آنالیز مونو اتیلن گلایکول شازند

آنالیز مونو اتیلن گلایکول شازند

آنالیز مونو اتیلن گلایکول شازند. شازند یكی از پتروشیمی های مهم كشور ایران می باشد كه با اهداف تامین نیاز داخلی كشور به تولید مونو اتیلن گلایکول می پردازد. در ادامه این مطلب به بررسی و آنالیز مونو اتیلن گلایکول شازند می پردازیم. مونو اتیلن گلیکول MEG مجتمع پتروشیمی شازند یکی از محصولات پرمصرف در داخل کشور ایران می باشد.

مونو اتیلن گلایکول شازند

مونو اتیلن گلیکول شازند یا MEG یک عنصر حیاتی برای تولید الیاف پلی استر و فیلم، رزین های پلی اتیلن ترفتالات (PET) و خنک کننده های موتور است. کاربردهای نهایی MEG از لباس و سایر منسوجات، از بسته بندی گرفته تا ظروف آشپزخانه، خنک کننده موتور و ضد یخ را شامل می شود.

پارچه های پلی استر و پشمی، اثاثه یا لوازم داخلی، فرش و بالش، و همچنین ظروف سبک و محکم پلی اتیلن ترفتالات و ظروف مواد غذایی از اتیلن گلیکول نشات می گیرند. خواص مرطوب کننده (جذب آب) محصولات MEG همچنین آنها را برای استفاده در درمان الیاف، کاغذ، چسب، جوهر چاپ، چرم و سلفون ایده آل می کند.

مونو اتیلن گلایکول شازند

مونو اتیلن گلیکول چیست؟

مونو اتیلن گلیکول شازند یک ترکیب آلی با فرمول C2H6O2 است. در آنالیز فیزیکی مونو اتیلن گلیکول شازند، مایع کمی چسبناک با ظاهری شفاف و بی رنگ و طعمی شیرین است که عملاً هیچ بویی منتشر نمی کند. با آب، الکل ها و بسیاری از ترکیبات آلی دیگر قابل اختلاط است و عمدتاً در صنعت برای ساخت الیاف پلی استر و به عنوان جزئی در تولید ضد یخ، خنک کننده ها، ضد یخ هواپیما و یخ زدا استفاده می شود.

آنالیز مونو اتیلن گلایکول شازند

در جدول زیر به بررسی و آنالیز مونو اتیلن گلایکول شازند می پردازیم.

نام گرید   Monoethylene glycol (MEG)
تولیدکننده   پتروشیمی شازند (اراک)
دسته‌ها   مواد شیمیایی، الکل، دی ال، اتیلن گلایکول، مونو اتیلن گلایکول
ویژگی‌ها   بی بو

خواص فیزیکی مونو اتیلن گلایکول شازند

نام مقدار واحد شرایط استاندارد
Acetaldehyde (ppm) 10 ppm Maximum Value
Acidity (ppm) 10 ppm As Acetic Acid, Maximum Value ASTM D1613
Ash 0.005 gr/100ml Maximum Value
Color 5 APHA Pt-Co, Maximum Value ASTM D1209
Decomposition Point (DP) 199 Maximum Value, DISTILLATION at 760 MM-Hg ASTM D1078
Diethylene Glycol (DEG) Content 0.08 WT.% Maximum Value ASTM E202
Initial Boiling Point (IBP) 196 Minimum Value, DISTILLATION at 760 MM-Hg ASTM D1078
Iron (Fe) 0.01 WT.% Maximum Value ASTM E202
Purity 99.8 WT.% Minimum Value ASTM E202
Specific Gravity 1.1151 – 1.1156 20/20 °C ASTM D891
Total Chloride 0.1 ppm Maximum Value
Water content 0.08 WT.% Maximum Value ASTM E203

خواص حرارتی مونو اتیلن گلایکول شازند

نام مقدار واحد شرایط استاندارد
5-95 Vol % Range  1  C° Maximum Value, DISTILLATION at 760 MM-Hg ASTM D1078

خواص نوری مونو اتیلن گلایکول شازند

نام مقدار واحد شرایط استاندارد
UV Transmittance 70 % At 220nm, Minimum Value
UV Transmittance 95 % At 275nm, Minimum Value
UV Transmittance 99 % At 350nm, Minimum Value

خواص فنی مونو اتیلن گلیکول شازند

فرمول مولکولی: C2H6O2 / (CH2OH)2 / HOCH2CH2OH

مترادف: مونواتیلن گلیکول، مونو اتیل گلیکول، مگ گلیکول، اتیلن گلیکول، 1،2-اتاندیول، اتان-1،2-دیول، EG، گلیکول صنعتی، 1،2-دی هیدروکسی اتان، الکل گلیکول.

شماره Cas: 107-21-1

جرم مولکولی: 62.07 گرم بر مول

جرم دقیق: 62.036779 گرم در مول

نقطه اشتعال: 232 درجه فارنهایت / 111.11 درجه سانتیگراد

دمای خود اشتعال: 770 درجه فارنهایت / 410 درجه سانتی گراد

نقطه جوش: 387.7 درجه فارنهایت / 197.6 درجه سانتی گراد در 760 میلی متر جیوه

نقطه ذوب: 9 درجه فارنهایت / -12.8 درجه سانتیگراد

فشار بخار: 0.06 میلی متر جیوه در 68 درجه فارنهایت / 20 درجه سانتی گراد

چگالی: 1.115 در 68 درجه فارنهایت

ثبت P: -1.69

مونو اتیلن گلیکول چگونه تولید می شود؟

اتیلن اکسید واسطه برای تبدیل اتیلن (اتن) به اتیلن گلیکول استفاده می شود. اکسید اتیلن از طریق اکسیداسیون به دست می آید و سپس با آب واکنش داده و مونو اتیلن گلیکول با دی و تری اتیلن گلیکول به عنوان محصولات مشترک تولید می شود:

C2H4O + H2O → HOCH2CH2OH

اسیدها و بازها می توانند این واکنش را کاتالیز کنند یا در PH خنثی در دمای بالا رخ دهد. بازدهی تا 90% را می توان با PH اسیدی یا خنثی با مقدار زیادی آب بدست آورد. مونو اتیلن گلیکول نیز از طریق هیدروژنه کردن دی متیل اگزالات در حضور کاتالیزور مس یا از طریق استوکسیلاسیون اتیلن ساخته می شود.

مزایای سیستم های تبرید گلیکول

با تکنولوژی پیشرفته تبرید، برنامه های تبرید خنک شونده با گلیکول، راه حل های خنک کننده با حداکثر بهره وری انرژی را ارائه می دهند. در حالی که سیستم های تبرید گلیکول چیز جدیدی نیستند، محبوبیت این سیستم ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. نه تنها سیستم های تبرید گلیکول بسیار قابل اعتماد هستند، بلکه با تغییرات اخیر در قیمت گذاری مبرد، تعهد به رویکردهای تبرید پایدار و نگرانی های زیست محیطی، بسیاری از مردم مزایای سیستم های تبرید گلیکول را مشاهده می کنند.

ترکیبات آلی گلیکول

گلیکول که به عنوان ضد یخ شناخته می شود، دسته ای از ترکیبات آلی است که به خانواده الکل تعلق دارند. ماده گلیکول دارای خواص انتقال حرارت عالی است و قادر است مقادیر زیادی گرما را به سرعت حذف کند. گلیکول به دلیل خواص عالی انتقال حرارت، برای کاربردهای خنک کننده و خنک کننده ایده آل است. هنگامی که گلیکول با آب مخلوط می شود، سرعت انجماد را کاهش می دهد و به حفظ ثبات دما در کاربرد کمک می کند.

تقاضای جهانی مونو اتیلن گلایکول

MEG یک مایع بی رنگ و بی بو با قوام شربت مانند است. 55 درصد MEG برای ساخت الیاف پلی استر استفاده می شود. 25 درصد از MEG در بسته بندی و بطری های پلی اتیلن ترفتالات یا PET استفاده می شود. 45 درصد از تولید MEG جهان در چین مصرف می شود.

تقاضای جهانی MEG در سال 2010 حدود 21 میلیون تن بود. پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 2015، تقاضا می تواند بیش از 28 میلیون تن در سال باشد. در چین، تقاضای MEG هر سال حدود 7 درصد به رشد خود ادامه می دهد.

تولید مونو اتیلن گلایکول در جهان

شل یکی از بزرگترین کارخانه های MEG جهان را در نوامبر 2009 در مرکز مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی خود در سنگاپور افتتاح کرد. ظرفیت سالانه این کارخانه 750000 تن است. تولید سالانه کارخانه MEG در سنگاپور می تواند بیش از دو میلیون تن پلی استر تولید کند که برای تولید 6.7 میلیارد پیراهن پلی استر کافی است.

افزایش ماندگاری مونو اتیلن گلایکول

سیستم‌های گلیکول برخلاف سیستم‌های تبرید معمولی که از اواپراتورهای انبساط مستقیم استفاده می‌کنند، از کویل‌های تبخیرکننده کاملاً غرق‌شده استفاده می‌کنند. این تفاوت باعث می‌شود که سیستم‌های گلیکول دارای زمان خاموشی سریع‌تر دما، افزایش زمان نگهداری دما و بهبود زمان بازیابی پس از یخ‌زدایی باشند.

همچنین باعث افزایش ماندگاری محصول، کاهش ضایعات و محصولات تازه تر می شود. گلیکول یک مبرد طبیعی است که آن را بسیار دوستدار محیط زیست می کند و همچنین می تواند از خوردگی و رشد باکتری در لوله های یک سیستم جلوگیری کند.

کارخانه تولید مونو اتیلن گلایکول شازند

MEG از اتیلن از طریق اکسید اتیلن تولید می شود که به نوبه خود با استفاده از فرآیند تولید حرارتی یا کاتالیزوری هیدراته می شود. پتروشیمی شازند یک تولید کننده ایرانی مونو اتیلن گلایکول MEG با کارخانه ای در مقیاس جهانی در بازارهای کلیدی، پایگاه مشتری جهانی و قابلیت تدارکات جهانی اثبات شده است.

فناوری فرآیند پتروشیمی شازند برای تولید مونو اتیلن گلایکول، از یک کاتالیزور برای تبدیل اتیلن و اکسیژن به اکسید اتیلن و به دنبال آن فرآیند حرارتی استفاده می‌کند، همچنین مقادیر کمتری از محصولات مشترک دی اتیلن گلیکول (DEG) و تری اتیلن گلیکول (TEG) را تولید می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *