ارزیابی آرگوس از بازار گوگرد

ارزیابی آرگوس از بازار گوگرد

ارزیابی آرگوس از بازار گوگرد به گزارش بازار نفت و گاز:

خلاصه بازار گوگرد

با اینکه پیشنهادات ارائه شده در بازار گوگرد نتوانست خریداران را ترغیب کند، اما این هفته بازار با روند آرامی پیش رفت. بسیاری از خریداران از بازار کناره گرفته و رویکرد “انتظار و دید” را اتخاذ کردند؛ آنها منتظر مذاکرات سه ماهه قرارداد و نتیجۀ نهایی اصلاحات بازار ماندند. برخی از تولیدکنندگان کود به دلیل تضعیف تقاضای پایین دست، فعالیت خود را کاهش داده و به نظر می رسد میزان دسترسی به گوگرد FSU قزاقستان در سه ماهه سوم بیشتر از آنچه انتظار می رفت، محدود شود.

این امر، تعادل بازار را تحت تأثیر خود گرفته است. مذاکرات قرارداد همچنان ادامه دارد و هنوز جزئیات دقیقی از ارقام نهایی در دست نیست. محموله های گوگرد cfr با قیمت 455-420 دلاری در هر تن در بازارهای افریقای شمالی داد و ستد شدند اما مذاکرات در هفته آینده به دلیل عید متوقف خواهد شد.

چشم انداز 60-30 روزۀ بازار گوگرد

خریداران از بازار عقب نشینی کرده و به دنبال اصلاح قیمت ها، کف قیمت مشخص شود. انتظار می رود با نهایی شدن مذاکرات سه ماهه قرارداد و مشخص شدن سطح جدید قیمت ها، نرخ تقاضا بهبود یابد؛ به طوری که تقاضاهای پنهان ظاهر شوند.

گوگرد گرانول

محموله های گوگرد با ترم تحویل سی اف ار 395-230 دلار در هر تن است و قیمت گوگرد گرانول در هفته اول جولای بالاتر از این رقم بین 395-385 دلار در هر تن cfr گزارش شده که در مقایسه با بالاترین قیمت در هفته گذشته، 45 دلار در تن کاهش داشته است.

این کاهش قیمت به دنبال پیشنهادات برای تناژ اصلی با بهای کمتر از 400 دلار در هر تن cfr و فروش بخشی از محمولۀ خاورمیانه با قیمت کمتر از 400 دلار در تن cfr اتفاق افتاد. با اینکه خریداران به دنبال قیمت های پاین بین 360-350 دلار در هر تن cfr چین هستند، اما تا به امروز هیچ پیشنهادی در این سطح قیمت از سوی تأمین کنندگان ارائه نشده است.

ارزیابی آرگوس از بازار گوگرد

ارزیابی آرگوس از بازار گوگرد

پیشنهاد محموله ترکمنستان برای حمل از ایران با نرخ 380 دلار در تن cfr گزارش شد اما نتوانست توجه خریداران را به خود جلب کند. یک محموله 60.000 تنی روسی از اوست لوگا در جزیره سیروس در 23 می برابر با 2 خرداد با تخمین ETA در 10 جولای (ژوئیه) برابر با 19 تیر به مقصد بندر دافنگ حرکت کرد. قیمت واردات گوگرد مذاب با 230 دلار در تن cfr در هفته ثابت ارزیابی شد و هیچ نوسانی در بازار و یا اختلاف قیمت محسوسی مشاهده نشده است.

بازار DAP و Map

این هفته دست کم 440 هزار تن DAP در بازار هند خریداری شد و برخی از واردکنندگان بزرگ نیز قرارداد های اسید فسفریک را تسویه کردند. دو شرکت 250-240 هزار DAP چین را به قیمت حدود 950 دلار در تن cfr در ماه های جولای (ژوئیه) تا آگوست (اوت) به هند فروختند. روسیه در اوایل این هفته محمولۀ DAP را با قیمت 920 دلار در هر تن cfr داد و ستد کرد.

در همین حال، صادرات به خارج از چین متوقف شده است و تأمین کنندگان به طور جداگانه توسط مقامات از سهمیه های صادراتی تا پایان سال مطلع می شوند. در غرب سوئز، قیمت ها روند ثابتی داشتند. بارج های DAP در بندر نولا با قیمت 785-780 دلار به ازای هر تن fob ثابت محاسبه شدند. MAP برزیل نیز با 10 دلار ریزش به 1.020-990 دلار در تن cfr کاهش یافت.

رشد بازارهای جنوب شرق آسیا

قیمت محموله های cfr آسیا در اولین هفته از جولای 420-419 دلار در هر تن بود. اما ارائه پیشنهادات در این سطح قیمت برای محموله های کلیدی به اندونزی نتوانست خریداران را ترغیب کند؛ با این حال، آنها رویکرد “انتظار و دید” را اتخاذ کرده و منتظر ورود به فصل معاملاتی جدید ماندند. حجم واردات اندونزی در پنج ماه اول سال 648 هزار و 400 تن گوگرد بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 60 درصد رشد داشته است.

جدول قیمت گوگرد

این در حالی است که تحویل گوگرد از قطر و عربستان هر دو در طی سال جاری دو برابر شده و به ترتیب به 169.300 و 191.700 تن رسید که بیشتر این افزایش به دلیل بالا رفتن تقاضای گوگرد ناشی از لیچینگ فلزات در این کشور است. با این حال، اندونزی امسال هیچ گوگردی از امارات وارد نکرد؛ در حالی که این رقم از ژانویه تا می 92.300 تن بود. از طرفی، واردات از سنگاپور با 8 درصد افزایش در طول سال به 64.800 تن رسید.

ریزش fob خاورمیانه

قیمت محموله ها با ترم fob خاورمیانه بدون احتساب ایران، بین 385-380 دلار در هر تن است که در پی پیشنهادات خاورمیانه 23 دلار در هر تن کاهش داشت. مذاکرات قرارداد سه ماهه تاکنون با تعداد متفاوتی گزارش شده است و هنوز محدوده نهایی مشخص نیست. براساس fob خاورمیانه، ارقام گزارش شده در محدوده 420-400 دلار در تن بودند؛ با برخی از توافقات قبلی حتی در سطح بالاتری از 445 دلار هر تن fob گزارش شده اند.

با این حال، حتی برخی از گزارشات کمتر از 380 دلار در تن fob شنیده شده و ارقام نهایی با گزارشات متناقض مبهم باقی می مانند زیرا بازار در طول مذاکرات سریع پیش می رود. انتظار می رود که بازار به دنبال تعطیلات عید در هفته آینده روند آرامی را تجربه کند.

بازار گوگرد در ایران

رنج قیمت محموله با ترم fob ایران بین 319-285 دلار به ازای هر تن است که بالاترین و پایین ترین رقم به ترتیب برای گوگرد گرانول و گوگرد خرد شده ثبت شد. NIGC (شرکت ملی گاز ایران) تولیدکننده و بازاریاب گوگرد مناقصه فروش 60.000 تنی گوگرد گرانول در 5 ژوئیه برابر با 14 تیر به قیمت 319 دلار در هر تن fob برای بارگیری از بندر عسلویه منتشر کرد.

با توجه به اینکه هزینه حمل و نقل به جنوب چین 50-45 دلار در هر تن است، قیمت نهایی مناقصه به 370-365 دلار به ازای هر تن می رسد. این روند در حال حاضر، بالاتر از سطح انتظار خریداران است و مشخص نیست که آیا بازار دیگری بعنوان مقصد در نظر گرفته شود یا خیر.

ریزش cfr مدیترانه قدرت خرید را محدود کرد

قیمت محموله با ترم تحویل cfr دریای مدیترانه 400-380 دلار در هر تن ارزیابی شده که در هفته گذشته 45-40 دلار کاهش را تجربه کرده است. در این هفته محموله های مدیترانه با همین قیمت عرضه شدند؛ اگرچه در حال حاضر هیچ گزارشی از کاهش علاقه خریداران در بازار ارائه نشده است.

ریزش cfr مدیترانه قدرت خرید را محدود کرد

ریزش cfr مدیترانه قدرت خرید را محدود کرد

برخی از معامله گران قیمت پیشنهادی 400 دلاری در هر تن cfr از خریداران مدیترانه ای را نقل کردند، با اینکه قیمت پیشنهادی برخی دیگر دقیقا کمتر از این حد بود. محموله های fob مدیترانه با 20-10 دلار در هر تن ریزش به 370-355 دلار در هر تن رسید زیرا با کاهش پیشنهادات منطقه ای، علاقه خرید محدود شده و حجم عرضه افزایش یافت. گوگرد مایع از پالایشگاه های اروپای مرکزی به برخی از خریداران در مدیترانه و اروپای شرقی نیز با وجود هزینه ای لجستیکی بالا، با هدف کاهش فضای محدود مخزن ارائه شده است.

کند شدن بازار گوگرد بالتیک

محدوده قیمت fob بالتیک بین 340-200 دلار در هر تن گزارش شده که بالاترین و پایین ترین ارقام به ترتیب برای گوگرد قزاقستان در بندر اوست لوگا و گوگرد روسیه ثبت شده است. محموله های روسی بازار بالتیک تا به امروز فروش کندی داشته اند و انعطاف پذیری بازار cfr چین نیز قیمت گذاری بالتیک روسیه را تحت تأثیر قرار می دهد. با اینکه اکنون به دلیل مستقر شدن برخی از کشتی ها در مسیرهای خارج از اوست لوگا، هزینه های حمل برای محصولات غیرروسی کاهش یافته است؛ محموله های روسی همچنان دارای نرخ های بالایی هستند.

انتظار نمی رود انتقال محصولات قزاقستان به دنبال توقف خدمات ریلی روسیه به بندر اوست لوگا انجام شود اما علاوه براین، اگر خط لوله نفت CPC همچنان بسته باشد، فرآوری گاز در قزاقستان کاهش خواهد یافت. کاهش تولید گوگرد با ترم fob دریای سیاه بین 300-230 دلار در تن محاسبه می شود که نسبت به هفته قبل 40 دلار به ازای هر تن کاهش یافته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *