بررسی بازار اسید ترفتالیک و پلی اتیلن ترفتالات آسیا در پایان آگوست 2023

بررسی بازار اسید ترفتالیک و پلی اتیلن ترفتالات آسیا در پایان آگوست 2023

بازار اسید ترفتالیک و پلی اتیلن ترفتالات آسیا

افزایش تقاضا برای PTA و پارازایلین

تقاضای خرید اسید ترفتالیک در هفته منتهی به ۳۱ آگوست در چین باثبات بود که دلیل آن تقاضای بسیار زیاد فعالیت‌های بازارهای پایین دست علی رغم کاهش سودآوری این محصول بود. 

واحدهای تولید پلی استر در چین با ظرفیت ۹۲ درصد به طور متوسط در حال تولید هستند و انتظار کاهش تولید نیز بسیار کم است. با درنظر داشتن ثبات‌ در بازار PTA قیمت های پارازایلین نیز در سطح بالا و توام‌ با سودآوری برای فروشندگان بوده است. 

در هندوستان واحد‌های تولید اسید ترفتالیک در هفته منتهی به ۳۱ آگوست با ظرفیت متوسط ۷۷ تا ۷۸ درصد مشغول تولید هستند که نسبت به بهره برداری هفته منتهی به ۲۵ آگوست کاهش نشان می دهد که دلیل آن کاهش عرضه خوراک در بالا دست بوده است. 

قیمت PTA براساس ترم تحویل CFR هندوستان با ۲۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۸۶۴ دلار در هر تن رسید ک دلیل این افزایش کاهش عرضه و تمایل به خرید بوده است. 

عرضه زیاد پلی اتیلن ترفتالات در بازار چین 

در روز ۳۰ آگوست بازار pet در آسیا با توجه به بالا رفتن قیمت خوراک در بالا دست مورد حمایت قرار گرفت اگرچه در ساعات اولیه این روز معاملات ضعیف بود. ورقه‌های نازک pet برای تولید بطری براساس ترم تحویل چین ۸۷۰ تا ۸۸۰ دلار بود ولی به ۸۹۰ تا ۹۰۰ دلار نیز رسید که علت آن بالا رفتن مجدد قیمت نفت خام و خوراک واحد تولیدی این محصول بود. 

منابع متعددی گزارش نمودند که عرضه ورقه نازک پلی اتیلن ترفتالات برای تولید بطری در چین زیاد بوده است و علت آن نیز راه‌اندازی واحدهای جدید در این کشور بوده است. ممکن است در سه ماهه پایانی سال جاری چند واحد دیگر تولید pet در چین راه اندازی شود که باعث افزایش عرضه خواهد شد. اخیرا سودآوری این محصول کم بوده و فروشندگان متحمل فشارهای زیادی شدند زیرا صادرات این محصول نیز وضعیت مناسبی نداشته است. 

تقاضا برای نخ های پلی استر و Yarn با توجه به نیاز فصلی باثبات بوده است. میزان بهره ‌برداری از واحدهای تولید pet ۹۲ بوده است که از سوی بخش پلی استر و Yarn مورد حمایت قرار گرفته است. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *