تحریم بازار دیزل روسیه در راه است

, ,
تحریم بازار دیزل روسیه در راه است

به گزارش بازار نفت و گاز، تا چند هفته دیگر، بخش بزرگی از بازار جهانی دیزل که سوخت حیاتی برای اقتصاد جهان شمرده می شود، با تحریم کم‌سابقه روبرو خواهد شد.

هیچ سوختی برای اقتصاد جهانی به اندازه دیزل ضروری نیست. این سوخت در کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها و قطارها استفاده می‌شود. همچنین در ماشین آلات مورد استفاده در ساخت و ساز، تولید صنعتی و زراعت استفاده می‌شود.

این سوخت برای گرمایش خانه‌ها مصرف می‌شود و از آنجا که قیمت گاز طبیعی بسیار بالاست، در بعضی از نقاط برای تولید برق، به مصرف می‌رسد. اما از پنجم فوریه، اتحادیه اروپا، گروه هفت و متحدانش، مکانیزم سقف قیمت را برای صادرات سوخت روسیه فعال می کنند.

اتحادیه اروپا باید برای حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز واردات دیزل، منابع جایگزین دیگری پیدا کند و روسیه باید برای این میزان صادرات، خریداران جدید و کشتیهایی برای نگهداری این سوخت پیدا کند یا تولید پالایشگاههایش را کاهش دهد.

صادرات از آمریکا و هند به اتحادیه اروپا رو به رشد است و این کشورها مازاد تولیدشان را به این منطقه عرضه می کنند. پیش بینی می شود چین، سوخت بیشتری به بازارهای نزدیک ارسال کند و به طور غیرمستقیم، محموله های صادرکنندگان دیگر را به سمت اروپا سوق دهد.

نقش هند در تامین سوخت اروپا، قابل توجه است زیرا این کشور از زمان آغاز جنگ اوکراین، به یکی از خریداران بزرگ نفت ارزان روسیه تبدیل شده است. افزایش بزرگ صادرات دیزل از سوی هند، به معنای آن است که نفت روسیه توسط هند خریداری و پالایش شده و به اروپا فروخته می شود.

منبع: نفت و گاز ایران و جهان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *