تحلیل بازار نفت خام و فراورده های نفتی | نیمه اول ماه سپتامبر 2023

تحلیل بازار نفت خام و فراورده های نفتی | نیمه اول ماه سپتامبر 2023

افزایش تولید نفت خام آنگولا در ماه آگوست

تولید نفت خام در آنگولا در ماه اگوست به میانگین ۱.۱۲ میلیون بشکه در روز رسید که بیشتر از پیش بینی های انجام شده برای تولید در ماه آگوست بود که ۱.۱۰ میلیون بشکه در روز بوده است. این تولید در مقایسه با ماه جولای کاهش یافته، زیرا در ماه جولای تولید متوسط روزانه آنگولا  ۱.۱۴ میلیون بشکه در روز بوده است. تولید گازآنگولا  نیز در ماه اوت کاهش یافته و به ۸۳.۷ میلیون فوت مکعب در روز رسید. در ماه اوت، ۱۴ واحد حفاری در آنگولا فعال بودند و در ۲۷ چاه نفت عملیات حفاری انجام شده است.

در ماه آگوست ۳۳ محموله نفتی از آنگولا خارج شده است و این در حالی است که این کشور در ماه جولای ۴۰ محموله نفتی را صادر نموده بود. در صورتی که سهمیه روزانه تولید نفت خام در آنگولا  ۱.۴۵ میلیون ‌بشکه در روز از سوی اوپک پلاس تعیین شده است، پیش‌بینی می شود در سال ۲۰۲۴ میزان تولید نفت خام این کشور کاهش یافته و به ۱.۲۸ میلیون بشکه در روز برسد.

کاهش ذخایر سوخت های سبک در سنگاپور

در هفته منتهی به ۱۳ سپتامبر، ذخایر تجاری سوخت‌های سبک در سنگاپور ۱۰.۸۸ درصد کاهش یافت. علت کاهش ذخایر سنگاپور، افزایش صادرات بنزین و نفتا و کاهش واردات نفتا بوده است. در این هفته، صادرات بنزین در سنگاپور ۳۲۳.۹۰ درصد افزایش یافت و به ۷۲۹۵۶۷ تن رسید. واردات بنزین به پایانه نفتی سنگاپور نیز ۲۴۱.۱۱ درصد افزایش یافت و به ۴۳۶۹۲۸ تن رسید.

موجودی کل سوخت‌های سبک در سنگاپور از جمله بنزین، نفتا و ریفورمیت در این هفته به ۱۲.۳۳ میلیون بشکه کاهش یافت. شرکت Pertamina به دنبال خرید ۱۵۰ هزار تن بنزین با اکتان ۹۸ برای حمل در ماه سپتامبر و اکتبر می باشد و در اسناد مناقصه آخرین مهلت ارائه پیشنهاد مالی روز ۱۳ سپتامبر بوده است. واردات بنزین از چین در هفته دوم سپتامبر نسبت به هفته اول بیش از ۶۶ درصد رشد یافت و به ۱۷۲۷۹۹ تن رسید.

چشم انداز بازار نفت خام | هفته اول سپتامبر ۲۰۲۳

افزایش قیمت بنزین و MTBE

قیمت MTBE در سنگاپور در روز به ۱۰۵۴.۰۶ دلار در هر تن افزایش یافته است. افزایش قیمت بنزین با اکتان بالا ممکن است به دلیل افزایش قیمت MTBE و همچنین کاهش صادرات از چین باشد. در چین، قیمت MTBE در ماه سپتامبر به دلیل افزایش تقاضا در طی تعطیلات Mid-Autumn و Golden Week افزایش یافته است. معمولا در هنگام تعطیلات، سفرها افزایش یافته و مصرف بنزین بالاتر می رود. همچنین، در ویتنام نیز تقاضای بنزین با اکتان بالا به دلیل تعطیلات نیمه دوم سال افزایش یافته است.

در مزایده  مورخ  ۱۴ سپتامبر، شرکت Sietco یک محموله بنزین ۵۰ هزار بشکه ای با عدد اکتان ۹۵ برای بارگیری در تاریخ ۵ تا ۹ اکتبر از Straits مالزی را با قیمت ۱۱۵.۲۰ دلار برای هر بشکه خریداری نمود. همچنین، Sietco یک محموله ۵۰ هزار بشکه ای بنزین با عدد اکتان ۹۷ برای بارگیری در تاریخ ۶ تا ۱۰ اکتبر با قیمت ۱۱۳.۱۰ دلار برای هر بشکه در مزایده تاریخ ۱۲ سپتامبر خریداری نمود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *