آرامش نسبی پس از بحران بانکی قیمت نفت را افزایش داد

,
 آرامش نسبی پس از بحران بانکی قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی در آغاز معاملات دوشنبه در حالی افزایش یافت که نگرانی سرمایه گذاران نسبت به بحران بانکی آمریکا و اروپا فروکش کرده است، البته اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی در خاک بلاروس نیز موجب تقویت قیمتها شده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۳۳ سنت افزایش به ۷۵.۳۲ دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۳۹ سنت افزایش ۶۹.۶۵ دلار معامله شده است. قیمت نفت برنت هفته گذشته ۲.۸ درصد و نفت آمریکا نیز ۳.۸ درصد افزایش داشته است. البته قیمت جهانی نفت دو هفته قبل از آن با اصلاح و ریزش شدید ۱۶ درصدی روبرو شده بود. اظهارات اخیر پوتین موجب تشدید تنش های ژئوپلتیک در اروپا شده و ناتو ضمن انتقاد از این اظهارات، آن را تحریک آمیز و غیرمسئولانه ارزیابی کرده است.

آلکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه گفته است که مسکو به هدف کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز بسیار نزدیک است و تولید نفت خام روزانه به ۹.۵ میلیون بشکه رسیده است.

البته آمارهای رویترز و منابع صنعتی حاکی است کاهش تولید پالایشگاهی روسیه موجب خواهد شد تا صادرات نفت خام این کشور در ماه آوریل نیز بدون تغییر باشد‌.

تحلیلگران معتقدند تحریم ها و ممنوعیت های غرب علیه روسیه، بیشتر بر صادرات فرآورده‌های نفتی تاثیر منفی گذاشته است تا صادرات نفت خام چرا که چندین هزار تن دیزل در نفتکش های روسی بدون مشتری مانده است.

تحولات فرانسه و ادامه اعتصاب صنعتی موجب مختل شدن فعالیت پالایشگاه ها شده و تقاضا برای نفت خام کاهش داشته است.

آمارهای مربوط به شاخص مدیران خرید بخش صنعت و خدمات چین قرار است طی روزهای آینده منتشر شود اگر این آمارها نشانگر بهبود رونق اقتصادی این کشور باشد این مسأله به نفع قیمت نفت خواهد بود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *