ارزیابی آرگوس از بازار قیر

ارزیابی آرگوس از بازار قیر

ارزیابی آرگوس از بازار قیر/ تهیه شده توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز:

افت بهای قیر اروپا در پی ریزش HSFO

ریزش شدید قیمت HSFO روتردام با اعمال فشار نزولی بیشتر بر محموله های قیر حمل شده با کامیون، کاهش ارزش محموله قیر اروپای شمالی را در هفته اول جولای به دنبال داشت. بارج روتردام فقط هفته های پیش 30-25 دلار در هر تن پرمیوم به محموله مدیترانه اختصاص داده بود. این روند باعث نگرانی خریداران و تأمین کنندگان منطقه ای شد زیرا از بی سود بودن آربیتراژ دریای مدیترانه به شمال اروپا اظهار نگرانی کردند و اینکه تنها با افزایش شدید حق بیمه محموله fob روتردام و بالتیک به بارج های HSFO روتردام میتوان به بازارهای بین المللی جان دوباره بخشید.

محموله های روتردام و بالتیک با رشد 5 دلاری به ترتیب به 55-50 و 30-25 دلار در هر تن fob روتردام رسیدند. با توجه به اینکه بازار قیر همچنان با افزایش هزینه های حمل و نقل مواجه است، به ویژه در مدیترانه که دسترسی به تانکرها همچنان محدود است، قیمت تحویل برای هر محموله از مدیترانه نیز افزایش می یابد. این محدودیت با نزدیک شدن به دوره کاهش فعالیت های تابستانی جولای/ آگوست، اشتهای خریداران را در بازارهای شمال غربی اروپا و اسکاندیناوی محک می زند.

نواسانات قیمت قیر

قیمت محموله های قیر با کاهش شدید قیمت HSFO به حداقل رسیده و نشان دهنده افزایش نسبی حق بیمه به این محموله ها بود. شروع فعالیت های فصلی و رشد تقاضا در سراسر منطقه مدیترانه، همراه با افزایش فرصت های آربیتراژ ترانس آتلانتیک به سمت غرب، به افزایش اختلافات صادراتی ایتالیا، یونان و ترکیه تا 3-2 دلار در هر تن کمک کرد؛ بهای صادرات اسپانیا بدون تغییر محاسبه شد زیرا ادامه توقف صادرات از اسپانیا به الجزایر باعث به حداقل رسیدن جابجایی محموله ها در این بازارها شد.

ارزیابی محموله های fob یونان، ترکیه و ایتالیا به ترتیب حدود 10، 5 و 10-5 دلار در تن رشد داشتند و از طرفی، ارزش محموله های اسپانیا بین 10-5 دلار در هر تن fob باقی مانده و جو بازار را برای هر گونه سود بیشتر محدود کرد. پالایشگاه ترکی توپراس مناقصه فروش قیر در نیمه دوم سال 2022 خود را به واحد کولاس قیر قاره ای واگذار کرد.

هزینه های حمل و نقل در بازارهای مدیترانه افزایش یافته و به جهش اخیر نفت خام سنگین، نفت کوره و در نتیجه، افزایش سوخت های نفتی مرتبط دامن زده اند. با وجود ریزش قیمت نفت خام و نفت کوره در هفته منتهی به 8 جولای برابر با 17 تیر، دسترسی محدود به تانکرهای قیر نقدی باعث افزایش هزینه های حمل و نقل برای تانکرهای 5.000 تنی شد. این تانکرها با 2-1 دلار افزایش به 77-74 دلار به ازای هر تن افزایش داشتند. حتی تحویل دو بندر به تونس از آگوستا، سیسیل و لیورنو در ایتالیا با 5-4 دلار افزایش به ترتیب به 44-41 و 47-44 دلار در هر تن گزارش شدند.

ریزش چند بُعدی بازار قیر افریقا

روند قیمت ها در بازار قیر افریقا متفاوت بود؛ به طوری که با کاهش شدید ارزش محموله وارداتی غرب افریقا و افزایش قیمت در بازارهای جنوب افریقا، فعالیت های ساخت و ساز و تقاضای قیر در سراسر افریقا کاهش یافت. شروع فصل زمستان در نیمکره جنوبی کاهش فعالیت ها در جنوب افریقا و بوتسوانا را به دنبال داشت، در حالی که فصل بارندگی بسیاری از مناطق غرب افریقا را تحت تأثیر قرار داده بود و با این حال، بودجه دولت برای ساخت و ساز جاده ای در کنیا را کاهش داد.

ریزش چند بُعدی بازار قیر افریقا

ریزش چند بُعدی بازار قیر افریقا

کاهش شدید بهای قیر سنگاپور

قیمت قیر سنگاپور در اولین هفته از جولای روند نزولی را تجربه کرد. انتظار می رود حجم عرضه در مقایسه با نرخ های عملیاتی پایین تر که بیشتر در سه ماهه دوم مشاهده شد، افزایش یابد. کاهش قیمت HSFO به 484 دلار در هر تن fob سنگاپور در 8 جولای برابر با 17 تیر، اختلاف قیمت (اسپرد) قیر-HSFO را به 116 دلار به ازای هر تن بالا برد.

انتظار می رود تولید قیر مازاد در آگوست فروش را به حدود 590 دلار در هر تن fob سنگاپور برساند. این افت شدید برای محموله های اواخر ژوئیه/ اوایل آگوست حدود 610 دلار ثبت شد. شنیده شده است که یک پالایشگاه کلیدی محموله زیادی را به یک خریدار مستقر در اندونزی فروخته است تا در ادامه سال جاری به تدریج بارگیری شود، اما این خبر هنوز تأیید نشده است.

با توجه به گزارشات AOM، پوما محموله 7.000 تنی گرید پن 60/70 را پیشنهاد داد که از 10-5 آگوست (اوت) برابر با 19-14 مرداد با قیمت 610 دلار در هر تن fob سنگاپور بارگیری شود. تانکرهای قیر سنگاپور در این هفته بین 628-618 دلار در هر تن با تحویل درب پالایشگاه به مالزی فروخته شد و محموله های کمتری در اواخر هفته با قیمت 615 دلار در تن داد و ستد شدند.

افت قیمت قیر در ایران

قیمت ها در ایران به دلیل کمرنگ شدن فاندامنتال ها فعالیت های تجاری به دلیل ادامه باران های موسمی در هند به حداقل رسیده است. با این حال، کاهش شدید معاملات آتی نفت خام و قیمت های HSFO حاشیه های بازار را تحت فشار قرار می دهد. نوسانات نرخ ارز از سرگرفته شد و عرضه کنندگان امیدوار بودند پس از تعطیلات عید قربان در هفته پیشرو، جهت گیری بازار بهبود یابد.

با اینکه قیمت تحویل فوری محموله ها 365-355 دلار در هر تن fob بندرعباس تعیین شد اما برخی از تأمین کنندگان از فروش کمتر با قیمت کمتر از 360 دلار در هر تن fob خودداری کردند؛ در حالی که تعدادی از تولیدکنندگان محموله ها را با نرخ 355 دلار در تن fob برای بارگیری در هفته آینده معامله کردند.

این هفته محموله های فله به قیمت 353-350 دلار در هر تن fob بندر امام خمینی عرضه شدند. قیمت ها تا پایان هفته 352-350 دلار به ازای هر تن fob بود اما به دلیل تعطیلات عید قربان هیچ معامله ای در بازار صورت نگرفت. صادرات به پاکستان هم در این هفته متوقف شد چون که فعالیت گمرک هم به دلیل تعطیلات پیشرو تعطیل شده بود.

خلاصه مطالب

کاهش شدید ارزش نفت خام و نفت کوره به قیمت قیر ضربه زد و قیمت محموله های قیر حمل شده توسط کامیون در سراسر اروپا را پایین کشید. قیمت های صادراتی از کره جنوبی و سنگاپور نیز کاهش یافت. ریزش شدید قیمت HSFO روتردام با اعمال فشار نزولی بیشتر بر محموله های قیر حمل شده با کامیون، کاهش ارزش محموله قیر اروپای شمالی را در هفته اول جولای به دنبال داشت.

در بازار مدیترانه، بهای قیر همزمان با افت شدید قیمت های HSFO منطقه ای کاهش یافت که نشان دهنده افزایش نسبی پرمیوم محموله های قیر بود. شروع فعالیت های فصلی و رشد تقاضا در سراسر منطقه مدیترانه، همراه با افزایش فرصت های آربیتراژ ترانس آتلانتیک به سمت غرب، به افزایش اختلافات صادراتی ایتالیا، یونان و ترکیه کمک کرد.

بازار قیر آسیا-اقیانوسیه مسیر خود را تغییر داد و اکثر مقاصد مهم شاهد بازبینی قیمت های نزولی بودند. با افت شدید قیمت ها در کره جنوبی، ارزش آربیتراژ سنگاپور-کره جنوبی تا 75 دلار در هر تن رشد داشت. روند قیمت ها در سراسر کشورهای افریقای جنوبی نیز متفاوت بود؛ به طوری که با کاهش شدید ارزش محموله وارداتی غرب افریقا و افزایش قیمت در بازارهای جنوب افریقا، فعالیت های ساخت و ساز و تقاضای قیر در سراسر افریقا کاهش یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *