بررسی بازار نفتا و میعانات در آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس در هفته اول جولای 

بررسی بازار نفتا و میعانات

کره جنوبی و اندونزی خریداران نفتا

بازار نفتای آسیا در پایان هفته پس از انجام چند فعالیت خرید، شاهد اندکی افزایش قیمت بود. البته قیمت نفتا برای تحویل به کره جنوبی در نیمه دوم ماه آگوست کاهش داشت. 

شرکت KPIC نفتای مورد نیاز خود را با مشخصات ۷۰ درصد پارافین برای تحویل در نیمه دوم ماه آگوست با ۶ دلار تخفیف نسبت به ارزیابی پلتس از نفتای منطقه ژاپن ‌براساس ترم CFR خریداری نمود. 

شرکت Pertamina در اندونزی به دنبال خرید ۳۰۰ هزار بشکه نفتای سنگین برای تحویل در روزهای ۱۵ تا ۲۰ سپتامبر و یا ۲۱ تا ۲۵ سپتامبر می باشد. زمان پایان ارسال پیشنهاد مالی طبق اسناد مناقصه ۱۲ جولای می باشد. شرکت مذکور پیش از این به دنبال خرید میعانات برای تحویل در ماه سپتامبر بود ولی مناقصه انجام نشد.

کاهش ذخایر میعانات سنگاپور 

ذخایر میعانات سبک در سنگاپور در هفته ۲۹ ژوئن تا ۵ جولای ۷.۱۵ درصد کاهش یافت که دلیل آن کاهش واردات بنزین، نفتا، ریفرمیت و سایر فرآورده‌های ترکیبی بود. 

واردات نفتا، ریفرمیت و سایر فرآورده‌های ترکیبی به پایانه سنگاپور در هفته منتهی به ۵ جولای با ۳۳.۷۳ درصد کاهش به ۱۷۹۹۴۴ تن رسید که دلیل این کاهش واردات، کمتر شدن واردات از روسیه بود. 

واردات روسیه به پایانه سنگاپور در هفته منتهی به ۲۸ ژوئن در حدود ۱۸۵ هزار تن بود که در هفته بعد از آن و منتهی به ۵ جولای به حدود ۴۳ هزار تن رسید. در هفته منتهی به ۵ جولای واردات میعانات از خاورمیانه که در حد بسیار ناچیزی بود رشد یافت و به حدود ۵۰ هزار تن رسید.

اولین صادرات نفتا از سوی عمان به شرق آسیا

در هفته منتهی به ۵ جولای، صادرات نفتا، ریفورمیت و سایر خوراک های ترکیبی به سنگاپور ۹۸.۱۹ درصد کاهش یافت و به ۴۴۶۹ تن رسید. شرکت نفت و پتروشیمی Duqm در عمان در ماه آوریل تولید آزمایشی واحد تقطیر خود را آغاز نمود و در اولین صادرات خود ، محموله نفتای تولیدی خود را به شرق آسیا ارسال نماید.

این محموله ۵۵ هزار تنی در روز ۱۰ تا ۱۲ ژوئن بارگیری شد و با یکی کشتی انگلیسی متعلق به شرکت BP سفر خود را از خلیج فارس به مقصد ژاپن آغاز نمود و در روز ۲۷ ژوئن به بندر Kaohsiung تایوان رسید.

ارزیابی قیمت نفتا بر اساس ترم تحویل ژاپن در روز ۷ جولای برای تحویل محموله‌های نفتا در نیمه اول ماه سپتامبر ۵۵۰ دلار در هر تن بود. قیمت نفتا برای تحویل درنیمه دوم آگوست و نیمه‌ اول سپتامبر ۷۵ سنت بیشتر و برای بازه زمانی نیمه اول و نیمه دوم سپتامبر با ۱.۵دلار افزایش در هر تن ارزیابی شد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *