بازار متانول آسیا-اقیانوسیه

بازار متانول آسیا-اقیانوسیه

تازه ترین تحلیل آیسیس از وضعیت بازار متانول آسیا-اقیانوسیه

قیمت متانول در بازارهای آسیایی در هفته منتهی به 21 آوریل با افزایش روبرو شد که علت اصلی آن کاهش عرضه در جنوب شرقی آسیا و رشد تقاضای هند بوده است.
تحلیلگران و فعالان بازار بر این باورند که تعطیلی برنامه ریزی نشده برخی تاسیسات و کارخانه های جنوب شرق آسیا و افت تولید خاورمیانه تاثیر زیادی بر افزایش قیمت متانول در هفته گذشته داشته است.

از سوی دیگر با توجه تعطیلی برنامه ریزی نشده، عرضه جایگزین لازم بود تا عرضه بدون وقفه ادامه یابد. با این حال، تقاضا چندان پررونق و چشمگیر نبود که علت اصلی آن نگرانی مصرف کنندگان نهایی از وضعیت اقتصادی چین و اروپا بوده است.

در هفته های آینده، چند کارخانه و تاسیسات تولید متانول وارد تعمیر و نگهداری خواهند شد که این عامل، در دسترس بودن عرضه در بازار را محدود خواهد کرد. در نتیجه، پنجره آربیتراژ از چین به جنوب شرق آسیا باز شد. بازار هند قبل از اینکه جریان ورودی از خاورمیانه به جنوب شرق آسیا کشیده شود، شاهد افزایش تقاضای برای ذخیره مجدد بود.

قیمت سی اف آر کره جنوبی به 345 تا 350 دلار در هر تن رسید، این قیمت در تایوان به 335 تا 350 دلار رسیده و قیمت سی اف آر سنگاپور نیز در محدوده 359 دلار بوده است.

واردات متانول چین

بازار واردات متانول چین با بهبود تقاضای داخلی تقویت شد. در حالی که قیمت متانول وارداتی در هفته قبل به پایین‌ترین حد طی دو سال گذشته رسید، و سرمایه گذاران و تجار منتظر بازگشت بازار بودند، احساسات در بازار اندکی بهبود یافت.

کاهش موجودی ساحلی شرقی چین باعث افزایش تقاضای واردات در کوتاه مدت شد. با این حال، با توجه به اینکه محموله های ورودی از ایران بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده اند، حجم معاملات نسبتاً پایین باقی مانده است.

یک واحد ساحلی متانول به الفین (MTO) تولید خود را از سر گرفت و نرخ کلی عملیات MTOهای چینی را افزایش داد و اعتماد بازیگران بازار را نسبت به بهبود تقاضا تقویت کرد.
برخی از محموله ها به جنوب شرق آسیا صادر شد، زیرا اختلاف قیمت بین چین و جنوب شرق آسیا در هفته گذشته افزایش یافت. پیشنهادات و معاملات در قیمت 310-315 دلار/تن فوب چین برای حمل و نقل در ماه مه شنیده شد.

در آینده، در دسترس بودن محموله های نقدی در ماه مه می تواند تحت تأثیر اختلالات عرضه در جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه باشد. در بازار داخلی، تولیدکنندگان به طور جداگانه پیشنهادات خود را در واکنش به تقاضا برای ذخیره مجدد افزایش دادند.

یک کارخانه جدید متانول از اواسط هفته شروع به فروش محموله‌های خود کرد که در نتیجه باعث آرامش در بازار شد در حالی که برخی از خریداران پیش از تعطیلات روز کارگر به ذخیره‌سازی مجدد خود ادامه دادند.

بازار متانول هند

بازار متانول هند با توجه به تقاضا برای ذخیره سازی و محدودیت واردات در کوتاه مدت تقویت شد. تعداد محموله‌های تامین‌کنندگان ایرانی کم بود زیرا محموله‌ها برای مقاصد چینی در اولویت قرار گرفتند. در ابتدای هفته، قیمت ها تا حد زیادی با قیمت پایانی هفته قبل، با معامله منعقد شده از یک منبع غیرتحریمی، برابری کردند.

در اواخر هفته، با انتشار اخباری مبنی بر توقف تولید کارخانه در جنوب شرقی آسیا و افزایش تقاضا در بازار چین، قیمت واردات افزایش یافت. دو معامله با قیمت 305 دلار در هر تن برای برخی از اندازه های بزرگ محموله منعقد شد. موجودی ساحلی نسبت به یک ماه قبل تقریباً به نصف کاهش یافته است که علت اصلی آن تقاضای چشمگیر بخش‌های فرمالدئید و داروسازی بوده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *