قیمت گازوئیل آمریکا و اروپا به سطح قبل از جنگ اوکراین نزدیک شد

,
قیمت گازوئیل آمریکا و اروپا به سطح قبل از جنگ اوکراین نزدیک شد

قیمت‌های گازوئیل در آمریکا و اروپا در حال نزدیک شدن به سطوح قبل از حمله به اوکراین است که دلیل اصلی آن این است که احساسات منفی کلان اقتصادی ناشی از نوسانات مالی ایالات متحده بار دیگر بر احساسات بازار نفت مسلط شده است. قیمت گازوئیل آمریکا روز سه‌شنبه با 3 درصد شدیدترین کاهش بازار را تجربه کرد.

کاهش 7.5 سنتی در قراردادهای ماه مه و رسیدن به سطح 2.4477 دلار در هر گالن، قیمت های ایالات متحده را به پایین ترین سطح خود از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 نزدیک کرد. این در حالی است که قیمت نفت خام 2 درصد و قیمت بنزین نیز حدود 1.5 درصد کاهش یافته است. افزایش صادرات گازوئیل روسیه فشار زیادی را بر قیمت های بین المللی وارد کرده است.

اروپا که اکنون با کمبود جریان ثابت 500 هزار بشکه در روز گازوئیل روسیه پس از ممنوعیت واردات فرآورده های نفتی این کشور در 5 فوریه روبرو است، همچنین شاهد حرکت قیمت دیزل به سمت سطوح قبل از جنگ است. قرارداد بنزین ICE برای تحویل در ماه می 17.25 دلار در روز سه شنبه کاهش یافت و به 716.25 دلار در هر تن رسید.

بازار متزلزل و شکننده

در بازار نفت ، معاملات آتی برنت برای تحویل در ژوئن 1.96 دلار کاهش یافت و به 80.77 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قراردادهای ژوئن وست تگزاس اینترمدیت با 1.69 دلار کاهش به 77.07 دلار رسید.

حتی با وجود سقوط روز سه‌شنبه، نفت خام برنت همچنان در محدوده 80.35 تا 87.50 دلار باقی می‌ماند. قیمت نفت برنت در واقع از افت ماه مارس که منجر به کاهش 70 دلار در هر بشکه شد و بازگشت به الگوی ژانویه تا فوریه خود که حدود 84 دلار در هر بشکه بود، متزلزل شده است.

با این حال، بازگشت نفت برنت به سمت پایین‌ترین روند معاملاتی اخیر خود در روز سه‌شنبه، نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند که احساسات بازار بار دیگر از مبانی عرضه نفت به بازار مالی و اقتصاد تغییر کرده است.

نگرانی ها از افزایش نرخ بهره توسط بانک های مرکزی بزرگ جهان در نشست ماه مه فشار زیادی را بر رشد اقتصادی و تقاضای انرژی وارد خواهد کرد. در عین حال، نگرانی ها از احتمال ورشکستگی موقت دولت ایالات متحده افزایش یافته زیرا مذاکرات سیاسی برای افزایش سقف بدهی این کشور بی نتیجه مانده است.

نرخ‌ تورم ایالات متحده همچنان ثابت است و انتظار می‌رود فدرال رزرو ایالات متحده به زودی 0.25 درصد دیگر نرخ بهره را افزایش دهد و به مشکلات مصرف‌کنندگان و مشاغل بیفزاید.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *