بررسی بازار پلی پروپیلن آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

بررسی بازار پلی پروپیلن آسیا | هفته اول سپتامبر 2023

افزایش قیمت خوراک مانع اصلی سودآوری

در هفته اول سپتامبر قیمت پلی پروپیلن به دلیل بالاتر رفتن قیمت ها در بالادست افزایش یافت. قیمت پلی پروپیلن نوع Raffia با افزایش ۲۰۰ یوانی نسبت به هفته قبل به ۷۸۵۰ یوان در هر تن رسید.

تولید کنندگان پلی پروپیلن افزایش قیمت ها در بالادست را مانع سودآوری پلی پروپیلن می دانند. افزایش قیمت نفت خام و رسیدن آن به حدود ۹۰ دلار و افزایش ۵۳ دلاری قیمت هر تن پروپان منجمد و رسیدن قیمت آن به ۶۹۱ دلار در هر تن باعث گرانی هزینه های تولید پلی پروپیلن و کاهش سودآوری تولید کنندگان شده است.

شرکت LCY Chemical تایوان که واحد تولید پلی پروپیلن خود با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن در سال را در روز ۲۷ آگوست به دلیل کاهش تقاضا تعطیل نموده بود مجددا در روز ۴ سپتامبر این واحد را راه اندازی نمود.

بازار پلی پروپیلن اروپا سودآور تر از آسیا

در ویتنام تقاضا برای پلی پروپیلن در قیاس با سایر کشورهای آسیا پایین بود، زیرا جمعیت این کشور کمتر است و بسیاری از محصولات نهایی پروپیلن صادر می شود بنابراین در مواقعی که تقاضا برای صادرات کم می شود قیمت محصول کاهش می یابد و تقاضای داخلی در حدی نیست که سودآوری چندانی برای تولید کنندگان همراه داشته باشد.

در هندوستان قیمت پلی پروپیلن به دلیل افزایش قیمت نفت خام و بالا رفتن قیمت خوراک در بالادست افزایش یافت و در نتیجه از عرضه های انجام شده در روز ۴ سپتامبر حمایت به عمل آمد.

یک خریدار پلی پروپیلن در هندوستان اعلام کرد که تقاضا برای محصولات پایین دست پروپیلن کم شده است ولی قیمت ها به دلیل افزایش هزینه ها در بالادست مرتبا افزایش می یابد و احتمال تعطیلی واحد های تولید پلی پروپیلن به دلیل عدم تناسب هزینه ها با درآمدها  وجود دارد.

یک تولید کننده در خاورمیانه اعلام نمود فروش پلی پروپیلن در اروپا با بالا رفتن قیمت نفت خام و پروپان خوب است  و صادرات به جنوب شرق آسیا کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *