اعمال سقف قیمت نفت علیه روسیه تاثیری بر عرضه نداشته است

,
اعمال سقف قیمت نفت علیه روسیه تاثیری بر عرضه نداشته است

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت ” این آژانس انتظار ندارد اقدامات گروه هفت برای مقابله با دور زدن سقف قیمت انرژی روسیه، وضعیت عرضه نفت خام و محصولات نفتی را تغییر دهد”.

گروه 7، اتحادیه اروپا و استرالیا توافق کردند سقف قیمت 60 دلاری را برای نفت خام دریایی روسیه اعمال کنند و همچنن سقف قیمتی خاصی را برای فرآورده‌های نفتی روسیه تعیین کردند تا مسکو را از درآمد حاصل از حمله به اوکراین محروم کنند.

این گروه روز شنبه در جریان نشست سالانه رهبران خود بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد که گروه 7 به تلاش‌ خود برای مقابله با دور زدن تحریم‌ها “با اجتناب از پیامدهای منفی و حفظ عرضه جهانی انرژی” ادامه خواهد داد.

بیرول در مصاحبه ای در حاشیه این اجلاس به رویترز گفت “آژانس بین المللی انرژی تاکنون تاثیر افزایش سقف قیمت را بر عرضه جهانی نفت و سوخت را مشاهده نکرده است. هر‌گونه تغییر قابل توجه در بازارها را طبق روال همیشگی در تحلیل ها و گزارشات خود منعکس خواهیم کرد، اما درحال حاضر دلیلی برای ایجاد تغییر در تحلیل خود نمی‌بینم”.

به گفته بیرول، سقف قیمت به دو هدف اصلی رسید: ادامه جریان نفت روسیه، باعث کمبود عرضه در بازارهای جهانی نشد اما درعین حال درآمدهای مسکو کاهش یافت. بیرول معتقد است اگرچه روسیه بازی انرژی را باخت اما به برخی از نقاط ضعف و چالش‌ها برای بهبود عملکرد سقف قیمت نفت پی برد”.

سرمایه‌گذاری در حوزه گاز

گروه 7 روز شنبه با حمایت از سرمایه‌گذاری در حوزه گاز در بیانیه خود گفت که راه حل “موقت” رسیدگی به کمبودهای بالقوه بازار است و کشورها نیز در تلاشند تا وابستگی خود را به انرژی روسیه به حداقل برسانند.

این اقدام نگران کننده است زیرا این گروه ممکن است در دستیابی به انتشار خالص-صفر کربن تا سال 2050 و محدود کردن گرمایش زمین به 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 فارنهایت) ناکام بماند.

انتقال انرژی پاک بسیار سریع‌تر از آن چیزی که فکر می‌کنند اتفاق می‌افتد. به گفته منابع، این تغییر لحن توسط آلمان که زمانی یکی از خریداران اصلی گاز روسیه بود، انجام شد و این بیانیه چارچوب زمانی برای سرمایه‌گذاری در بخش گاز نداشت.

 بیرول با اشاره به اینکه درحال حاضر تغییر روز به روز چندان آسان نیست، گفت هیچ چارچوب زمانی مشخصی وجود ندارد اما ممکن است چالش اصلی برای این کار، اتکای کشورهای اروپایی به گاز روسیه برای دهه‌هاست. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، با ایمان به سخنان بیرول گفت آلمان بسیار مشتاق است به این هدف 1.5 درجه سانتیگرادی (انتشار کربن صفر) برسد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: investing

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *