نگاهی به تازه ترین تحولات بازار نیترات آمونیوم | 8 سپتامبر 2023

نگاهی به تازه ترین تحولات بازار نیترات آمونیوم

چشم انداز بازار نیترات آمونیوم

  • تقاضا برای نیترات ضعیف است، قیمت ها تقریبا ثابت است.
  • نقص فنی در خط آمونیاک Grupa Azoty، تولید کود متوقف شد.
  • فورس ماژور در باگفاس ترکیه ادامه دارد.
  • فرتینال عملیات تعمیر و نگهداری را کامل کرده و تولید را از سر می گیرد.

بازارهای نیترات کسل کننده بود و با توجه به پایان فصل و عدم وجود تقاضا، هیچ گونه فعالیت تجاری مشاهده نمی شود. قیمت نیترات آمونیوم و نیترات کلسیم آمونیوم در اکثر بازارها ثابت ماند. فعالان بازار به‌ شدت وضعیت بازار اوره مربوطه را تماشا و ارزیابی می‌کنند، زیرا قیمت اوره به دلیل محدودیت‌های صادراتی در چین تقویت شده است و هند زودتر از حد انتظار مناقصه واردات را اعلام کرد.

افزایش قیمت گاز نیز بر احساسات تأثیر گذاشت. گفته می شود در بریتانیا، تولیدکنندگان در حال بررسی قیمت ها هستند، اما تا به امروز قیمت جدیدی اعلام نشده است.

در ترکیه، فورس ماژور در کارخانه اسید سولفوریک باگفاس همچنان ادامه دارد.

در مکزیک، Fertinal تولید خود را از سر گرفته است.

چارت قیمت نیترات آمونیوم (نوامبر 2022- سپتامبر 2023)

چارت قیمت نیترات آمونیوم (نوامبر 2022- سپتامبر 2023)

آمونیاک

  • در دسترس بودن محدود در بازار ادامه دارد.
  • علاقه خرید کود، مواد شیمیایی کمتر شده است.

دریای سیاه: هیچ تجارتی در دریای سیاه شنیده نشد.

بالتیک: محدوده قیمت محموله های بالتیک براساس نت بک خرید و فروش که در اواخر هفته گذشته در برزیل منعقد شد، اندکی اصلاح شده است. در حال حاضر قیمت ها در حال افزایش است.

اروپا

در بریتانیا، مشخص است که CF شرایط را پس گرفته است و ممکن است به زودی قیمت‌های جدیدی را اعلام کند. گفته می شود که یارا در حال بررسی قیمت های خود است.

فعالیت های مزرعه ای به کاشت تبدیل شده است و انتظار می رود به زودی مقداری تقاضا برای کودها وجود داشته باشد. کشاورزان اکنون شروع به کاشت غلات برای برداشت بعدی در سال 2024 می کنند. در فرانسه، تقاضا برای نیترات ضعیف است زیرا فصل عمدتاً به پایان رسیده است و بازار به دلیل جلوگیری از برخی معاملات سرگردان غیرفعال بود.

در آلمان، اگرچه آب و هوا خوب است، اما بازار همچنان بسیار آرام است و تقریباً هیچ معامله ای به نتیجه نرسیده است. خریداران شروع به سوال در مورد در دسترس بودن کرده اند و انتظار می رود تقاضا تا هفته آینده افزایش یابد. قیمت‌ها در سطح بسیار پایین 300 یورو در تن باقی می‌مانند، اما فعالان بازار در حال ارزیابی تأثیر سیاست‌های سخت‌گیرانه چین بر قیمت کود در اروپا هستند.

در لهستان، بازار آرام است و کشاورزان فعال نیستند. Grupa Azoty تولید کود در Kedzierzyn را به دلیل نقص فنی در کارخانه آمونیاک خود متوقف کرده است.
این واحدها کودهای نیتروژن، اسید نیتریک، نیترات آمونیوم اوره، اوره و اکسو الکل تولید می کنند.

قیمت نیترات آمونیوم در بازارهای اروپا و آمریکای لاتین

قیمت نیترات آمونیوم در بازارهای اروپا و آمریکای لاتین

مدیترانه

در بازار داخلی ترکیه، توروس محموله های نیترات کلسیوم آمونیوم را در کیسه های 50 کیلوگرمی به قیمت 8600 لیره ترکیه به ازای هر تن عرضه می کند. از شرایط فورس ماژور در باگفاس خبری تازه نیست.

آمریکا

در ایالات متحده، قیمت ها به دنبال روند اوره اندکی افزایش می یابد. با این حال، تقاضا همچنان پایین است زیرا فعالان بازار در انتظار بارش باران در مناطق مرتعی تگزاس، اوکلاهاما، کانزاس و میسوری هستند تا شاهد حرکت باشند. در برزیل، برخی از تجارت ها با قیمت 260 دلار در هر تن سی اف آر در اواخر هفته گذشته به پایان رسید، اما این قبل از اعلام مناقصه واردات اوره هند بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.icis.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *