میانگین قیمت نفت طی 3 تا 5 سال آینده چقدر خواهد بود؟

میانگین قیمت نفت

به گفته یکی از مدیران ارشد بزرگترین تولیدکننده نفت شیل آمریکا، ریسورسس نچرال پایونیر (Pioneer Natural Resources)، قیمت نفت اواخر امسال افزایش یافته و طی 3 تا 5 سال آینده بین 70 تا 100 دلار معامله می‌شود زیرا رشد عرضه محدود است و اوپک پلاس همچنان تولید را محدود می‌کند.

مک‌دونالد، معاون اجرایی پایونیر، در کنفرانس صادرات نفت خام RNB انرژی در هیوستون رویترز گفت “هزینه‌های بالای نیروی کار و مواد اولیه باعث کاهش رشد تولید شیل ایالات متحده می‌شود. سرمایه‌گذاران شیل نیز خواهان بازدهی بیشتر و محدودیت هزینه‌ها هستند”.

علی‌رغم این واقعیت که قیمت نفت برای مدت طولانی در یک سال و نیم گذشته کمتر از ۷۰ دلار در هر بشکه ماند، هزینه‌های بالا رشد تولید را محدود کرده و به حاشیه می کشانند. وی افزود: “فشار بر حاشیه سود باعث می‌شود E&P (شرکت‌های اکتشاف و تولید) ایالات متحده، علی‌رغم تلاش‌های اوپک برای بالا بردن قیمت‌ها، پیشروی چندانی ندارند. همچنان شاهد نرخ‌ رشد متوسط (تولید) و نرخ‌ پایین سرمایه‌گذاری مجدد خواهیم بود .

تمرکز بر بازگرداندن پول نقد به سهامداران با رشد هزینه و رویکرد متفاوت دولت بایدن با هدف کاهش رشد تولید نفت ایالات متحده در ماه های اخیر ترکیب شده است. اداره اطلاعات انرژی این هفته چشم انداز خود را از رشد تولید نفت خام ایالات متحده ارتقا داد و انتظار داشت تولید در سال جاری 720 هزار بشکه در روز افزایش یابد که پیش از این تا 640 هزار بشکه پیش بینی شده بود. با این حال، مدیران شیل چندان خوش‌بین نیستند و برخی معتقدند که اوج تولید نفت پرمین با تکمیل حفاری‌ها تا پنج یا شش سال دیگر ادامه دارد.

مدیران نفتی آمریکا قبلاً در اوایل ماه مارس گفته بودند اکنون که رشد تولید شیل آمریکا در حال کاهش است، اوپک بار دیگر تأثیرگذارترین نیرو در عرضه جهانی نفت است و در آینده نیز خواهد بود. اسکات شفیلد، مدیر اجرایی پایونیر، اوایل سال جاری به فایننشال تایمز گفت “سه کشور عربستان سعودی، امارات و کویت که در حال حاضر مسئول هستند، در 25 سال آینده نیز مسئولیت خواهند داشت”.

طبق گفته شفیلد، اوج تولید نفت پرمین تنها پنج یا شش سال دیگر ادامه خواهد داشت و این پیش‌بینی ماه مارس را به این انتظارات نسبت داد که حفاری‌ها در حوضه تولید شیل تا آن زمان به پایان خواهند رسید.

دنی وسون، معاون اجرایی و مدیر عملیاتی شرکت دیاموند بک انرژی، ماه گذشته در رویداد سوپر DUG هارت انرژی گفت که تولید پرمین ممکن است در حدود سال 2030 به اوج خود برسد. مدیر ارشد دیاموند بک افزود “هرچه بیشتر معطل کنیم، دیرتر به نتیجه می رسیم”.

جدیدترین نظرسنجی انرژی فدرال رزرو دالاس برای سه ماهه اول در پایان ماه مارس نشان داد که گسترش نفت و گاز در تگزاس، نیومکزیکو، و لوئیزیانا که محل برگزاری بزرگترین نمایشگاه‌های شیل از جمله پرمین است، در میان افزایش هزینه‌ها و بدتر شدن چشم‌اندازها متوقف شده است.

در این نظر سنجی، یکی از مدیران اجرایی ایالات متحده در یک شرکت E&P خاطرنشان کرد “اداره اطلاعات انرژی چشم انداز سالانه انرژی خود را در این هفته منتشر کرده و پیش بینی کرد که تولید نفت ایالات متحده برای 30 سال آینده ثابت خواهد بود. اما انتظار می رود در کمتر از پنج سال آینده شاهد سقوط تولید شیل باشیم”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *