قیمت روغن پایه + آرگوس

,
قیمت روغن پایه + آرگوس

قیمت روغن پایه/ تهیه شده توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز:

کاهش تقاضای روغن پایه در چین

کاهش قیمت روغن پایه به دلیل کاهش تقاضای منطقه ای و کاهش صادرات و افرایش بیش از حد عرضه بوده است. مازاد عرضه روغن در بازار باعث شده که صادر کنندگان روغن مکررا درخواست کاهش قیمت بکنند تا بتوانند خریداران را ترغیب به خرید کنند. قیمت های صادراتی باید خیلی جذاب باشد تا خریداران بتوانند با هزینه های سنگین حمل بازهم اقدام به صادرات کنند. در هفته منتهی به ۱۲ آگوست تقاضا در بسیاری از مراکز فروش کاهش یافت.

محرک های اقتصادی چین که اخیرا از سوی دولت این کشور اعمال گردیده است نتوانست باعث افزایش تقاضا برای خرید روغن پایه شود. دولت چین یک‌ رشته محرک های اقتصادی را در پایان ماه می اعلام نمود که یکی از آنها کاهش مالیات خرید خودرو بود. این باعث شد که معاملات خودروهای مسافربری در ماه جولای تا ۴۰ درصد نسبت به جولای سال گذشته افزایش یابد ولی این تشویق ها باعث افزایش تقاضا برای خرید روغن پایه نشد.

تقاضای محلی در چین معمولا در این وقت از سال افزایش می یابد. تقاضای فصلی در هنگامی که خریداران قصد دارند ذخایر خود را برای ماه سپتامبر و قبل از تعطیلات طولانی ماه اکتبر افزایش دهند بیشتر می شود. تقاضا های فصلی در این ایام عمدتا برای روغن های سبک است و تقاضا برای روغن های سنگین در نیمه دوم سال بیشتر می گردد.

تعادل بازار روغن پایه در آسیا

چندین پالایشگاه در شمال شرق و جنوب شرق آسیا، خاورمیانه و آمریکا برنامه هایی برای اجرای تعمیرات و بستن واحد‌های تولیدی و کاهش تولید در ماه‌های پیش رو دارند. این تعمیرات و بسته شدن‌ واحدها بر روی تولیدات روغن های پایه هر سه گروه تاثیر خواهد داشت و مانع عرضه بیش از حد روغن در بازار خواهد شد و به تعدیل بازار کمک خواهد نمود.

نگاهی به قیمت های روغن های پایه در هفته منتهی به ۱۲ آگوست در مناطق سنگاپور شمال شرق آسیا هندوستان و امارات نشان می دهد که قیمتهای روغن کماکان در حال کاهش است و بالاترین کاهش انجام شده در هفته گذشته مربوط به قیمت برایت استاک می باشند که به صورت Ex Tank سنگاپور به فروش رسیده و همچنین روغن SN500 با ترم CFR هندوستان است. در شمال شرق آسیا قیمت های روغن های گروه ۱ و ۲ بدون تغییر نسبت به هفته قبل باقی مانده اند. بیش از ۱۰,۰۰۰ تن برایت استاک از خاورمیانه در ماه‌های آگوست و سپتامبر به مقصد جنوب شرق آسیا ارسال خواهد شد.

انجام آربیتراژ به منظور انتقال روغن های گروه یک از آسیا اقیانوسیه به هند در حال حاضر امکان پذیر است. محموله هایی از جنوب شرق آسیا و چین در این ماه به سمت هندوستان بارگیری خواهند شد. از روغن های گروه دوم نیز محموله های بیشتری از شمال شرق آسیا به هند ارسال خواهد شد. مازاد تولید گروه دوم و گروه سوم از شمال شرق آسیا به بازار های آمریکای جنوبی و مدیترانه صادر می گردد. ولی در دسترس نبودن کشتی به میزان مورد نیاز و همچنین گران بودن هزینه های حمل کماکان در انجام آربیتراژ به این مناطق مشکل ایجاد می کند.

کمبود وسیله حمل در آسیا اقیانوسیه

قیمت های روغن پایه در پایانه سنگاپور با توجه به کاهش تقاضا روند مشخصی ندارد. چند توزیع کننده روغن در خصوص روغن هایی که باید به ذخایر آنها اضافه شود نگرانی هایی دارند زیرا کمبود وسیله حمل دریایی کماکان مانع جابه جایی محموله های روغن می شود. عده ای انتظار این را دارند که محموله های روغن با بسته بندی های پلاستیکی از سوی تولید کنندگان به بازار عرضه شود.

عرضه های روغن پایه گروه اول SN400 براساس ترم تحویل Ex Tank سنگاپور در هفته منتهی به ۱۲ آگوست ۱۲۱۰ دلار در هر تن بود. عرضه ها برای روغن گروه اول SN500 تولید شده در ژاپن ۱۳۴۰ دلار در هر تن می باشد. عرضه روغن های گروه اول SN150 و برایت استاک در بازار به صورت EX Tank کم است که باعث تقویت قیمت این دو نوع روغن می شود. قیمت روغن N150 که از روغن های گروه دوم می باشد ۱۳۳۰ دلار و قیمت روغن های سنگین این گروه ۱۳۶۰ دلار در هر تن بر اساس ترم Ex Tank بوده است.

شمال شرق آسیا و خاورمیانه تحت تاثیر کاهش تقاضای چین

قیمت های روغن پایه در شمال شرق آسیا باثبات هستند زیرا تقاضای کم از سوی چین باعث وارد شدن فشار بیشتر برروی قیمت محموله های وارداتی و همچنین کاهش قیمت محلی روغن پایه در شمال شرقی آسیا میشود. تقاضای چین برای محموله های وارداتی ضعیف تر شده است که دلیل آن تولید بسیار زیاد محلی در چین، کاهش تقاضای فصلی و کاهش تقاضا برای روغن های سبک است.

قیمت های روغن پایه خلیج فارس همچنان به دلیل نبودن تقاضا تحت فشار هستند. بسیاری از خریداران در منطقه دارای ذخایر کافی روغن هستند و نیازی به اضافه نمودن روغن از طریق انجام واردات و پرکردن بیشتر مخازن موجود خود ندارند.

آن گروه از خریداران که تمایل به خرید و واردات کالا دارند همچنان هدف های قیمتی پایین تری را در نظر دارند که این کاهش مکرر قیمت از سوی خریداران کار را برای تامین کنندگان با این قیمت‌ها از سایر مناطق به دلیل هزینه حمل بالا مشکل می سازد. محدودیت انجام آربیتراژ در شرایط فعلی کاملا برعکس شرایط سال گذشته می باشد که خریداران می توانستند روغن های گروه دوم را از آسیا اقیانوسیه و آمریکا خریداری کنند و همراه با روغن های گروه یک که از اروپا وارد می شد ذخیره نمایند.

افزایش قیمت چند نوع روغن پایه در اروپا

قیمت های روغن پایه گروه یک اروپا به دلیل عرضه زیاد و کاهش تقاضای فصلی کاهش یافت. قیمت ها برای روغن های پر مصرف با ثبات بود زیرا به همان میزانی که عرضه باعث کاهش قیمت می گردید به همان میزان نیز مسائل و مشکلات مربوط به حمل و نبودن وسیله حمل باعث کمبود عرضه و نگرانی از نرسیدن محمولات می‌شد و این وضعیت دوگانه با توجه به افزایش ارزش دلار در برابر یورو باعث تعادل و ثبات در قیمت می شد.

قیمت روغن پایه آرگوس

قیمت روغن پایه آرگوس

قیمت های روغن های گروه اول در ترکیه با توجه به کم شدن فعالیت ها در بازار و محدود بودن تقاضای فصلی کاهش یافتند. معمولا فعالیت های بازار ترکیه در این فصل راکد است ولی قوی شدن قیمت دلار در برابر لیر ترکیه و تورم شدید در ترکیه باعث کاهش تقاضای فصلی بیشتری شده است.

تقاضا های ضعیفی برای انجام واردات با قیمت های پایین از سوی کشورهای حوزه دریای سیاه وجود دارد. حمل و عرضه محموله های روغن در ماه‌های اخیر از کشورهای حوزه دریای سیاه نسبت به قبل بیشتر شده است. بعضی از این عرضه ها در این ایام به منظور صادرات به سایر بازارها می باشند. یک مناقصه برای در اختیار گرفتن یک کشتی برای حمل ۱۰ هزار تن روغن به مقصد خلیج فارس برای حمل فوری انجام شده است.

بعضی از مخلوط کنندگان روغن نیز درحال تولید روغنهای نهایی شده به منظور صادرات به روسیه هستند. تنها پالایشگاه تولید کننده روغن های دسته اول در ترکیه، قیمت های خود را در هفته منتهی به ۱۲ آگوست به دلیل وضعیت نامطمئن اقتصادی و کاهش تقاضا در بازار، کاهش داده است.

اگرچه قیمت های روغن پایه در اروپا نیز همانند آسیا-اقیانوسیه در گروه یک کاهش نسبتا زیادی داشتند ولی در گروه ۲ و ۳ قیمت ها در هفته منتهی به ۱۲ آگوست برخلاف آسیا اقیانوسیه افزایش داشتند. در اروپا قیمت روغن صادراتی SN500 با ۱۰۰ یورو کاهش و قیمت برایت استاک با ۶۰ یورو کاهش، بیشترین کاهش ها را داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *