عربستان قیمت نفت خام سبک عربی به آسیا را کاهش می دهد

عربستان قیمت نفت خام سبک عربی به آسیا را کاهش می دهد

قیمت نفت خام سبک عربی

عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت، ممکن است قیمت نفت خام سبک عربی خود را در ماه ژوئن به آسیا کاهش دهد.
رویترز نوشت: عربستان قصد دارد قیمت نفت خام سبک خود برای مشتریان آسیایی را در ماه ژوئن کاهش دهد آن هم علیرغم کاهش بیشتر تولید از سوی اوپک پلاس، زیرا پالایشگاه‌هایی که تحت تاثیر کاهش قیمت سوخت قرار گرفته‌اند و چین و هند به دنبال خرید نفت ارزان روسیه هستند. بر اساس نظرسنجی رویترز، غول نفتی دولتی آرامکو عربستان ممکن است قیمت رسمی فروش (OSP) نفت خام ترش متوسط خود را در ماه ژوئن حدود 40 سنت در هر بشکه کاهش دهد.

قیمت نفت خام خاورمیانه در نیمه اول آوریل پس از آنکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (اوپک پلاس) از جمله روسیه، کاهش غیرمنتظره 1.16 میلیون بشکه در روز از ماه مه را اعلام کردند ، افزایش یافت. با این حال، قیمت نفت خام در دو هفته گذشته با کاهش شدید روبرو شده است.
حاشیه سود فرآورده های پالایشی برای یک پالایشگاه معمولی آسیایی که نفت خام خاورمیانه را فرآوری می کند، جمعه گذشته به پایین ترین سطح 6 ماهه یعنی 2.35 دلار در هر بشکه رسید.

حاشیه سود گازوئیل در این ماه 27 درصد کاهش یافته در حالی که حاشیه سود بنزین نیز با افت 49 درصدی روبرو شده است. بازار همچنین انتظار دارد چین به زودی دسته جدیدی از سهمیه های محصولات پالایشی را صادر کند و عرضه بیشتری را به بازار از قبل اشباع شده اضافه کند. در نتیجه، جریان معاملات نفت خام آسیایی در خاورمیانه کند شد و برخی از پالایشگاه‌ها به فکر کاهش تولید هستند، حتی در حالی که بسیاری از این پالایشگاه‌ها از قبل برای تعمیر و نگهداری در ماه‌های ژوئن تا آگوست برنامه‌ریزی کرده بودند.

این در حالی است که نفت خام روسیه با تخفیف توسط پالایشگاه‌های چین و هند، واردکنندگان شماره 1 و 3 نفت جهان، خریداری شده و تقاضا برای نفت خام خاورمیانه را کاهش داده است. آرامکو عربستان قیمت نفت خام خود را بر اساس توصیه های مشتریان و پس از محاسبه تغییر ارزش نفت خود در یک ماه گذشته بر اساس بازده و قیمت محصولات تعیین می کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *