ادامه سودآوری صنعت پالایشگاهی آمریکا

,
صنعت پالایشگاهی آمریکا

پالایشگاه‌های ایالات متحده انتظار دارند که حاشیه سود قوی در سه ماهه اول سال جاری، حتی با عدم اطمینان از تقاضای رانندگی تابستانی و تهدید ناشی از رکود اقتصادی ادامه یابد.

پالایشگاه‌های بزرگ ایالات متحده میانگین حاشیه سود سه ماهه اول را 22.42 دلار در هر بشکه گزارش کردند که 70 درصد درمقایسه با سال قبل افزایش داشت اما از میانگین حاشیه سود 31.51 و 24.54 دلاری در هر بشکه در سه ماهه دوم و سوم 2022 کمتر بود (نمودار را ببینید).

سود سه ماهه دوم و سوم

سود سه ماهه دوم و سوم

انتظار می‌رود عدم تعادل عرضه و تقاضای محصولات پایشی که عمدتاً ناشی از جنگ در اوکراین است و بی‌ثباتی که آنها ایجاد می‌کنند ادامه یابد.

تام نیمبلی، مدیر اجرایی PBF در گزارش سه ماهه اول در این‌باره گفت “همانطور که سال گذشته دیدیم، هرج و مرج فرصت‌هایی هم فراهم می‌کند”. اما چشم‌انداز تقاضا برای پیک فصل رانندگی تابستان و فعالیت‌های اقتصادی مختلط است.

فیلیپس 66 انتظار دارد که تقاضای بنزین ایالات متحده به بالاتر از سال 2022 برسد د‌رحالی که HF سین کلیر بعد از افزایش تقاضای سه ماهه اول سوخت جت، بنزین و گازوئیل بالاتر از میانگین 2022، انتظار افزایش رانندگی در تابستان را دارد.

اما اداره اطلاعات انرژی امریکا با پیش‌بینی اینکه تابستان امسال چشم‌انداز صعودی مشابهی ندارد، گفت تقاضای بنزین به سطح قبل از همه‌گیری باز نمی گردد.

این دیدگاه با دیدگاه پالایشگاه‌هایی مانند ماراتن پترولیوم مشترک است که در اوایل سال جاری پیش‌بینی کرد تقاضای بنزین ایالات متحده به احتمال زیاد در کسری 3 درصدی نسبت به قبل از کووید باقی خواهد ماند. در‌صورتی‌که ایالات متحده یا سایر اقتصادها وارد رکود شوند، تقاضا نیز می‌تواند آسیب ببیند.

اما عوامل دیگری از حاشیه‌های بیشتر پالایشی ایالات متحده حمایت می‌کنند. ذخایر محصولات پالایشی در ایالات متحده با حرکت صادرات به اروپا، به پر کردن شکاف ایجاد شده با تحریم محموله‌های روسی ادامه می‌دهند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *