چیزی شبیه به معجزه: آمریکا از وارد کننده بزرگ نفت به صادرکننده تبدیل شد

چیزی شبیه به معجزه: آمریکا از وارد کننده بزرگ نفت به صادرکننده تبدیل شد

وارد کننده بزرگ نفت; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد خالص صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی ایالات متحده در ماه دسامبر 2022 به بالاترین سطح خود در نیم قرن اخیر رسیده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد، خالص صادرات نفتی این کشور در ماه دسامبر به بیش از 2.15 میلیون بشکه در روز رسیده که این رقم از رکورد قبلی 430 هزار بشکه در روز در ماه اکتبر بسیار بیشتر بوده است.

این در حالی است که آمریکا ده سال قبل یعنی زمانی که انقلاب شیل نفت در حال وقوع بود، روزانه به طور خالص 6 میلیون بشکه نفت وارد می کرد. کل صادرات نفت آمریکا در ماه دسامبر به 10.16 میلیون بشکه در روز رسیده که این رقم شامل برداشت ذخایر راهبردی انرژی این کشور نیز می شود.

واردات نفت خام

واردات نفت خام

این نخستین بار است که صادرات نفتی آمریکا از مرز 10 میلیون بشکه در روز فراتر رفته است. آمارهای رسمی همچنین نشان می دهد مصرف نفت آمریکا نیز در ماه دسامبر با یک میلیون بشکه کاهش نسبت به نوامبر به کمتر از 19.5 میلیون بشکه در روز رسیده که پایین ترین رقم از مارس 2021 به شمار می رود.

واردات نفت آمریکا نیز با 320 هزار بشکه کاهش نسبت به نوامبر به 8 میلیون بشکه در روز در دسامبر رسیده که پایین ترین سطح از فوریه 2021 محسوب می شود. میزان ذخایر راهبردی انرژی آمریکا نیز در ماه دسامبر به 372 میلیون بشکه رسیده که پایین ترین رقم در 40 سال گذشته است.

صادرات فرآورده های نفتی آمریکا در ماه دسامبر نیز با 280 هزار بشکه افزایش نسبت به نوامبر به 3.37 میلیون بشکه در روز رسیده است. بخشی از رشد صادرات فرآورده های نفتی آمریکا به علت افزایش چشمگیر خرید مشتریان اروپایی در آستانه تحریم ها علیه روسیه از 5 فوریه بوده است.

صادرات و واردات فرآورده های نفتی

صادرات و واردات فرآورده های نفتی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *