شکوفایی صنعت نفت آفریقا

شکوفایی صنعت نفت آفریقا

شکوفایی صنعت نفت آفریقا در سال 2023

چندین شرکت انرژی در سال‌های اخیرتمرکز خود را روی پروژه‌های نفت و گاز آفریقا و دریای کارائیب قرار داده‌اند.

با افزایش فشار برای کربن‌زدایی، بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز از سایت‌های عملیاتی قدیمی و پرمصرف کربن دور شده‌اند و به دنبال توسعه پروژه های جدید در مناطق نفتی غیرسنتی هستند. در همین حال، کشورهای آفریقایی مصمم هستند تا گوشه ای از سهم خود را از انرژی جهانی به دست آورند.

در حالی که چندین کشور در سراسر آفریقا به توسعه صنایع نفت خود ادامه می دهند، برای سال 2023 چه انتظاراتی در پیش است؟

از آنجایی که تقاضا برای نفت و گاز طبیعی پس از همه‌گیری کوید 19 همچنان رو به افزایش است، دولت ها برای تامین نفت خود به قدرت های جایگزین روی آوردند، آن هم در شرایطی که کشورهای سراسر جهان نفت روسیه را تحریم کردند

همچنین به دلیل افزایش تولید نفت از مکان های مرسوم، بسیاری از کشورها شروع به تقویت روابط خود برای تضمین عرضه نفت کم کربن با قدرت های جدید نفتی کردند، زیرا تقاضای جهانی برای سوخت های فسیلی همچنان بالاست.

بیشتر این عملیات‌های کم کربن در مناطقی با اکتشافات اخیر ذخایر عظیم توسعه می‌یابند. مانند کارائیب و آفریقا،که در آن شرکت‌های بزرگ نفتی از روش‌های تولید کم کربن و فناوری جذب کربن استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که تولید نفت خام آسیب کمتری به محیط‌ زیست می‌زند.

در اجلاس آب و هوای COP27 که در مصر برگزار شد، نمایندگان دولت آفریقا به صراحت اعلام کردند که کشورهای آفریقایی باید اجازه داشته باشند منابع سوخت فسیلی خود را توسعه دهند تا مردم خود را از فقر نجات دهند.

به دنبال تقاضای بالقوه جهان برای نفت و گاز پس از دور شدن ایالات متحده و اروپا از انرژی روسیه، رهبران آفریقایی فرصتی برای ترویج توسعه نفت کم کربن در سراسر این قاره پیدا کردند.

مگی شینو، کمیسر نفت نامیبیا، اظهار داشت: «شرکت‌های نفت و گاز زیادی در COP حضور دارند زیرا آفریقا می‌خواهد این پیام را ارسال کند که ما می‌خواهیم تمام منابع انرژی خود را به نفع مردم خود توسعه دهیم، زیرا موضوع حائز اهمیت برای ما کمبود انرژی است.

این به توسعه صنعت نفت و گاز کمک کرده است و چندین پروژه برای این قاره در سال 2023 برنامه ریزی شده است. علاوه بر این، هفته نفت سالانه آفریقا دوباره در ماه اکتبر برگزار می شود تا فرصت ها در صنعت نفت این قاره را ارتقا دهد.

به گفته تحلیلگران، بیش از 70 پروژه نفت و گاز تا سال 2025 برای بهره برداری در نظر گرفته شده است که می تواند تا 2.3 میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کند. TotalEnergiesسال گذشته اعلام کرد که در میدان بگونیا آنگولا سرمایه گذاری خواهد کرد که به پروژه های دیگر خود در منطقه اضافه می شود و می تواند تولید را در این منطقه 30000 بشکه در روز افزایش دهد. انتظار می رود این عملیات در پایان سال 2024 و پس از سرمایه گذاری 850 میلیون دلاری آغاز شود.

یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت آفریقا، نیجریه، برنامه های بزرگی برای تنوع بخشیدن به عملیات نفتی خود با توسعه پروژه های جدید در خارج از دلتای نیجر در شمال این کشور دارد. پس از سال‌ها تأخیر، شل در سال جاری پروژه Bonga North خود را ادامه می‌دهد و پس از آن، پروژه میدانی 10 میلیارد دلاری Bonga South West در سال 2024 شروع به فعالیت می کند.

اعتقاد بر این است که بونگا شمال 525 میلیون بشکه نفت خام در اختیار دارد که می تواند از هدف نیجریه برای افزایش تولید تا سطح قبل از همه گیری حمایت کند، زیرا در ماه های اخیر مکرراً نتوانسته است به سهمیه های اوپک دست یابد.

اوگاندا قصد دارد به گسترش صنعت نفت خود از طریق توسعه دریاچه آلبرت که توسط TotalEnergies اداره می شود، ادامه دهد. این پروژه تاکنون 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری داشته است. اوگاندا برنامه‌های عمده‌ای که سال ها با تاخیر مواجه بوده است برای توسعه پروژه‌های نفتی بالادست Tilenga و Kingfisher و ساخت خط لوله نفت خام آفریقای شرقی به طول 1500 کیلومتر دارد که در صورت تکمیل، اوگاندا می تواند تولید 230000 بشکه در روز از دریاچه آلبرت داشته باشد.

شرکت توتال اینجرینگ

شرکت توتال اینجرینگ

غنا بر تولید داخلی خود متمرکز شده است که امیدوار است تا پایان سال تولید را دو برابر کند. غنا با اکتشافات اخیر خود تئانست میزان برداشت خود که کمتر از 200000 بشکه در روزاست را به حدود 420000 بشکه در روز برساند که باعث شد بلوک سه نقطه کیپ تانو سرمایه‌گذاری خارجی بیشتری را در این منطقه جذب کند و به دنبال آن شرکت انرژی آکر نروژ در حال اجرای عملیات آن شود.

قدرت های نفتی جدید در آفریقا در حال ظهور هستند، زیرا شرکت نفت آفریقا (AOC) دو قرارداد مشارکت در تولید با جمهوری گینه استوایی را در ماه فوریه اعلام کرد.

انتظار می‌رود که AOC هشتاد درصد از سهام عملیاتی بلوک‌های فراساحلی EG-18 و EG-31 را در صورت تأیید دولت در اختیار داشته باشد در حالی که GEPetrol که متعلق به دولت است 20 درصد باقی‌مانده را در اختیار دارد. این شرکت ها قصد دارند 7 میلیون دلار برای دوره اکتشاف اولیه هزینه کنند. AOC انتظار دارد که این پیشرفت‌ها «فرصت‌های توسعه گاز کم‌هزینه و کم خطر» را ارائه دهند.

پس از شناسایی فضایی روشن برای آفریقا در عرصه بین‌المللی نفت، به لطف تقاضای قوی جهانی برای نفت و گاز کم کربن، کشورهای سراسر این قاره به سرعت برای اطمینان از جایگاه خود بر سر میز مذاکره می نشینند. در حالی که قدرت‌های قدیمی نفتی مانند نیجریه در حال گسترش صنایع خود هستند، کشورهای تازه وارد مانند غنا و گینه استوایی اکتشافات بیشتری را برای توسعه پروژه‌های جدیدی تشویق می‌کنند که می‌توانند نفت و گاز کم کربن را برای پر کردن شکاف در گذار سبز فراهم کنند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *