تازه ترین پیش بینی بانک بارکلیز از قیمت نفت در سال 2023

پیش بینی بانک بارکلیز از قیمت نفت

پیش بینی بانک بارکلیز از قیمت نفت

بانک بارکلیز در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد میانگین قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی به طور متوسط تا ​​92 دلار در هر بشکه کاهش یابد. تحلیلگران بانک بارکلیز بر این باورند که انعطاف پذیرتر بودن عرضه نفت روسیه نسبت به آنچه قبلا تصور می شد، علت اصلی کاهش قیمت نفت برنت در سال 2023 خواهد بود. این رقم نسبت به پیش بینی قبلی این بانک 6 دلار کاهش نشان می دهد.

این بانک بریتانیایی همچنین میانگین پیش ‌بینی از بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۳ را ۷ دلار در هر بشکه کاهش داده و به ۸۷ دلار رساند.

بارکلیز پیش بینی می کند بهای هر بشکه برنت و وست تگزاس اینترمدییت در سال آینده میلادی با رشد نسبی به ترتیب به 97 و 92 دلار در هر بشکه برسد. این بانک تخمین زده است که بازار نفت در حال حاضر حدود 800 هزار بشکه در روز مازاد عرضه دارد. البته انتظار می رود بازار نفت در نیمه دوم سال 2023 به دلیل بهبود تقاضا پس از بازگشایی چین 500.000 بشکه در روز کسری داشته باشد.

این بانک پیش بینی می کند تقاضای نفت چین، مشابه با آخرین پیش ‌بینی های آژانس بین ‌المللی انرژی، 900 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به دنبال آن، بازار احیا شده چین بر چشم‌ انداز رشد امسال تسلط خواهد داشت.

بارکلیز اکنون کاهش عرضه نفت روسیه را کمتر از آنچه قبلاً انتظار می ‌رفت می ‌بیند و انتظار دارد تولید روسیه در سال جاری، در مقایسه با کاهش 700 هزار بشکه‌ ای پیش‌ بینی شده، 500 هزار بشکه در روز ریزش داشته باشد.

جی پی مورگان هفته گذشته گفت روسیه احتمالاً به لطف تقاضای قوی نفت خام روسیه از سوی هند و چین، تولید نفت خود را در سطح قبل از حمله روسیه به اوکراین حفظ خواهد کرد. اوایل روز چهارشنبه، به دنبال اظهارات روز سه ‌شنبه از سوی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، که در کنگره آمادگی فدرال رزرو برای “تسریع در افزایش نرخ‌ ها” در صورت ادامه افزایش تورم را اعلام کرد، کاهش یافت.

نفت برنت به بشکه ای 83 دلار کاهش یافت و وست تگزاس اینترمدییت نیز قبل از گزارش هفتگی موجودی با 77 دلار در هر بشکه معامله شد. علیرغم جوّ نزولی فعلی در بازار، هنوز ابرقدرت هایی در بین بانک ها و بازیگران صنعت وجود دارند.

راسل هاردی، مدیرعامل گروه ویتول، بزرگترین تاجر نفت مستقل جهان، هفته گذشته با پیش بینی افزایش بی سابقه تقاضای جهانی، گفت که قیمت نفت می‌ تواند در نیمه دوم سال جاری به 90 تا 100 دلار در هر بشکه برسد.

گلدمن ساکس هم به نوبه خود انتظار دارد نفت برنت امسال در مقایسه با انتظارات قبلی که در اواسط سال 2023 تا 100 دلار بود، فقط در دسامبر سال جاری به 100 دلار به ازای هر هر بشکه برسد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *