تولید نفت ۸۳ میلیون بشکه در ایران

,
تولید نفت ایران

افزایش میلیونی تولید نفت

به گزارش بازار نفت و گاز، از حدود سه هزار حلقه چاه‌های نفت ایران، ۷۰۰ حلقه از آن معادل ۲۳ درصد کم‌بازده و یا متوقف هستند. اما در اکثر کشورهای توسعه‌ یافته با نرخ تولید مشابه این نسبت حدود ۱۰ درصد است. با اجرای طرح احیای چاه های کم بازده تولید نفت ایران به 83 میلیون بشکه می رسد.

محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به جذب شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق پارک نوآوری صنعت تولید نفت درباره این طرح توضیح می‌دهد: حدود 48 شرکت دانش بنیان به این پارک وارد شدند که هر شرکت دانش‌بنیان می‌تواند تا سقف پنج حلقه چاه را در مدت سه سال حسب اینکه هر چاه ریسک پایین یا متوسط یا بالایی داشته باشد؛ از 3 تا 12 دلار به ازای تولید هر بشکه نفت اضافی سود بردارد.

جزئیات جدید از طرح احیای چاه‌های کم‌بازده

در این راستا شرکت ملی نفت طرح «احیای چاه‌های غیرفعال و کم‌بازده» را با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار داد. اگر پروژه احیای این ۷۰۰ حلقه چاه به پایان برسد حدود ۸۳ میلیون بشکه در مدت سه سال به تولید نفت ایران اضافه می‌شود.

هم‌اکنون قراردادهای محرمانگی بین پارک نوآوری صنعت نفت با ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در ۶ آبان‌ ماه امسال امضا شده و در دی‌ماه سال جاری نیز اولین قراردادها منعقد می‌شود.

در فاز اول این طرح، ۵۰ شرکت دانش‌بنیان هر کدام یکی از چاه‌ها را برای احیا انتخاب می‌کند و ارزش هر قرارداد یک میلیون دلار بوده و مجموعا ۵۰ میلیون دلار قرارداد بسته می‌شود.

احیای چاه‌های غیرفعال و کم‌بازده که براساس تجربیات موجود در دنیا با سرمایه‌گذاری نسبتاً پایین قابل تحقق است، راهکاری برای نگهداشت تولید در افق کوتاه‌مدت تا زمان رفع محدودیت‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

طبق گزارش شرکت ملی نفت حدود پنج هزار حلقه چاه نفت و گاز در کشور وجود دارد که سه هزار حلقه از آن مربوط به چاه‌های نفت است و 700 حلقه از این چاه‌ها کم بازده و یا متوقف هستند.

در نتیجه حدود 23 درصد از چاه‌های حفر شده در ایران غیرفعال هستند اما در اغلب کشورهای توسعه‌یافته با نرخ تولید مشابه این نسبت حدود 10 درصد است. در این راستا وزارت نفت طرح «احیای چاه‌های غیرفعال و کم‌بازده» را با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *