آمریکا صادر کننده خالص نفت خام باقی ماند

آمریکا صادر کننده خالص نفت خام باقی ماند

آمریکا همچنان صادر کننده خالص نفت خام: رشد 6 برابری صادرات نفت آمریکا تنها در 7 سال

داده های دولتی نشان می دهد خالص صادرات نفت ایالات متحده در ماه ژوئن افزایش یافت و اروپا سهم فزاینده ای از محموله های صادراتی این کشور را به خود اختصاص داده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در آخرین ماهنامه نفت خود گزارش داد خالص صادرات نفت خام تقریباً 1.2 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن بوده است که حدود 19000 بشکه در روز نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

برای نیمه اول سال 2023 میلادی، خالص صادرات نفت ایالات متحده به طور متوسط 1.4 میلیون بشکه در روز بود. ژوئن بیست و سومین ماه متوالی بود که آمریکا نفت بیشتری را نسبت به مقدار نفتی که وارد کرده ، صادر نموده است.

مهمترین فرآورده های نفتی آمریکا

مهمترین فرآورده های نفتی آمریکا

صادرات

بر اساس گزارش این سازمان، صادرات ناخالص نفت خام آمریکا در ماه ژوئن کمی بیش از 3.8 میلیون بشکه در روز بود که میانگین نیمه اول سال را به تقریبا 4 میلیون بشکه در روز رساند. این رقم نشان دهنده رشد انفجاری صادرات نفت خام ایالات متحده است. در سال 2016، اولین سال کامل پس از لغو محدودیت های واشنگتن بر محموله های نفت خام، صادرات به طور متوسط فقط 591000 بشکه در روز بود.

صادرات نفت خام آمریکا

صادرات نفت خام آمریکا

مقصد اصلی محموله های نفت خام در ماه ژوئن، هلند با 893000 بشکه در روز بود. اروپا در کل 1.8 میلیون بشکه در روز نفت خام آمریکا را در طول ماه ژوئن مصرف کرد زیرا کشورهای اروپایی همچنان به افزایش اتکای خود به بزرگترین اقتصاد جهان در پی حمله روسیه به اوکراین و و تحریم های ناشی از آن ادامه می دهد.

آسیا 1.4 میلیون بشکه در روز از صادرات نفت خام آمریکا را به خود اختصاص داده است و مابقی آن به کانادا و آمریکای لاتین می رسد. میانگین صادرات محصول در ماه ژوئن به 6.2 میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از ماه مارس بوده اما 137000 بشکه در روز کمتر از ماه مشابه سال قبل است.

میعانات گاز طبیعی و گازهای نفتی مایع (LPG) حدود 2.5 میلیون بشکه در روز صادرات را به خود اختصاص دادند و پس از آن نفت کوره های تقطیر شده مانند گازوئیل و نفت حرارتی با کمتر از 1.2 میلیون بشکه در روز قرار گرفتند. ایالات متحده همچنین 848000 بشکه در روز بنزین صادر کرد که 461000 بشکه در روز آن به مکزیک رسید.

صادرات و واردات فرآورده های نفتی آمریکا

صادرات و واردات فرآورده های نفتی آمریکا

همسایه جنوبی ایالات متحده با تقریباً 1.1 میلیون بشکه در روز اولین مقصد مهم صادرات محصولات ایالات متحده باقی مانده است، در حالی که آمریکای لاتین در مجموع بخش عمده محموله های صادراتی آمریکا را با 2.8 میلیون بشکه در روز به خود اختصاص داده است. در همین حال، اروپا 773000 بشکه در روز محصولات نفتی از ایالات متحده وارد کرد که شامل 198000 بشکه در روز گازوئیل بود.

صادرات محصولات نفتی ایالات متحده در نیمه اول سال 2023 به طور متوسط کمی کمتر از 6 میلیون بشکه در روز بود که تقریباً با مدت مشابه سال گذشته یکسان است.

مهمترین مقاصد صادراتی نفت آمریکا

مهمترین مقاصد صادراتی نفت آمریکا

واردات

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، واردات نفت خام این کشور برای دومین ماه متوالی به طور متوسط حدود 6.5 میلیون بشکه در روز بوده است. بزرگترین تامین کننده نفت ایالات متحده در ماه ژوئن، کانادا با تقریبا 3.8 میلیون بشکه در روز بوده است.

برخی از منابع آگاه بازار می گویند که انتظار دارند سهم کانادا در سال آینده با شروع توسعه خط لوله ترانس مانتین رشد کند و این طور استدلال می کنند که این ظرفیت افزایشی به نفت خام کانادا اجازه می دهد تا جایگزین واردات ساحل غربی را از منابع دورتر مانند خاورمیانه شود.

واردات نفت خام آمریکا

واردات نفت خام آمریکا

اوپک در ماه ژوئن حدود 1 میلیون بشکه در روز نفت خام به آمریکا ارسال کرده است. سهم بازار این بلوک در ایالات متحده از ژانویه بین 1 تا 1.1 میلیون بشکه در روز در نوسان بوده است. 

واردات محصولات نفتی ایالات متحده با جهش 260000 بشکه در روز در ماه به 2.3 میلیون بشکه در روز رسید که از حدود 2.2 میلیون بشکه در روز در زمان مشابه در سال گذشته بیشتر بوده است. واردات بنزین 950000 بشکه در روز از مجموع این رقم را به خود اختصاص داد که از 860000 بشکه در روز در ماه مه با شروع فصل اوج تقاضا بیشتر شده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *