، در نشستی با مقامات کشورهای آفریقایی در ژوهانسبورگ برای کمک به کشورهای آفریقایی در تولید گاز طبیعی اعلام آمادگی کردند. ایلیا روگاچف، سفیر روسیه در آفریقای جنوبی، در میزگردی برای بحث درمورد مزایای گاز طبیعی از اینکه تجربه گازپروم در اجرای پروژه‌های ساخت خط لوله گاز طبیعی مایع و گاز مورد علاقه شرکای آفریقای جنوبی باشد، ابراز امیدواری کرد.

نمایندگان 9 کشور آفریقایی الجزایر، آنگولا، غنا، مصر، کنیا، موزامبیک، نیجریه، تانزانیا و آفریقای جنوبی در این نشست حضور داشتند. اگرچه غرب از زمان تهاجم روسیه به اوکراین منابع انرژی روسیه را کنار زده و بیشتر حریم هوایی را به روی هواپیماها و پروازهای تجاری روسیه بسته است، اما کشورهای آفریقایی همچنان به روابط نزدیک خود با روسیه ادامه می‌دهند.

دیمیتری خاندوگا، معاون بخش اقتصاد خارجی گازپروم، گفت “گازپروم آماده تبادل نظر درمورد پیشنهادهای سازنده و دوجانبه سودمند با هدف توسعه اقتصادی و بهبود زندگی مردم در کشورهای آفریقایی است”.

شرکت کنندگان در این میزگرد تاکید کردند که افزایش تولید گاز طبیعی در آفریقا به تامین تقاضای رو به رشد انرژی کمک خواهد کرد. با این حال، بیشتر گاز تولید شده به آفریقا صادر می‌شود. به گفته این شرکت روسی، از هر سه ساکن نیجریه، بزرگترین صادرکننده LNG آفریقا، یک نفر به انرژی دسترسی ندارد.

بیشتر گاز طبیعی تولید شده آفریقا به اروپا می‌رود که در حال خرید خط لوله و تامین LNG از آفریقا برای جایگزینی تامین خط لوله گازپروم روسیه است. شرکت‌های بزرگ نفت و گاز اکنون به‌دنبال امضای قراردادهای مازاد در دریای مدیترانه و آفریقا به‌منظور تامین گاز اروپا هستند که قصد دارد گاز روسیه را تا سال 2027 کنار بگذارد.

کلودیو دسکالزی، مدیر اجرایی اِنی در اوایل سال جاری به فایننشال تایمز گفت که اروپا باید بر محور انرژی “جنوب به شمال” آفریقا برای تحویل گاز متمرکز شود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *