فرآورده های پتروشیمی آسیا + سومین هفته جولای

فرآورده های پتروشیمی آسیا + سومین هفته جولای

بازار بنزن آسیا

به گزارش تیم تحلیلی بازار نفت و گاز بازار بنزن آسیا در سومین هفته از جولای، جو آرامی داشت. تقاضا در آسیا به دلیل تضعیف اقتصاد پایین دست نسبتا اندک بود و محموله های کمتری برای انتقال به چین در ماه اوت رزرو شدند.

قیمت بنزن با ترم fob کره با 2 دلار رشد به 1.051 دلار در هر متریک تن رسید. اما در شرق چین، این فرآورده با 30 یوان افت قیمت به 8.995 یوان در متریک تن معادل 2.17 دلار در هر متریک تن رسید. جو بازار مشتقات بنزن ضعیف بود. در ژاپن، پالایشگاه Taiyo Oil واحدهای تولید زایلن مخلوط بنزن و ایزومر خود را که در اواسط ماه می برای تعمیرات تعطیل شده بود، در اوایل آگوست مجددا راه اندازی خواهد کرد.

تولوئن آسیایی

قیمت تولوئن آسیایی در سومین هفته از ماه جولای، به دنبال کاهش قیمت های داخلی چین تا 943 و 990 دلار در هر تن به ترتیب با ترم تحویل fob کره و cfr چین کاهش یافت. در بازار داخلی چین، بحث معاملات نقدی برای تحویل فوری، تحویل در نیمه دوم جولای و نیمه دوم آگوست به ترتیب بین 7.700-7.750، 7.700-7.650 و 7.250-7.230 یوان در متریک تن شنیده شد. طبق گزارشات گمرک چین، این کشور در جولای 104.423 متریک تن تولوئن صادر کرد که 107.1 درصد در ماه افزایش داشت.

با ادامۀ خرید در بازار، بحث های معاملاتی در هند همچنان ضعیف باقی ماند. پیشنهاد خرید fob کره با قیمت 90+ دلار در متریک تن برای محموله های معاف از مالیات و عوارض شنیده شد. قیمت تولوئن ایکس تنک (تحویل درب مخزن) هند در بنادر کاندلا و بمبئی به ترتیب 91 و 92 روپیه بر هر کیلوگرم گزارش شد. برخی از خریداران به دلیل بالا بودن میزان موجودی مخازن، انتظار داشتند در هفتۀ سوم جولای قیمت های ایکس تنک کاهش یابند.

تولوئن آسیایی در سومین هفته از جولای، با رشد 31 دلار در روز به 1078.33 دلار در متریک تن cfr تایوان/ چین و 1058.33 دلار در متریک تن fob کره رسید و باعث شد ضررهای متحمل شده در ابتدای هفته را جبران کند. اسپرد آن با نفتا نیز پس از رسیدن به کمترین میزان چند ماهه در 262.83 دلار در متریک تن به بالاتر از 300 دلار در متریک تن بازگشت.

تهیه تولوئن + کاربرد و عوارض آن

در ماه جاری عرضه نسبتا کم بود زیرا عرضه داخلی در چین به دنبال تعطیلی کارخانجات و نرخ های پایین عملیاتی در برخی از تولیدکنندگان یکپارچه، با توجه به تقاضای پایین محصولات نفتی در چین، آنطور که انتظار می رفت افزایش نیافته است. علاقه به ذخیره سازی مجدد در میان تأمین کنندگان و خریداران مشاهده شد، در حالی که چند منبع به بالا بودن فاندمنتال های ثابت و شناور اشاره کردند.

با انعکاس بهبود تقاضا، نقدینگی معاملات در اواخر هفته افزایش یافت و فعالیت ها بر خرید لیکن های سپتامبر متمرکز شد. طبق گزارشات تجاری، واردات پارازایلن چین در ژوئن 13.40 درصد بود که نسبت به سال گذشته با 37.30 درصد کاهش به 712.720 میلیون تن در ژوئن رسید.

این سیر نزولی به دلیل عرضه محدود در آسیا رخ داد زیرا تأمین کنندگان با وجود آربیتراژ آزاد، حجم زیادی را به ایالات متحده صادر کردند. از طرفی، تضعیف تقاضای پارازایلن در چین منجر به کاهش تقاضا از سوی تولدکنندگان پایین دست شد.

شیب نزولی استایرن

قیمت نقدی مونومر استایرن آسیا در هفته سوم جولای با 13 دلار کاهش در روز به 1.137 دلار در متریک تن cfr چین رسید. اما بهای آن در بازار داخلی چین با 30 یوان ریزش در روز به 9.610 یوان در متریک تن رسید که معادل با 1234.81 دلار در هر متریک تن بود. در این بازار، قیمت محموله ها با تحویل فوری بالاتر بود اما تحویل در نیمه اول اوت با 65 یوان کاهش، تا 8.880 یوان در متریک تن معادل 1141.01 دلار در هر متریک تن ارزیابی شد.

به گفته منابع، به دلیل بهبود عرضه در اروپا و ایالات متحده، تقاضا تا حد زیادی تضعیف شده است. طبق آمار گزارش شدۀ مرکز اطلاعات آماری گمرک چین، این کشور در ماه ژوئن 79.013 متریک تن مونومر استایرن صادر کرده که 49.2 درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

فرآورده های پتروشیمی آسیا + سومین هفته جولای

فرآورده های پتروشیمی آسیا + سومین هفته جولای

احساسات بازار برای محموله های اوت در بازارهای اتیلن بالادست آسیا در میان نرخ های عملیاتی پایین مشتقات، به ویژه در بخش های پلی اتیلن، اتیلن گلیکول و مونومر استایرن نزولی باقی ماند. با این حال، پیش بینی کاهش بیشتر نرخ بهره برداری در کراکرهای بخار نفتا در آسیا که نرخ عرضه را کاهش می دهد، برای سپتامبر افزایش نسبی داشت.

متانول آسیا

بازار متانول آسیایی با افزایش فعالیت معاملاتی در چین، تایوان و جنوب شرقی آسیا هفته سوم جولای را با ثبات به پایان رساند؛ اگرچه هند به دلیل تسلط احساسات نزولی بر بازارش سیر کاهشی داشت. در چین، حدود 30 هزار متریک تن متانول در 19 ژوئیه برابر با 28 تیر به قیمت 303 و 305 دلار به ازای هر متریک تن معامله شد. در اواسط هفته، با هضم اخبار مربوط به کارخانه های پتروشیمی بوشهر و مرجان، جو بازار متانول چین صعودی شد. این دو تولیدکننده ایرانی به ترتیب در 14 و 15 ژوئیه یعنی 23 و 24 تیر به دلیل نقص فنی از چرخه تولید کنار رفتند.

با این حال، منابع بازار مستقر در چین گفتند که محموله های زیادی از ایران به چین در جولای ارسال نشده است و محموله های متانول ایرانی کمتری هم در اوت به چین وارد می شوند. جو بازار داخلی چین بهبود یافته است چون که تولیدکنندگان زغال سنگ مایل به فروش متانول با قیمت های پایین نبودند زیرا با وجود افزایش قیمت زغال سنگ، نمی توانستند با قیمت های محلی کنار بیایند.

محموله های نقدی هم بین 315-310 دلار در متریک تن رشد قیمت داشتند چون که معاملات آتی متانول چین با 96 یوان افزایش در روز به 2.435 یوان در هر متریک تن رسید. علاوه براین، فعالیت تجاری در تایوان با انجام برخی معاملات نیز رشد خوبی داشت. در این کشور با تقاضای ثابت اسید استیک، بین فرمالین و حلال ها هم تعادل برقرار شد.

بی ثباتی در تقاضای اتیلن

در بازارهای اتیلن آسیا، جو بازار برای محموله های ماه اوت با وجود نرخ های عملیاتی پایین مشتقات، به ویژه در بخش های پلی اتیلن، اتیلن گلیکول و مونومر استایرن نزولی باقی ماند. به گفته فعالان بازار، چرخش های مداوم در کارخانجات پایین دست همچنان تقاضای اتیلن را مختل می کند زیرا تقاضا برای مشتقات آن ضعیف باقی مانده است. با این حال، پیش بینی کاهش بیشتر نرخ بهره برداری در کراکرهای بخار نفتا در آسیا که نرخ عرضه را کاهش می دهد، برای سپتامبر افزایش نسبی داشت.

سقف قیمت های معاملاتی برای تحویل در سپتامبر بالاتر از آگوست شنیده شد؛ به طوری که تعدادی از فعالان بازار با توجه به تعطیلات مداوم در چین و تایوان، علاوه بر کاهش نرخ عملیاتی در تأسیسات مختلف در شمال شرق و جنوب شرق آسیا، انتظار حمایت بیشتری برای دسترسی به بازارهای مختلف داشتند. در آسیای جنوب شرقی، بحث ها محدود بود و پتروشیمی پنگرانگ در مالزی (PrefChem) با تعطیل کردن کراکر بخار خود باعث نزولی شدن احساسات بازار شد.

بازار پروپیلن

محموله های پروپیلن با ترم cfr چین در سومین هفتۀ جولای با کنار گرفتن خریداران از بازار، ثابت ارزیابی شد. یکی از تولیدکنندگان پروپیلن در کره با اشاره به اینکه چقدر تقاضای ضعیف پروپیلن باعث کاهش علاقه به خرید مواد اولیه آن شده است، گفت که بازار پلی پروپیلن اصلا شرایط خوبی ندارد و اگر این وضعیت فعلی ادامه داشته باشد، ورشکستگی برخی از شرکت ها را به دنبال خواهد داشت.

کاهش قیمت پروپیلن داخلی نیز میزان خرید در بازار واردات را کاهش داده است. قیمت پروپیلن شاندونگ چین با 100 یوان ریزش در روز به 7.225 یوان در هر متریک تن رسید. به گفته منابع، شرکت CPC تایوان نرخ کراکر بخار شماره 4 نفتای خود را در لینیوان، کائوسیونگ را در اوایل همین هفته (هفته سوم جولای) به 80 درصد کاهش داد.

این کراکر ظرفیت تولید 380 هزار متریک تن اتیلن و 93 هزار متریک تن پروپیلن را در سال دارد. این شرکت همچنین قبلا عرضه پروپیلن را به مشتریان خود در جنوب تایوان به 105 درصد برای ماه های جولای و آگوست افزایش داده بود اما برخی از مشتریان مدت دار تقاضای کاهش عرضه در مدت قرارداد خود را داشتند.

ریزش بوتادین

بوتادین آسیایی تحت فشار چشم انداز نزولی اقتصاد و تضعیف تقاضای پایین دست، در هفته سوم از ماه جولای تا 40 دلار در متریک تن کاهش داشت. به گفته یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان بوتادین در کره جنوبی، بازار پایین دست اوضاع خوبی ندارد و با تقاضای غیرقابل پیش بینی دست و پنجه نرم می کند.

برخی از منابع بازار با اشاره به کم شدن فعالیت کارخانه لاستیک مصنوعی چین به دلیل سود کمتر، گفتند که نرخ تقاضای آن به کمتر از 7 درصد رسیده است. در کل، بازار بوتادین آسیا بی ثبات است و اگر فروشندگان مجبور به فروش باشند، ترجیح می دهند براساس قیمت های شناور معاملات خود را پیش ببرند.

تضعیف تقاضای PVC

قیمت PVC آسیا در سومین هفته از جولای به دلیل نزولی بودن تقاضا به ویژه در چین بین 150-80 دلار در متریک تن کاهش یافت. براساس داده های کامودیتی گلوبال، قیمت PVC با ترم تحویل cfr چین در این هفته با 80 دلار کاهش به 900 دلار در متریک تن رسید و پایین ترین از 2 سپتامبر 2020 را رقم زد. محموله های cfr هند هم در مدت مشابه با 100 دلار افت قیمت به 1.050 دلار در متریک تن رسیدند که برای اولین بار در 21 ماه گذشته به زیر 1.100 دلار در متریک تن رسید.

در اوایل این هفته، پیشنهاد جدید برای ماه آگوست که نشان دهندۀ کاهش 230-190 دلار بابت هر متریک تن نسبت به ماه قبل بود، باعث شد بازار سیر نزولی را در پیش بگیرد. پیشنهاد cfr هند و fob تایوان به ترتیب به 230 و 200 دلار کاهش برای آگوست (اوت) به 1.090 و 880 دلار در متریک تن گزارش شدند. علیرغم افت بیش از 100 دلاری PVC در آگوست، خریداران تمایلی به پذیرش پیشنهادات جدید ندارند.

خریداران در بازار هند انتظار داشتند پیشنهادات آگوست حتی کمتر از 1.050-1.000 دلار در هر متریک تن cfr هند باشد. حجم تقاضا برای PVC نقدی در آسیا نزولی بود و این احتمال وجود دارد که فعالیت های ساخت و ساز در چین به دنبال این رشد اقتصادی کند، همچنان ضعیف باقی بماند. طبق گزارشات محلی، تولید ناخالص داخلی چین طی آوریل تا ژوئن رشد بی سابقه 0.4 درصدی را در سال ثبت کرد که باعث ایجاد نگرانی از بهبود اقتصادی چین در نیمه دوم سال جاری شد.

کاهش قیمت گریدهای اتیلن

فرآورده های پتروشیمی آسیا + سومین هفته جولای

فرآورده های پتروشیمی آسیا + سومین هفته جولای

قیمت اتیلن های سبک (LDPE)، سنگین (HDPE) و سبک خطی (LLDPE) به دلیل تقاضای ضعیف، چشم انداز اقتصادی نامشخص کاهش یافته است. منابع بازار از تأثیر افزایش نرخ بهره و فشارهای تورمی در بازار آسیا بر مصرف پلی اتیلن ابراز نگرانی کردند. با این حال، فروشندگان معتقدند که قیمت ها نه تنها به دلیل کاهش تقاضا، بلکه با بالا رفتن هزینه ها افزایش داشته اند زیرا افزایش قیمت نفت نرخ سود پلی اتیلن را در سطح جهانی به حداقل رسانده است و حتی ممکن است استارت آپ های جدید را هم تحت تأثیر قرار دهد.

در بازار اتیلن سبک، اکثر ناظران بازار امیدوار بودند که انتخابات ریاست جهموری چین در ماه اکتبر منجر به اعلام سیاست های محرک اقتصادی توسط رئیس جمهور جدید و در نتیجه، بهبود تقاضای پلی اتیلن شود. به گفته تاجران، بازار جنوب آسیا از چند ماه گذشته شاهد تضعیف تقاضا و افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان داخلی بوده است. با واردات LLDPE روسی در چین و ویتنام، بازار به مازار عرضه مواجه شد.

از طرفی، افزایش نرخ بهره توانایی مبدل های کوچتر را برای دریافت تسهیلات بانکی محدود کرده است، مبدل های اتیلن سنگین از شرایط بد اقتصادی، آب و هوای نامناسب که هزینه های لجستیک و علاوه بر آب و برق تحت تأثیر قرار می دهد و نوسان قیمت در بازارهای بالادستی نفت و گاز ابراز نگرانی کردند.

در حال حاضر با بالا رفتن قیمت گاز در بازارهای بین المللی، پتروشیمی گایل در هند که ظرفیت تولید اتیلن سنگین و سبک خطی را دارد، با ظرفیت کمتری مشغول به کار است. اگرچه از اظهارنظر در این مورد خود داری کرده است اما به گفته فعالان در بازار، این امر افزایش قیمت را در هفته های آتی به دنبال خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *