تازه ترین تحولات بازار متانول آسیا

Asian methanol market developments - بازار نفت و گاز پتروشیمی

تازه ترین تحولات بازار متانول آسیا؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

بازار متانول آسیا در حالی به فعالیت خود در هفته گذشته پایان داد که سیگنال های مختلف و متضادی نیروهای عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار داده است.
فعالان بازار منتظر پایان تعطیلات سال جدید چینی و تاثیر آن بر بازارهای بین المللی به خصوص رشد تقاضای محصولات پتروشیمی بودند، ولی به نظر می رسد انتظارات درباره رشد چشمگیر تقاضای چین پس از تعطیلات بیش از حد بزرگنمایی شده بود.

یک منبع آگاه بازار گفت: بازار معاملات آتی به طور کامل رشد تقاضا پس از تعطیلات چین را درک کرده بود ولی رونق تقاضا کند و دور از انتظار بود. قیمت متانول در بورس معاملات Zhengzhou چین در روز 3 فوریه 2675 یوان در هر تن بسته شد که 83 یوان نسبت به قیمت 2758 یوان در روز اول فوریه کمتر بود. منابع تجاری همچنین معتقدند انتظارات درباره از سرگیری تولید متانول ایران با وصل شدن مجدد جریان گاز طبیعی در ماه فوریه تاثیر زیادی بر افت قیمتها داشته است. منابع تجاری هندی نیز همین انتظارات را درباره رشد عرضه و تولید در ماه مارس دارند. یک تاجر در این باره گفت: حدود 80 تا 100 هزار تن متانول از ونزوئلا و روسیه قرار است به سواحل غربی هند برسد.

آمارهای رسمی نشان می دهد میزان ذخایر متانول در سواحل چین با افت 8.3 درصدی در هفته منتهی به اول فوریه به 698200 تن رسیده است. بررسی های پلتس نشان می دهد قیمت سی اف آر متانول چین در پایان معاملات 3 فوریه با 4.50 دلار افزایش در هر تن روبرو شده و در هفته گذشته نیز رشد 9.50 دلاری را ثبت کرده و به 329.50 دلار در هر تن رسیده است.

کاربرد متانول

قیمت سی اف آر هند نیز با 7.25 دلار کاهش نسبت به هفته قبل از آن به 327.25 دلار در هر تن در پایان معاملات هفته گذشته رسیده است این در حالی است که قیمت سی اف آر متانول جنوب شرق آسیا نیز در هفته گذشته باثبات بوده و به 392 دلار در هر تن رسیده است. قیمت سی اف آر کره جنوبی و تایوان نیز در این مدت تغییر خاصی نداشته و به ترتیب به 376 و 374 دلار در هر تن رسیده است.

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *