بررسی بازار اتیلن، پروپیلن و MTBE آسیا | هفته اول آگوست 2023

بررسی بازار اتیلن، پروپیلن و MTBE آسیا | هفته اول آگوست 2023

بسته شدن پنجره آربیتراژ MTBE از سوی چین

پلتس در روز ۴ آگوست قیمت MTBE بر اساس ترم تحویل فوب سنگاپور را با ۲۴.۵۰ دلار افزایش در هر تن بر روی  ۹۳۳.۳۸ دلار‌ در هر تن ارزیابی نمود. قیمت این محصول بر اساس ترم فوب چین بدون تغییر برروی ۹۳۰ دلار باقی ماند که بالاتر از قیمت ۹۰۰دلاری بود که خریداران اعلام نمودند و لی فروشندگان نیز ۹۶۰ دلار در هر تن را مطالبه می نمودند.

پنجره آربیتراژ از سوی چین بسته شد که دلیل آن بسته شدن تنگه مالا کا و همچنین قیمت هایی بود که انجام آربیتراژ را عملا غیر ممکن نمودند. باتوجه به عرضه زیاد MTBE در هفته منتهی به ۴ آگوست در سنگاپور قیمت این محصول نسبت به هفته قبل کاهش زیادی داشت. 

تاثیر نوسانات نفتا بر بازار اتیلن

در هفته منتهی به ۴ آگوست مذاکرات برای خرید اتیلن در سطوح بالاتر ی انجام شد و فعالان بازار نوسانات افزایشی خوراک نفتا را زیر نظر داشتند. قیمت نفتا برای سومین هفته متوالی افزایش یافت و فشار برروی تولید کنندگان را بیشتر کرد زیرا سود آوری اتیلن با قیمت بالای خوراک به حداقل رسید.

قیمت های فروش اتیلن براساس ترم CFR شمال شرق آسیا از سوی فروشندگان بین ۸۴۰ تا ۸۶۰ دلار در هر تن واز سوی خریداران در طول هفته بین ۷۸۰ تا ۸۰۰ دلار در هر تن اعلام شد. در بازار بالا دست قیمت نفتا با ۱۵۶.۶۲ دلار افزایش در هر تن به ۶۵۳.۳۷ دلار در هر تن براساس ترم CFR ژاپن رسید.

افزایش قیمت مونو اتیلن گلایکول

قیمت های مونو اتیلن گلایکول در روز ۴ آگوست به دلیل افزایش قیمت انرژی در قراردادهای آتی افزایش یافت. قیمت نفت خام آیس برنت با ۲.۸۷ دلار افزایش در هر بشکه نسبت به جلسه قبل به ۸۵.۵۷ دلار در هر بشکه رسید.

واردات قبلی مونو اتیلن گلایکول که در بنادر انبار شده بود در حال ورود به بازار می باشد و باعث افزایش عرضه این محصول شده است و تمایل به خرید این محصول بسیار کاهش یافته است. انجام واردات به چین در روزهای اخیر به دلیل کاهش ارزش یوان در برابر دلار هزینه بیشتری را به واردکنندگان تحمیل می کند. میزان تولید واحد‌های مونو اتیلن گلایکول به طور متوسط درحدود ۵۵ درصد ظرفیت است واحد‌های تولیدی که با نفتا کار می کنند تا ۶۰ درصد ظرفیت مورد بهره برداری قرار گرفته اند. 

تعطیلی واحد های تولید پروپیلن

قیمت پروپیلن در هفته منتهی به ۴ آگوست ۱۰دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR چین افزایش یافت.

قیمت های فروش بر اساس ترم تحویل CFR چین ۸۳۰ دلار بود ولی خریداران پیشنهاد قیمت ۸۰۰ دلار در هر تن را می دادند. شرکت LCY Chemical به دنبال تعطیل کردن واحد تولید پلی پروپیلن خود باظرفیت ۴۰۰ هزار تن درسال در نیمه دوم ماه آگوست می باشد.ابن شرکت دارای دوخط تولید پلی پروپیلن است.

یکی از دو واحد که دارای ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن در سال است از روز ۲۰ جولای برای تعمیرات بسته شد و در روز ۲۸ جولای در سرویس قرارگرفت. واحد دیگر نیز با ظرفیت ۱۵۰هزار تن در سال در روز ۲۱جولای بعد از مدتی تعطیلی به دلیل کاهش تقاضا مجددا راه اندازی گردید. پلتس قیمت پروپیلن را براساس CFR چین بر روی ۸۰۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *