تحلیل بازار متانول آسیا

,
Asia methanol market analysis - بازار نفت و گاز پتروشیمی

تحلیل بازار متانول آسیا در هفته گذشته: رشد 9 دلاری قیمت ها

قیمت متانول هفته گذشته را با یک مسیر صعودی به پایان برد و اکثر مناطق با افزایش 9 دلاری قیمت در هر تن نسبت به هفته قبل روبرو شدند و بیشترین افزایش قیمت در این مدت در بازار جنوب شرقی آسیا ثبت شد.

فعالیت های خرید در اندونزی برای تحویل در دومای، باتام و گرسیک در ماه فوریه افزایش یافت. قیمت سی اف آر چین، سی اف آر جنوب شرقی آسیا، سی اف آر کره و تایوان در این مدت با 9 دلار افزایش به ترتیب به 321 ، 390 و 371 و 369 دلار در هر تن رسید.
قیمت محموله های صادرات مجدد چین که به جنوب شرق آسیا پیشنهاد شده است 400 تا 410 دلار نیز شنیده شده است. محموله های خاورمیانه نیز به قیمت 390 تا 400 دلار سی اف آر جنوب شرق آسیا داد و ستد شده است.

در چین فعالیت های خرید و فروش در هفته منتهی به 13 ژانویه ناچیز و کم بوده است. در شرایطی که ارزش یوان در برابر دلار امریکا افزایش یافته، قیمتهای متانول چین بر اساس برابری-واردات طی روزهای اخیر تقویت شده است.
با توجه پیش رو بودن تعطیلات سال جدید چینی، برخی از فروشندگان از نوسان در بازار جهانی متانول هراس و واهمه دارند زیرا چین به علت جشن های سال جدید دور از بازار خواهد بود و تمایلی برای فروش بر مبنای قیمت ثابت نخواهد داشت.
اما در کره جنوبی، منابع آگاه اعلام کردند که عوامل ساختاری کوتاه مدت در ماه ژانویه پرقدرت خواهد بود و این مساله موجب تقویت احتمالی قیمتها خواهد شد.از یک سو ذخایر متانول این کشور در وضعیت سختی قرار گرفته و از سوی دیگر تقاضای پایین دستی رو به افزایش است.

جدول قیمت های جهانی

پیشنهادات خرید متانول در هند طی هفته ای که گذشت تقویت شده است، افزایش فعالیت های خرید و فروش در هند موجب افزایش بیشتر قیمتها شد. پیشنهادات برای محموله های پایان ژانویه و نیمه نخست فوریه از ایران با پرمیوم 5 تا 5.5 درصدی بالاتر از فرمول قیمتی شنیده شده است. خریداران نسبت به خرید و فروش در این سطح بالا از پرمیومبسیسار محتاط بودند با این حال فروشندگان همچنان در برابر فروش به قیمت های پایین تر مقاومت کردند آن هم به دلیل هزینه بالای فوب درخواستی از سوی تولیدکنندگان.
برای محموله های غیرتحریمی، قیمت فروش متانول به 337 دلار در هر تن سی اف آر هند نیز رسیده است. از سوی دیگر تقویت ارزش روپیه هند دربرابر دلار امریکا نیز به رونق بیشتر بازار کمک کرده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *