بررسی بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت در هفته پایانی آوریل; آسیا – اقیانوسیه

بررسی بازار بنزین، گازوئیل و سوخت جت در هفته پایانی آوریل

بازار در انتظار اعلام سهمیه های چین

تقاضای بنزین در آسیا اقیانوسیه و در مناطقی همچون اندونزی، مالزی و ویتنام آرام و متعادل بود و بازار این کشورها در انتظار اعلام میزان سهمیه های جدید صادرات چین است. مالزی از طریق مذاکرات خصوصی در حال فروش بنزین با اکتان ۹۷ و ۹۸ است و جزئیات این فروش هنوز مشخص نیست.

شرکت Indian Oil در هندوستان به دنبال خرید ۳۰ تا ۳۲ هزار تن بنزین با عدد اکتان ۹۲ برای تحویل در روزهای ۱۷ تا ۱۸ ماه می در بندر Kandla می باشد. پالایشگاه Mangalore در هندوستان ۳۰ هزار تن ریفورمیت برای حمل در روزهای ۲۴ تا ۲۸ ماه می به بازار عرضه نموده است.

افزایش صادرات بنزین به دلیل عید فطر

صادرات بنزین پایانه سنگاپور در هفته ۲۰ تا ۲۶ آوریل با ۷۵.۳۵ درصد رشد به ۵۸۷۶۹۳ تن رسید که از این میزان صادرات ۶۵ درصد آن به مقصد اندونزی و مالزی می باشد. صادرات سنگاپور به اندونزی با ۵۴ درصد افزایش نسبت به هفته قبل به ۱۵۸۴۵۹ تن رسید.

صادرات سنگاپور به مالزی نسبت به هفته قبل سه برابر شده و به ۲۲۲۹۸۴ رسیده که علت آن تعطیلات عید فطر در مالزی و افزایش تردد ها در ایام تعطیلات بوده است. واردات بنزین به سنگاپور نسبت به هفته قبل با ۱۳.۹ درصد کاهش به ۲۳۸۸۹۱ تن رسید.

در مجموع با درنظر داشتن صادرات و واردات، سنگاپور بزرگترین صادر کننده بنزین با ۳۴۸۸۰۲ تن بوده است. پالایشگاه و پتروشیمی Mangalore در هندوستان یک محموله ۴۰ هزارتنی و یک محموله ۶۰ هزار تنی دیزل با ۱۰ppm گوگرد برای حمل از این بندر در تاریخ های ۱۹ و ۲۰ ماه می به بازار عرضه نموده است.

ذخایر فراورده های میان تقطیر در هفته ۲۰ تا ۲۶ آوریل به ۸.۰۵ میلیون بشکه رسیده که برای چهارمین هفته متوالی کاهشی بوده و در ۸ هفته اخیر تا این حد کاهش نیافته است.

صادرات گازوییل سنگاپور به استرالیا و اندونزی

مجموع ‌ذخایر گازوییل و سوخت جت آخرین بار در روز یک مارس ۷.۲۱ میلیون‌ بشکه‌ بوده است. در هفته ۲۰ تا ۲۶ آوریل، سنگاپور با صادرات ۳۸۸۲۶۷ تن گازوییل بزرگترین صادر کننده گازوییل بوده است. واردات گازوییل در هفته مذکور به سنگاپور ۱۶۹۳۸۵ تن بود.

واردات عمدتا از جانب کره جنوبی با ۸۷۵۰۶ تن و روسیه با ۴۲۰۰۰ تن و هندوستان با ۳۹۸۷۶ تن بوده است. صادرات گازوییل سنگاپور عمدتا به استرالیا به میزان ۱۱۳۶۵۹ تن، به اندونزی به میزان ۷۸۷۱۱ تن و به فلیپین به میزان ۴۱۳۲۲ تن بوده است.

صادرات گازوییل، سوخت‌ جت و کروسین از کره جنوبی در ماه مارس ۱۲.۵۲ درصد رشد نسبت به ماه قبل و ۱۶ درصد رشد نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته داشته و به ۲۶.۹۷ میلیون بشکه در ماه مارس رسیده است.

صادرات گازوییل کره جنوبی در ماه مارس ۱.۶ درصد رشد نسبت به ماه قبل داشته ولی نسبت به سال گذشته ۲.۲۶ درصد کاهش داشته و به ۱۶.۰۳ میلیون بشکه رسیده است. تقاضای گازوییل در ماه مارس کره جنوبی با ۲۲.۶ درصد افزایش نسبت به ماه مارس سال گذشته به ۱۵.۳۷ میلیون بشکه رسید.

افزایش تقاضای سوخت جت به دلیل ثبات بیشتر

اخبار مناقصات در خصوص سوخت جت شرکت هندی Nayara Energy محموله ای به میزان ۶۰ هزار تن سوخت جت را با ۲ دلار افزایش در هر بشکه نسبت به ارزیابی قیمت متوسط پلتس در خلیج فارس، برای تحویل در روز های ۲۲ تا ۲۶ و حمل از بندر Vadinar به فروش رساند.

این شرکت پیش از این یک محموله مشابه را با برتری قیمتی ۳.۵ دلار در هر بشکه نسبت به ارزیابی های پلتس از قیمت های متوسط سوخت جت و کروسین خلیج فارس به فروش رسانده بود که در روز ۵ تا ۹ ماه می از Vadinar بارگیری خواهد شد.

مجموع صادرات گازوئیل سوخت‌ جت و کروسین کره جنوبی در ماه مارس ۱۲.۵۲ درصد رشد داشت و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد افزایش داشت و به حدود ۲۷ میلیون بشکه در ماه مارس رسید.

در سه ماهه اول سال جاری میلادی مجموع صادرات فراورده های میان تقطیر کره جنوبی با رشد ۱۲.۷۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۷۲.۸۱ میلیون بشکه رسید. یکی از دلایل این افزایش زیاد صادرات میان تقطیر در ماه مارس صادرات زیاد سوخت جت بود که ۳۹.۳۸ درصد رشد در این ماه نسبت به ماه قبل و ۶۶.۵۳ درصد رشد نسبت به سال گذشته داشت و به ۱۰.۸۶ میلیون بشکه رسید که بالاترین میزان صادرات کره جنوبی در ۷ ماه گذشته بوده است.

آخرین بار در ماه آگوست سال ۲۰۲۲ صادرات کره جنوبی به ۳۲.۱۴ میلیون بشکه رسیده بود. افزایش تقاضا برای خرید سوخت‌ جت نشان دهنده بهبود اوضاع صنایع هوایی و رفت و آمد بیشتر در مسیرهای هوایی بوده است. مصرف داخلی سوخت جت در کره جنوبی نیز با افزایش در حدود ۳۸ درصدی نسبت به سال گذشته ۲.۵۶ میلیون بشکه رسیده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع مقاله: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *