چین و هند واردات نفت خام آسیا را در ماه مارس قوی نگه داشتند

چین و هند واردات نفت خام آسیا را در ماه مارس قوی نگه داشتند

تازه ترین آمارها نشان می دهد واردات نفت خام آسیا در ماه مارس همچنان در سطوح نسبتاً قوی باقی ماند که دلیل اصلی آن ادامه روند صعودی خرید چین و هند بوده است آن هم در شرایطی که واردات سایر کشورهای آسیایی با کاهش روبرو شده است.

داده های موسسه “رفینیتیو” حاکی است کل واردات نفت خام آسیا در ماه مارس به 116.73 میلیون تن معادل 27.60 میلیون بشکه در روز بوده است. این تقریباً 4 درصد نسبت به 112.32 میلیون تن در فوریه افزایش داشت ولی کمتر از 29.13 میلیون بشکه در ژانویه بوده است. با این حال، سه ماه اول سال 2023 قوی تر از هر ماه در سال 2022 بود، به جز نوامبر که واردات نفت خام آسیا 29.10 میلیون بشکه در روز بود.

علیرغم کاهش واردات روزانه در ماه مارس، این یک شروع قوی برای سال برای واردات نفت آسیا بوده است، به طوری که در سه ماهه اول واردات نفت 28.67 میلیون بشکه در روز بود که 6.3 درصد نسبت به 26.96 میلیون بشکه در روز در سه ماهه چهارم سال 2022 افزایش داشت.

این اعداد از برخی از روایت‌های صعودی در بازارهای نفت پشتیبانی می‌کنند، که بر بازگشت قوی تقاضا از سوی چین متمرکز شده است، زیرا بزرگترین واردکننده نفت خام جهان اقتصاد خود را پس از پایان دادن به سیاست سختگیرانه‌اش برای مقابله با کووید صفر در پایان سال گذشته بازگشایی می‌کند.

واردات نفت خام چین در ماه مارس به 49.26 میلیون تن، معادل 11.65 میلیون بشکه در روز رسید که تقریباً یک میلیون بشکه در روز بالاتر از 10.66 میلیون بشکه در فوریه بود، و به بالاترین میزان در چهار ماه اخیر رسید.

عربستان سعودی با 8.08 میلیون تن یا سهم 16.4 درصد، جایگاه خود را به عنوان بزرگترین تامین کننده چین پس گرفت و روسیه را با 7.95 میلیون تن یا سهم 16.1 درصدی پشت سر گذاشت.
روسیه و عربستان سعودی از زمانی که حمله مسکو به اوکراین منجر به ارائه تخفیف‌های شدید به خریداران آسیایی توسط صادرکنندگان نفت روسیه شد، برای احراز رتبه اول تامین‌کنندگان نفت چین رقابت کرده‌اند.

روی آوردن هند به نفت ارزان روسیه

هند نیز به نفت ارزان روسیه روی آورده است، اما عمدتاً نفت اورال را خریداری کرده است که در بنادر غربی روسیه بارگیری می شود و سپس باید از طریق کانال سوئز یا اطراف آفریقا سفر کند تا به هند برسد.

با این حال، هند در ماه مارس حدود 400 هزار تن نفت خام ESPO بارگیری از اقیانوس آرام را خریداری کرد که به نوبه خود چین را به واردات 1.56 میلیون تن اورال سوق داد که حجم بالایی از این نوع نفت روسی است.

واردات نفت خام هند در ماه مارس به بالاترین سطح در 11 ماه گذشته یعنی 21.23 میلیون تن یا حدود 5.02 میلیون بشکه در روز رسید و روسیه 34 درصد از کل نفت خام یا 7.29 میلیون تن را تامین کرد که ششمین رکورد متوالی به شمار می رود.

به طور کلی، چین و هند همچنان محرک اصلی واردات نفت خام آسیا هستند، اما افزایش سهم نفت روسیه این سوال را در مورد تاثیر آن بر سایر تامین کنندگان و اینکه آیا آنها شاهد کاهش تقاضا هستند، ایجاد می کند.

البته برخی نگرانی ها درباره افت واردات نفت خام آسیا وجود دارد، به طوری که سومین خریدار بزرگ منطقه، ژاپن، تنها 10.67 میلیون تن در ماه مارس یا حدود 2.52 میلیون بشکه در روز خریداری کرد که کمترین میزان از ژوئن 2022 بود. با نگاهی به سایر واردکنندگان بزرگ، واردات کره جنوبی به رکورد 3.33 میلیون بشکه در روز افزایش یافت و واردات سنگاپور نیز قوی بود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *