رونق چشمگیر واردات نفت آسیا در ماه مه

,
واردات نفت آسیا در ماه مه

تازه ترین آمارهای موسسه “رفینیتیو” نشان می دهد واردات نفت خام آسیا در ماه مه احتمالا با رشد فزاینده 8.6 درصدی نسبت به ماه قبل روبرو خواهد شد. پایان یافتن فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه های چین و هند علت اصلی رشد احتمالی واردات نفت خام آسیا در ماه مه به شمار می رود. این رونق، به دنبال کاهش واردات نفت خام آسیایی در ماه آوریل است، زمانی که واردات به کمترین میزان در هفت ماه گذشته رسید.

کاهش واردات نفت خام آسیا در ماه آوریل باعث نگرانی در مورد چشم انداز تقاضای نفت شد زیرا شاخص های اقتصادی چین نیز نشان می دهد که بهبودی و رونق کمتر از حد انتظار پس از همه گیری کرونا بوده است.

با این حال، به نظر می‌رسد بزرگترین دلیل این کاهش، فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها بوده است، رفینیتیو برآورد می‌کند کل واردات نفت خام آسیایی در ماه مه به 27.73 میلیون بشکه نفت در روز برسد.

به طور خاص برای چین، موسسه رفینیتو انتظار دارد واردات نفت به 11.96 میلیون بشکه در روز برسد که یک میلیون بشکه در روز نسبت به آوریل افزایش یافته است. واردات چین از روسیه به 2 میلیون بشکه در روز رسیده است که از 1.74 میلیون بشکه در روز در ماه گذشته بیشتر شده است. تقریباً همین مقدار نفت خام روسیه در این ماه به هند صادر شده است، یعنی 1.97 میلیون بشکه در روز.

واردات چین از عربستان سعودی، از 690،000 بشکه در روز در آوریل به 570000 بشکه در روز کاهش یافته است، و همچنین واردات از عراق عرضه کننده شماره 3 هند کاهش یافته است.

البته پیش بینی می شود صادرات سوخت هند نیز در معرض تهدید قرار گیرد زیرا مقام های اتحادیه اروپا از اینکه سوخت هایی که کشورهای اروپایی از هند می خرند احتمالاً از نفت خام روسیه تولید می شود ناراحت شده اند. با این حال، هنوز مشخص نیست که این تهدید چقدر جدی است، زیرا تامین‌کنندگان جایگزین زیادی برای سوختی که اتحادیه اروپا مصرف می‌کند، وجود ندارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *