قیمت جهانی نفت بر سر دوراهی تحولات اقتصادی آمریکا و مذاکرات اوپک پلاس

,
قیمت جهانی نفت بر سر دوراهی تحولات اقتصادی آمریکا و مذاکرات اوپک پلاس

قیمت نفت در بازارهای جهانی امروز سه‌شنبه در حالی افزایش یافت که انتظارات از توافق سقف بدهی در ایالات متحده، بزرگترین مصرف‌کننده نفت جهان، امیدواری ها درباره تقویت تقاضا را بیشتر کرد. این در حالی است که نگرانی‌ها از افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و اینکه اوپک پلاس سهمیه‌های تولید را بدون تغییر باقی می‌گذارد، مانع از رشد بیشتر قیمت نفت شده است.

بهای معاملات آتی نفت برنت دریای شمال پس از 12 سنت افزایش در روز دوشنبه امروز نیز با 35 سنت یا 0.5 درصد رشد به 77.42 دلار در هر بشکه رسید. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 53 سنت افزایش 73 دلار و 20 سنت معامله شد که نسبت به روز جمعه 0.7 درصد افزایش داشت.

در حالی که توافق سقف بدهی به خرید دارایی‌های پرریسک‌تر مانند کامودیتی ها دامن زده است، تولیدکنندگان بزرگ نفت 4 ژوئن با یکدیگر دیدار خواهند کرد و مشخص نیست که آیا ممکن است کاهش تولید خود را در بحبوحه افت قیمت‌ها از اواسط آوریل افزایش دهند یا خیر. علاوه بر این، پیش بینی می شود نرخ بهره ایالات متحده بیشتر افزایش یابد و به طور بالقوه رشد اقتصادی و در نتیجه تقاضای نفت را کاهش دهد.

توشیتاکا تازاوا، تحلیلگر شرکت Fujitomi Securities Co Ltd گفت: سرمایه گذاران توجه خود را به نتیجه نشست اوپک پلاس در آخر هفته معطوف کرده اند زیرا پیام های متفاوتی از سوی تولیدکنندگان بزرگ نفت وجود دارد.

وی افزود: توافق سقف بدهی ایالات متحده اشتهای ریسک پذیری را افزایش داد، اما سرمایه گذاران تمایلی به افزایش خرید به دلیل نگرانی های مربوط به تورم و افزایش احتمالی بیشتر نرخ های بهره ندارند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آخر هفته توافق‌نامه‌ای برای تعلیق سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری و سقف هزینه‌های دولت برای دو سال آینده امضا کردند.

هر دو ابراز اطمینان کردند که قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه از این توافق حمایت خواهند کرد. کمیته قوانین مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که بعدازظهر سه‌شنبه برای بحث در مورد لایحه سقف بدهی که باید در کنگره تقسیم شده قبل از 5 ژوئن به تصویب برسد، تشکیل جلسه خواهد داد.

سرمایه‌گذاران همچنین منتظر هستند تا ببینند آیا سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه، موسوم به اوپک پلاس، سهمیه‌های تولید خود را تغییر خواهند داد.

عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان هفته گذشته به فروشندگان کوتاه مدتی که شرط می‌بندند قیمت نفت کاهش می‌یابد، هشدار داد تا “مراقب باشند”، این سیگنال احتمالی است که اوپک پلاس ممکن است تولید خود را کاهش دهد. با این حال، اظهارات مقامات و منابع نفتی روسیه، از جمله الکساندر نواک، معاون نخست وزیر این کشور نشان می دهد که مسکو تمایل دارد تولید خود را بدون تغییر باقی بگذارد.

براساس محاسبات رویترز در ماه آوریل، عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک پلاس کاهش بیشتر تولید نفت خود را حدود 1.2 میلیون بشکه در روز اعلام کردند که مجموع کاهش تولید اوپک پلاس را به 3.66 میلیون بشکه در روز رساند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *