بررسی بازار فراورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا

بررسی بازار فراورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا

بررسی بازار فراورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا  سال 1401 به تحلیل بازار نفت و گاز ایران

 قیمت استایرن در بازار اروپا در هفته منتهی به ۵ آگوست ۱۸۲.۲۵دلار در هر تن کاهش یافت و به ۱۲۸۶.۷۵ دلار بر اساس ترم فوب بنادر سه‌گانه اروپایی رسید.

قیمت متانول اروپا بر اساس ترم تحویل بر روی عرشه کشتی در بندر روتردام هلند برای تحویل در بازه زمانی ۵ تا ۳۰ روزه ۳۸۳ یورو در هر تن در روز ۵  آگوست بود. با توجه به اینکه شواهدی برای تغییر قیمت وجود ندارد پلتس قیمت های ماه آگوست و سپتامبر را بر روی ۳۸۳ یورو اعلام نموده است.

کاهش قیمت بنزن و استایرن در اروپا

در هفته منتهی به ۵آگوست قیمت بنزن اروپا روند کاهشی نسبتاً زیادی داشت که به دلیل کاهش قیمت نفت خام و همچنین فراوانی بنزن در بازارهای اروپایی بود.

در این روز قیمت هر تن بنزن برای تحویل در مدت ۵ تا سی روز بر اساس ترم تحویلCIF بنادر سه‌گانه اروپایی به ۹۵۹.۷۵ دلار در هر تن رسید که ۵۹ دلار نسبت به روز قبل و ۱۹۱.۲۵ نسبت به هفته قبل کاهش داشت.

دلیل اصلی این کاهش قیمت بنزن کاهش قیمت نفت برنت بود که در روز ۵ آگوست به ۹۵.۶۵ دلار رسید که نسبت به هفته گذشته ۱۴.۶۰ دلار کاهش داشت.

در پایین دست قیمت های استایرن بسیار کاهشی بودند. قیمت استایرن در بازار اروپا در هفته منتهی به ۵ آگوست ۱۸۲.۲۵دلار در هر تن کاهش یافت و به ۱۲۸۶.۷۵ دلار بر اساس ترم فوب بنادر سه‌گانه اروپایی رسید. دو کارخانه مهم تولید استایرن در شرایط فورس ماژور قرار داشتند ولی با این وجود ذخایر استایرن در بازارهای اروپا پر بود و تقاضا از سوی مشتریان بسیار کم بود.

قیمت های ماه جولای به گونه‌ای بود که بسیاری از فعالان بازار بر این عقیده بودند که تا ماه سپتامبر امکان انجام معامله وجود ندارد. کاهش شدید قیمت های آنی استایرن در طول هفته گذشته و کاهش قیمت قراردادهای منعقده برای ماه آگوست این باور را تقویت می کند.

ارزیابی های قیمتی پلتس قیمت های بنزن را رادرروز ۵آگوست تا پایان سال مشخص نموده است.به این ترتیب با شرایط تحویل طبق ترم CIF بنادر سه‌گانه اروپایی قیمت ها برای ماه های باقی مانده تا پایان سال ۲۰۲۲ به شرح زیر خواهد بود.

قیمت ماه آگوست ۹۵۹.۷۵ ارزیابی شده است و دامنه قیمتی بین ۹۳۰تا ۹۵۰ دلار در هر تن پیش بینی شده است. قیمت های ماه سپتامبربا  ۷۵ دلار کاهش نسبت به ارزیابی های قبلی ۱۰۱۹ دلار پیش بینی می گردد. قیمت های اکتبر با ۷۵ دلار کاهش به ۱۰۲۴ دلار در هر تن در ارزیابی ها در نظر گرفته شده است و همچنین قیمت های نوامبر و دسامبر با کاهشی در حدود ۷۵ دلار در هر تن ۱۰۳۴ دلار در هر تن پیش بینی می گردد.

کاهش  تولید و کاهش حجم ذخایر بنزن آمریکا

قیمت بنزن آمریکا برای تحویل در ماه آگوست با شرایط تحویلDDPباکاهش قیمت ۱۱.۵سنت در هر گالن در روز ۵ آگوست به ۳۶۵ سنت در هر گالن رسید که ۷۷.۵سنت نسبت به هفته قبل کاهش نشان می دهد و این کاهش علیرغم  افزایش قیمت تولیدات بالادست صورت می گیرد.

واردات بیشتر بنزن به آمریکا در ماه آگوست صورت می گیرد و این در حالی است که در روز ۵ آگوست در معاملات بنزن نقدینگی کافی برای انجام معاملات موجود نبود و روند نزولی قیمت بنزن ادامه یافت.

کل تولید بنزن آمریکا از ۳۵۱ میلیون گالن در سه ماهه اول سال جاری میلادی به ۳۰۷.۳ گالن در سه ماهه دوم سال میلادی رسیده است. در نتیجه ذخایر بنزن آمریکا نیز از حدود ۷۸ میلیون گالان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به حدود ۶۹ میلیون گالن در سه ماهه دوم سال میلادی رسیده است که بسیار پایین تر از ۱۰۰ میلیون گالن نیست که معمولاً برای ذخایر متناسب آمریکا در نظر گرفته می شود.

البته این اطلاعات از شرکت هایی دریافت می شود به گزارش های مستمر خود را اعلام می دارند و ممکن است که ذخایر  بیشتراز این  باشد. چشم انداز آینده بنزن نشان می دهد که با توجه به کاهش های اخیر در تولید و در ذخایر وضعیت نزولی بنزن ادامه داشته باشد.

در روز ۵ آگوست قیمت بنزن آمریکا بر اساس ارزیابی های پلتس براساس ترم تحویل DDPبا کاهش ۱۱.۵سنت در هر گالن به ۳۶۵ سنت در هر گالن رسید. ارزیابی ها بر اساس مذاکراتی بوده است که بین ۳۵۰ تا ۳۸۰ سنت در هر گالان در بازار صورت گرفته بود. ارزیابی قیمت برای ماه سپتامبر با ۱۲.۵۰سنت کاهش در هر گالن در روز ۵ آگوست با ۸۵ سنت کاهش نسبت به هفته گذشته به ۳۴۲.۵۰سنت در هر گالن رسید.

ارزیابی های ماه سپتامبر نیز بر اساس معاملاتی بود که در بازار براساس ترم فوب بین خریداران و فروشندگان و با قیمت ۳۳۰ تا ۳۵۵ سنت در هر گالن  صورت می گرفت.

براساس ارزیابی های پلتس ،قیمت استایرن با ۷۹.۵۰دلار کاهش به ۱۲۷۲.۵۰دلار درروز ۵ آگوست رسید.و۱۹۵.۵۰سنت کاهش نسبت به هفته قبل داشت.این‌ارزیابی براساس هزینه های تولید و تحویل آنی قیمت را به ۱۲۳۶ دلار در هر تن رساند که  پایین‌تر از قیمت مندرج در قراردادهاکه مبتنی بر هزینه های تولید یعنی ۱۳۰۹ دلار ،می باشد.

برای مشاهده جدیدترین اخبار محصولات پالایشی اروپا و آمریکا کلیک کنید.

تولید اورتو زایلین

میل به فروش تولوئن بیشتر از تمایل به خرید

nv بررسی بازار فراورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا، فرآورده های آروماتیک آمریکا در روزهای پایانی هفته منتهی به ۵ آگوست شاهد فعالیت‌های بیشتری در خصوص تولوئن بودند که البته تغییر چندانی در قیمت‌ها مشاهده نشد. شنیده شد که یک محموله ۱۰۰۰۰ تنی تولوئن از قیمت ۴۴۵ سنت در هر گالن به ۴۰۰ سنت در هر گالن رسیدو در روز ۵ آگوست به بازار عرضه شدولی مشخص نشد که  سفارشی در این خصوص صادر شده باشد. هر چند که کالاهای عرضه شده از نوع خاصی بود که از نظر اقتصادی به صرفه تر و با ارزش تر بود ولی خریداران آن را به عنوان یک محصول رقابتی در نظر نگرفتند زیرا بنزینRBOB در هفته مذکور کاهش قیمت داشت و کاهش آن بر تولوئن تاثیر داشت.

تولو ئن اروپا نسبت به بنزین در هفته منتهی به ۵آگوست‌،برتری ارزشی خود در قیاس قیمت رابه دلیل تقاضای کم ناشی از تعطیلات از دست داد. در روز ۵آگوست‌ قیمت تولوئن‌۲۲۵دلار‌در هر تن نسبت به بنزین افزایش قیمت داشت که این افزایش قیمتی نسبت به افزایش قیمت هفته قبل ۱۰.۲۵ دلار کاهش یافته است. یکی از فعالان بازار تولوئن گفته است که بازار این محصول در شرایط ضعیفی به سر میبرد و میل به فروش تا حدودی بیشتر از تمایل به خرید است. امکان آربیتراژتولوئن از اروپا به آمریکا در حال حاضر وجود ندارد و صادرات تولوئن اروپا متوقف شده است.

اشباع بازار زایلین با عرضه زیاد

زایلین های ترکیبی اروپا هفته کاهشی دیگری را تا تاریخ ۵آگوست پشت سر گذاشتند و خریداران و فروشندگان قیمت هایی را مطرح می‌کردند که تفاوت با یکدیگر داشتند. یکی از معامله گران بازار میگفت در چنین بازاری تقاضا خیلی کم است کار دشواری است که بر سر خرید به توافق رسید. هم اکنون تقاضا کم و عرضه محصول زیاد است. یکی دیگر از فعالان بازار گفت که بازار به اندازه کافی اشباع شده است. برتری ارزش قیمت زایلین ترکیبی نسبت به بنزین یورو بوب ۲۴۴ دلار در هر تن بالاترارزیابی شده است که نسبت به هفته گذشته ۲۶ دلار کاهش داشته است.

قیمت های فروش آنی پارا زایلین برای تحویل بین ۵ تا ۳۰ روز در روز ۵ آگوست به ۱۱۶۵ دلار در هر تن رسید. قیمت اورتوزایلین نیزبا  ۱۴۲۶.۲۵ دلار در هر تن نسبت به روز قبل تغییری نداشت و نسبت به هفته قبل نیز با ثبات بود.

پایین آمدن هزینه تولید استایرن، علت اصلی کاهش قیمت

قیمت استایرن مونومراروپا در روز ۵ آگوست برای بارگیری در ۵ تا ۳۰ روز آینده طبق ارزیابی های پلتس ۱۲۸۶.۷۵ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب بنادر سه گانه اروپایی بود که ۱۸ دلار در هر تن نسبت به روز قبل کاهش داشت. به گزارش تیم تحلیلی نفت وگاز ارزیابی قیمت ماه آگوست با ۲۰ دلار کاهش به ۱۲۷۹ دلار رسید که  براساس آخرین سفارشی بود که بین ۱۱۰۰ تا ۱۲۸۰دلار مورد مذاکره قرار گرفت.

قیمت استایرن در ماه آگوست در آمریکا با ۷۹.۵ دلار کاهش در هر تن در روز ۵ آگوست و با ۱۹۵.۵۰ دلار کاهش نسبت به هفته قبل به ۱۲۷۲.۵۰ دلار در هر تن رسید. علت کاهش قیمت استایرن هزینه های تولید آن بود که در قراردادها و خریدهای آنی برای ماه آگوست منظور شده بود. هم اکنون هزینه‌های تولید استایرن که در قراردادها ذکر میشود پایین ترین میزان هزینه برای محموله های خرید آنی ماه آگوست می باشد.

مشکل کاهش سطح رودخانه ها ی‌ اروپا در تحویل متانول

در هفته منتهی به روز ۵ آگوست در بررسی بازار فراورده های پتروشیمی اروپا و آمریکا ،  قیمت متانول در اروپا نسبت به هفته گذشته کاهش یافت که  به دلیل کاهش فصلی تقاضا علیرغم وجود موانع تولید بود.ارزیابی پلتس بر اساس ترم تحویل متانول طبق شرایط  فوب روتردام در یک بازه زمانی ۵ تا ۳۰ روزه  ۳۸۳ یورو در هر تن بود. در هفته منتهی به ۲۹ جولای قیمت هر تن متانول ۳۸۶ یورو بود که به دلیل کاهش خریدهای آنی قیمت متانول کاهش یافت. حداقل ۶۰۰۰تن متانول در هفته اول آگوست معامله شده است ولی در روز ۵ آگوست هیچ  معامله ای صورت نگرفت. پایین آمدن آب رودخانه راین موانعی را در راه تولید متانول در اروپای مرکزی به وجود آورد که باعث شد که تولید این محصول کاهش یابد و بارج ها با تأخیر محموله های  خود را تخلیه کنند. در یکی از نقاط عبور رودخانه راین  در آلمان سطح آب به ۵۶ سانتی متر در روز ۵ آگوست رسید. یکی از معامله گران در بازار می گفت که عمق حداقل یک تا یک و نیم متر مناسب است.شرکت MSK در صربستان قادر به راه اندازی مجدد واحد تولید متانول و اسید استیک درKikindaنبود که به دلیل کارهای تعمیراتی زیادی بود که ادامه دار شده و از  سوی دیگر،تامین خوراک واحد نیز با مشکلاتی مواجه شد. طبق نظریه یکی از فعالان بازار تقاضا برای متانول باثبات بوده است.

تقاضای کمتری از بخش فرمالدهید وجود دارد که به دلیل انجام تعمیرات اساسی در واحدهای تولیدی محصول  مورد اشاره است در حالیکه بازار MTBE دارای یک مسیر قیمت  افزایشی بوده و تمایل در بازار متانول به الفین نیز  وجود دارد که باعث تقویت بازار متانول می گردد. هفته اول آگوست را بازارهای آسیایی به گونه گذراندند که در  بعضی موارد قیمت‌ها افزایشی و در بعضی موارد نیز کاهشی بود ولی بازار چین  از جمله  بازار هایی بود که در آن قیمت متانول افزایش یافت.

آتش سوزی در واحد تولید متانول در تگزاس

قیمت متانول آمریکا برای بازار فروش آنی در طول هفته با توجه به تحرکات جدید بازار افزایش یافت. فعالیت های بیشتر در بازار از آنجا نشأت گرفت که فروشندگان قصد داشتند بازار مناسبی برای محصول  خود در طول هفته پیدا کنند. شنیده شد که یکی از معامله گران حاضر به فروش ۱۰,۰۰۰ بشکه متانول با قیمت ۱۱۸ سنت در هر گالن  بر اساس ترم فوب  خلیج آمریکا شده است. قیمت فروش آنی برای ماه آگوست ، در روز ۵ آگوست یک سنت کاهش یافت و در هفته منتهی به ۵آگوست سه سنت افزایش داشت. قیمت هر گالن متانول بر اساس ترم فوب خلیج آمریکا ۱۱۷ سنت و بر اساس ترم تحویل در مناطق آزاد آمریکا ۱۱۸ سنت قیمت داشت.

در این هفته یک آتش سوزی در یکی از واحدهای تولید متانول درشهر پاسادنا در مجتمع پتروشیمی تگزاس رخ داد و مردم محلی شاهد دود و آژیر های متمادی در این واحد تولیدی در روز ۳ آگوست بودند. یکی از مسئولان فنی این واحد اعلام نموده است که ما در حال مذاکره با مسئولان محلی هستیم و این موضوع به زودی حل خواهد شد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که اثرات این آتش سوزی بسیار محدود بوده و تاثیری بر روی قیمت نداشته و یا تاثیر حداقلی داشته است. با توجه به حوادث اخیر ای که در واحد های تولید متانول رخ داده است انتظار می‌رفت  که تمایل به خرید اندکی افزایش یابد ولی درهفنه‌ منتهی به  روز ۵ آگوست میزان معاملات انجام شده در آن حدی که در ابتدا تصور می شد نبوده است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *