بازار فراورده های پتروشیمی آسیا/ 3 جولای

بازار فراورده های پتروشیمی آسیا3 جولای

بازار فراورده های پتروشیمی آسیا به گزارش بازار نفت و گاز:

کاهش قیمت بنزن همسو با کاهش قیمت نفت خام

فعالیت در بازار بنزن آسیا در ابتدای جولای اندکی افزایش یافت که بیشتر به خاطر خرید و فروش مشتقات مربوط به بنزن بود تا اینکه برای خود بنزن باشد. البته علت اصلی کاهش معاملات بنزن مربوط می شود به کاهش قیمت نفت خام که در شب یکم جولای اتفاق افتاد. قیمت نفت برنت به زیر ۱۱۰ دلار در هر بشکه رسید و باعث کاهش قیمت فرآورده های نفتی و از جمله بنزن گردید. قیمت بنزن ACP ژاپن در این روز ۱۲۹۰ دلار در هر تن بود.

قیمت بنزن کره جنوبی برای ماه آگوست بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی به زیر ۱۲۵۰ دلار در هر تن رسید و در آخرین معامله قیمت به ۱۲۴۰ دلار رسیده بود. همچنین قیمت بنزن کره جنوبی برای ماه سپتامبر به ۱۲۱۵ دلار در هر تن رسید. نهایتا متوسط شاخص بنزن برای ماه‌ های آگوست و سپتامبر به ۱۲۳۰.۶۷ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب کره جنوبی رسید.

راه اندازی مجدد واحد های تولید بنزن

فعالان بازار بنزن در آسیا در انتظار شروع مجدد به کار واحدهایی بودند که در جنوب شرق آسیا تحت تعمیرات قرار گرفته بودند آنها امیدوار هستند که با بازگشایی این واحدها میزان عرضه بنزن بیشتر گردد. بهره برداری از واحد آروماتیک شماره یک شرکت PTT تایلند‌ در شهر Rayong با ظرفیت تولید ۳۰۷,۰۰۰ تن بنزن پس از یک ماه تعمیرات مجددا آغاز گشت. در مالزی نیز شرکت PRefChem مجتمع تولید مواد پتروشیمی خود را در ماه ژوئن مجددا راه اندازی نمود. این مجتمع سالانه ۱۶۴ هزار تن بنزن تولید می کند.

بزرگترین تولید کننده بنزن ژاپن یعنی شرکت ENEOS Corp قیمت قراردادهای آسیای خود برای ماه ژوئن را بر روی ۱۲۹۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR تثبیت نموده است. این رقم ۱۵ دلار در هر تن از قیمت قبلی که ۱۳۰۵ دلار در هر تن بود کمتر است.

کاهش قیمت تولوئن و زایلین ترکیبی

در ابتدای جولای قیمت تولوئن در آسیا با ۱۰ دلار کاهش به ۱۲۰۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب کره جنوبی رسید. همچنین در چین قیمت تولوئن با ۱۵ دلار کاهش در هر تن به ۱۱۲۰ دلار بر اساس ترم تحویل CFR چین رسید.

قیمت تولوئن نیمه اول ماه آگوست و نیمه دوم آگوست بر اساس ترم فوب کره جنوبی ۱۲۰۰ دلار در هر تن ارزیابی شد که دلیل آن را می توان کاهش قیمت نفت خام و همچنین کاهش قیمت در بازارهای محلی چین دانست. قیمت تولوئن نیمه اول و نیمه دوم آگوست بر اساس ترم تحویل CFR چین به ۱۱۲۰ دلار در هر تن در میانه روز یکم جولای رسید. فاصله قیمتی تولوئن چین با تولوئن کره جنوبی به ۸۰ دلار در روز یکم جولای رسید.

قیمت حلال زایلین ترکیبی در آسیا با ۳۹ دلار کاهش در هر تن بر روی قیمت ۱۲۱۰ دلار بر اساس ترم فوب کره جنوبی در هفته منتهی به یکم جولای ارزیابی گردید. این کاهش در واکنش به کاهش قیمت نفت خام و کاهش قیمت های محصولات مشابه بود.

یک معامله برای خرید هزار تن زایلین ترکیبی بر اساس ترم فوب کره جنوبی به قیمت ۱۲۱۵ دلار در هر تن برای تحویل در تاریخ های ۲۱ جولای تا ۱۰ آگوست و با شرایط پرداخت اعتبار اسنادی به فروش رسید. قیمت زایلین ترکیبی براساس ترم تحویل CFR جنوب شرقی آسیا ۵۰ دلار نسبت به هفته قبل در این منطقه ارزانتر بود و به ۱۳۰۰دلار در هر تن رسید که به دلیل تقاضای کم از سوی مخلوط کنندگان بنزین و عرضه زیاد این محصول در بازار جنوب شرق آسیا بود.

جدول قیمت محصولات پتروشیمی

در چین نیز قیمت این محصول با ۶۰ دلار کاهش به ۱۲۰۰ دلار در هر تن رسید که به دلیل نبود مذاکرات در خصوص واردات و البته تقاضای ضعیف برای این محصول بود. در هندوستان نیز این محصول با ۵۰ دلار کاهش در هر تن به ۱۳۱۰ دلار در هر تن رسید و البته در بعضی از موارد خریدار آن حاضر نبودند که قیمتی بیش از ۱۲۷۰دلار در هر تن برای خرید بپردازند.

تخفیف چین به دلیل پرشدن مخازن متانول

قیمت های متانول آسیا برای چهارمین هفته متوالی در هفته منتهی به ۱ جولای کاهش قیمت داشتند که همسو با کاهش قیمت جهانی متانول بود. در این هفته قیمت هر تن متانول بین دو تا یازده دلار در هر تن در آسیا کاهش یافت. در کشور چین به دلیل پر شدن مخازن متانول این کشور حاضر شد که متانول خود را با تخفیف به فروش برساند. در حال حاضر قیمت های متانول در چین ۲۵ درصد نسبت به قیمت های ماه مارس کمتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *