کاربرد پلی اتیلن سبک خطی

کاربرد پلی اتیلن سبک خطی

کاربرد پلی اتیلن سبک خطی چیست؟ کاربرد پلی اتیلن خطی Linear Low Density Polyethylene چیست؟ پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE) چیست؟ پلی اتیلن خطی کم چگالی (LLDPE) به پلیمر نوع کم چگالی با چگالی بین 0.915 تا 0.930 گرم بر سانتی متر مکعب و مقدار معینی از شاخه های زنجیره کوتاه اشاره دارد.

کاربرد پلی اتیلن خطی

اگر نوشیدنی‌های چند بسته‌ای را برای بعداً ذخیره می‌کنید، روکشی که روی بطری‌های پلاستیکی می‌رود اغلب از LLDPE ساخته شده است. علاوه بر این، حلقه‌های قوطی پلاستیکی که نوشیدنی‌های کنسرو چند بسته‌ای را در کنار هم نگه می‌دارند نیز به دلیل دوام با LLDPE ساخته شده‌اند.

کاربرد پلی اتیلن سبک خطی

پلی اتیلن سبک خطی یک ترموپلاستیک کالایی است که به طور گسترده کاربردهای فراوانی در صنعت بسته بندی دارد. زیرا به راحتی می توان آن را به مواد فیلم مانندی تبدیل کرد که استحکام کششی قابل توجهی را حفظ می کنند. زنجیره های مولکولی آن در مقایسه با سایر پلی اتیلن ها دارای شاخه های نسبتا کوتاهی است.

از کیسه‌های سالاد گرفته تا بسته‌بندی‌های پنیر، تا لایه محافظ اطراف گوشت و نان، LLDPE در انواع برنامه‌های فیلم چند لایه ظاهر می‌شود که احتمالاً در حال حاضر در یخچال شما هستند. علاوه بر کاربردهای انعطاف‌پذیر مانند پوشش‌های محافظ مواد غذایی، LLDPE در چند برنامه غذایی سفت و سخت نیز ظاهر می‌شود. محصولات لبنی مانند خامه فرم گرفته نیم و نیم یا سنگین که هنوز در کارتن های کاغذی عرضه می شوند، اغلب دارای یک لایه LLDPE برای ضد آب بودن ظرف هستند.

کاربرد پلی اتیلن خطی کم چگالی

استحکام کششی بالاتر و مقاومت بالای LLDPE در برابر ضربه و سوراخ باعث محبوبیت بیشتر آن نسبت به رقیب پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) شده است. این ویژگی‌ها لایه‌های نازک‌تری را بدون از بین بردن استحکام و همچنین صرفه‌جویی در مواد و کاهش هزینه‌ها فراهم می‌کنند. چقرمگی خوب LLDPE نسبت به سایر محصولات نیز زمینه های کاربردی جدیدی را ایجاد کرده است.

بیشترین استفاده از LLDPE برای کاربردهای فیلم مانند بسته بندی مواد غذایی و غیرغذایی، فیلم های کوچک یا استرچ و مصارف غیر بسته بندی با حدود 80 درصد در سطح جهانی است. پوشش اکستروژن و قالب گیری تزریقی از دیگر کاربردهای LLDPE است.

کاربرد پلی اتیلن خطی کم چگالی

پلی اتیلن خطی سبک چیست؟

پلی اتیلن کم چگالی خطی یک پلیمر نیمه کریستالی است که شاخه های کوتاه زیادی روی زنجیره های مولکولی اصلی آن دارد. این به این معنی است که این مولکول های خطی به راحتی LDPE و HDPE در هم پیچیده نمی شوند. شکل زیر تفاوت بین LLDPE و سایر اشکال رایج پلی اتیلن را نشان می دهد. پلاستیک LLDPE معمولا از یکی از سه کومونوم مختلف که به عنوان آلفا الفین طبقه بندی می شوند ساخته می شود.

پلی اتیلن سبک خطی

خواص LLDPE عبارتند از:

 • انعطاف پذیری با قدرت ضربه بالا
 • شفافیت و رنگ طبیعی شیری
 • مقاومت شیمیایی خوب
 • خواص خوب مانع بخار آب و الکل
 • مقاومت در برابر ضربه و ترک تنشی خوب

درجات مختلفی از LLDPE تولید می شود که از نظر ویژگی ها برای مطابقت با الزامات برای کاربردهای مختلف متفاوت است. برخی از شناخته شده ترین درجه های LLDPE به شرح زیر است:

 • فیلم
 • قالب گیری تزریقی
 • روتومولدینگ
 • نوار کشیده
 • تک رشته ای
 • نخ و کلاهک و درب

LLDPE به صورت گرانول یا پودر تولید می شود و معمولاً انواع مختلفی از افزودنی ها مانند عوامل ضد بلوک، آنتی اکسیدان ها و تثبیت کننده های UV به آنها اضافه می شود.

پلی اتیلن خطی سبک چگونه ساخته می شود؟

پلی اتیلن کم چگالی خطی از طریق کوپلیمریزاسیون اتیلن و یک آلفا الفین مانند مونومرهای بوتن، هگزن یا اکتن تولید می شود. کومونومرها اغلب با استفاده از فرآیند Unipol که به عنوان فرآیند فاز گاز نیز شناخته می شود، پلیمریزه می شوند. کاتالیزور و اتیلن در یک راکتور بستر سیال دمیده می شوند که در آن کوپلیمریزاسیون اتفاق می افتد. سپس پلیمر در پایین ته نشین می شود و به صورت پودر از راکتور خارج می شود و سپس به صورت گلوله در می آید. در طی فرآیند گلوله سازی، مواد افزودنی به مواد اضافه می شود.

این فرآیند در فشارها و دماهای پایین اتفاق می افتد و بنابراین مقرون به صرفه تر از سایر تکنیک های پلیمریزاسیون مانند فرآیندهای دوغاب و حلال است. لازم به ذکر است که مخلوط‌های LLDPE مبتنی بر بوتن و هگزن معمولاً با استفاده از پلیمریزاسیون فاز گاز و اکتن با استفاده از فرآیند حلال تولید می‌شوند.

خواص پلی اتیلن خطی سبک

پلی اتیلن خطی با چگالی کم دارای خواص جریان مذاب (رئولوژی) منحصر به فردی است و معمولاً با استفاده از قالب گیری دمشی، اکستروژن فیلم یا قالب گیری تزریقی پردازش می شود. اکستروژن فیلم روش پردازش غالب برای LLDPE است. پلاستیک LLDPE نرخ انقباض بالایی دارد تا حدی به دلیل این واقعیت است که این ماده نیمه کریستالی است و بنابراین در حالت مذاب نسبت به حالت جامد حجم بیشتری را اشغال می کند.

کاربرد در ساخت اسباب بازی

به دلیل مقرون به صرفه بودن، قابلیت های قالب گیری و توانایی آن در تولید اشکال پیچیده، LLDPE یک ماده محبوب در صنعت اسباب بازی برای سال ها بوده است. استفاده از LLDPE برای اسباب بازی ها دارای مزایای مختلفی مانند مقاومت آن در برابر شکستن یا لکه شدن است. اسباب‌بازی‌هایی مانند ماشین‌های پلاستیکی و نیمکت‌های اسباب‌بازی اغلب از LLDPE قالب‌گیری شده ساخته می‌شوند.

کاربرد در زمین بازی

پلی اتیلن ماده ای بادوام، ایمن و سازگار است که می تواند هزینه تجهیزات زمین بازی را به شدت کاهش دهد. این در مجموعه ای از رنگ ها، اندازه ها و شکل ها می آید و روش های تولید خلاقیت را به همراه دارد. تولیدکنندگان می‌توانند سالن‌های ورزشی جنگلی پلاستیکی، سرسره‌های زمین بازی، تونل‌های لوله و نردبان‌ها را با فرآیندهای تبدیلی مانند قالب‌گیری روتوم و قالب‌گیری بادی طراحی کنند.

کاربرد در کشاورزی و باغبانی

گونی‌های سنگین که محصولات باغبانی رایج مانند خاک را در خود جای می‌دهند، اغلب از بسته‌بندی فیلم چند لایه که شامل LLDPE است ساخته می‌شوند. ابزارهای باغبانی پلاستیکی و کاشت های پلاستیکی ساخته شده از LLDPE بر سایر مواد ترجیح داده می شوند زیرا LLDPE به دلیل عدم انتقال مواد شیمیایی به خاک یا غذا معروف است.

مزایای استفاده از پلی اتیلن خطی سبک

پلی اتیلن با چگالی کم خطی مزایای زیادی دارد و برای کاربردهای لایه نازک مناسب است. ویژگی هایی مانند موارد ذکر شده در زیر LLDPE را برای این نوع برنامه ها ایده آل می کند.

 • مقاوم در برابر سوراخ شدن
 • انعطاف پذیری خوب
 • در برابر اکسیداسیون مقاوم است
 • خواص مانع عالی
 • قدرت تحمل ضربه بالا
 • مقاومت خوب در برابر ترک خوردگی تنش های محیطی
 • در حالت فیلم استحکام خود را حفظ می کند
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش

معایب استفاده از پلی اتیلن خطی سبک

هنگامی که LLDPE خطی کشیده می شود، مانند سایر ترموپلاستیک ها بازیابی نمی شود. این ویژگی می تواند در برخی از کاربردها مانند فیلم های پالت قابل کشش مطلوب باشد، اما به طور کلی، این عدم حفظ حافظه یک نقطه ضعف مشخص است.

LLDPE سازگار با محیط زیست نیست و راه خود را در بسیاری از برنامه های یک بار مصرف پیدا می کند. به این ترتیب درصد زیادی از آلودگی های زیست محیطی را تشکیل می دهد. علاوه بر این، به راحتی تجزیه نمی شود و بازیافت آن دشوار است.

تأثیر بر سلامت انسان تأثیر

پلی اتیلن با چگالی کم خطی غیر واکنشی است و می توان آن را بدون خطر گازگرفتگی ذخیره کرد. LLDPE در بسیاری از کاربردها در تماس مستقیم با مواد غذایی استفاده می شود. همچنین در تماس مستقیم با پوست هیچ گونه اثر نامطلوبی بر سلامت انسان ندارد.

با این حال، در طول فرآوری محصولات پلی اتیلن خطی با چگالی کم خطراتی وجود دارد. استنشاق گرد و غبار مواد خام می تواند باعث تحریک سیستم تنفسی شود. خوشبختانه، بلع LLDPE هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

بازار پلی اتیلن خطی کم چگالی

LLDPE به دلیل خواص برتر خود به یکی از پرمصرف ترین پلی اتیلن ها در جهان تبدیل شده است. تقاضا برای LLDPE احتمالاً تا سال 2026 با نرخ 3.0 درصد در سال به بالاترین درصد افزایش خواهد رسید. افزایش تقاضا برای مواد بسته بندی و در دسترس بودن محصولات پلاستیکی با نرخ های مقرون به صرفه دلیل اصلی رشد بازار LLDPE است.

بالاترین بخش کاربردی بازار پلی اتیلن سبک خطی، بخش فیلم است. افزایش تقاضا برای فیلم های LLDPE از بخش بسته بندی منجر به رشد بازار پلی اتیلن سبک خطی در کاربردهای فیلم شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *