قیمت روغن پایه sn150 + نمودار

,
قیمت روغن پایه sn150

قیمت روغن پایه sn150/ بازار نفت و گاز:

چشم انداز بهبود تقاضا از ماه سپتامبر

قیمت های اکثر روغن های پایه در آسیا اقیانوسیه با ثبات است که علت آن وجود تعادل در میزان عرضه روغن می باشد. عرضه روغن های پایه گروه دوم به دلیل کاهش تولید بعضی از پالایشگاه ها و تبدیل بعضی از روغن های سبک به انواع سوخت ها و عرضه آنها به بازار های سوخت و همچنین افزایش تقاضا در چین می باشد. چندین پالایشگاه توانستند محصولات خود را با قیمت های مورد نظر خود به فروش برسانند. اگر فروشندگان روغن نتوانند با قیمت های مورد نظر خود محصول روغن پایه را به فروش برسانند آن را با سوخت ها ترکیب نموده و به عنوان سوخت به فروش می رسانند.

ادامه دار شدن قیمت های پایین و ضعیف برای روغن های پایه گروه اول شامل برایت استاک و SN500، منعکس کننده تاثیر عرضه های مازاد بر نیاز بازار است که به دلیل کاهش تقاضا و محدودیت دسترسی به کشتی و افزایش قیمت های حمل بوجود آمده است. تقاضا های چین برای ماه سپتامبر مجددا آغاز شده است. افزایش تدریجی تقاضا با افزایش تقاضای فصلی برای روغن های پایه سنگین قبل از زمستان همزمان شده است ولی خریداران چینی همچنان به دنبال قیمت های پایین تر هستند.

تعمیرات واحدهای تولیدی و تعادل در عرضه

تعمیرات واحدهای تولید کننده روغن های پایه گروه اول و بسته شدن این واحدها می تواند تا حدی بر کاهش عرضه و متعادل شدن بازار در ماه سپتامبر کمک کند. در ژاپن نیز یکی از واحدهای مهم تولید کننده روغن های گروه اول قرار است در ماه اکتبر برای انجام تعمیرات بسته شود.

ذخایر روغن های پایه گروه یک پالایش گران به سطح خیلی بالا و غیر معمولی رسیده است. این افزایش میزان ذخایر باعث شده که خریداران نسبت به خرید روغن کاملاً بی میل باشند. بعضی از خریداران سعی میکنند از شرایط موجود با قیمت های پایین استفاده نموده به امید اینکه شاید در آینده قیمت ها اصلاح گردد و باعث منفعت بیشتر آنها گردد.

نشانه های فراوانی وجود دارد که قیمت های روغن های پایه گروه اول درماه‌های اخیر تحت فشار بوده است . این نشانه ها شامل افزایش ثابت در عرضه روغن ، کاهش غیرمعمول تقاضا از سوی چین ، و کاهش نقدینگی در بازار به دلیل عدم دسترسی به کشتی بوده است. پاسخ به این نشانه ها می‌تواند میزان و سرعت کاهش قیمت ها را تعیین کند.در عوض عدم موفقیت در پاسخ دهی به این نشانه ها می تواند باعث بدترشدن اوضاع و مشخص شدن میزان نزول قیمت بشود.

بررسی تغییرات قیمتی روغن های پایه گروه اول دوم و سوم در آسیا و اقیانوسیه و در پایانه های سنگاپور و آسیا در هفته منتهی به ۲۶ آگوست در قیاس با هفته قبل نشان می دهد که به جز روغن های برایت استاک و SN500 که هر یک ۴۰ دلار در هر تن کاهش قیمت داشتند، سایر روغن های هر سه گروه بدون تغییر بودند.

پایه sn500 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

قیمت روغن پایه sn500

روغنهای برایت استاک و SN500 تنها روغن هایی بودند که در میان هر سه گروه روغن در آسیا کاهش قیمت داشتند و این کاهش قیمت برای ماه های سپتامبر، اکتبر، نوامبر سال جاری میلادی و معدل سه ماهه پایانی سال و همچنین سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ بین ۴۰ تا ۴۶ دلار بوده است. با این اوصاف می‌توان گفت که شروع سال ۲۰۲۳ با بیشترین کاهش قیمت روغن SN500 همراه خواهد شد.

یک پالایش گر کره ای روغن های پایه گروه دوم پس از اعلام کاهش تولید از این هفته به دلیل کاهش سود حاصل از تولید روغن محصولات خود را ذخیره می‌سازد. بسیاری از پالایش گران روغن پایه گروه ۲ انتظار دارند که قیمت های بالای آن ها در ماه های آینده مورد قبول خریداران قرار گیرد. یک تولیدکننده دیگر هنوز نسبت به سطح قیمت های خود به منظور فروش به بازار هندوستان تصمیم گیری نکرده است . چندین پالایش گر کره ای مذاکرات خود را برای فروش دراز مدت و فروش آنی به هند به پایان رسانده اند.

فراوانی روغن های بسته بندی شده در سنگاپور

فراوانی محموله های روغن پایه به صورت بسته بندی در کیسه های پلاستیکی کماکان زیاد است. چند تولید کننده و توزیع کننده، قیمت های خود را برای این محصولات با توجه به تقاضای بالا حفظ کرده اند. قیمت روغن گروه دوم N150 براساس ترم تحویل Ex Tank سنگاپور ۱۱۸۵ دلار در هر تن می باشد. محموله های بسته بندی شده روغن در کیسه های بسیار بزرگ از کره جنوبی برای روغن N150 به قیمت ۱۱۸۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویلCFR جنوب شرق آسیا قابل دسترسی است. همچنین قیمت های روغن پایه گروه دوم N500 با قیمت ۱۲۳۰ دلار در هر تن قابل خریداری می باشد.

قیمت های روغن های گروه یک در سنگاپور براساس ترم فروش EX Tank در هفته منتهی به ۲۶ آگوست کاهش یافت. روغن گروه اول SN400 کاهش یافت و به ۱۱۵۰ دلار در هر تن رسید. قیمت این روغن در هفته گذشته ۱۳۷۰ تا ۱۲۱۰ دلار بود. قیمت برایت استاک به کاهش خود همچنان ادامه داد و با ۳۰ دلار دیگر کاهش به ۱۳۲۰ دلار در هر تن بر اساس شرایط تحویل مشابه در سنگاپور رسید.

مقایسه تغییرات قیمتی روغن گروه دوم با نماد N150 در قیاس با روغن گروه اول بانماد SN150 و همچنین روغن گروه دوم N500 در قیاس با روغن گروه اول SN500 از ماه آگوست سال ۲۰۲۱تا ۱۹ آگوست سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که چگونه قیمت روغن سنگین گروه دوم N500 در پایان سال ۲۰۲۱ تفاوت قیمتی شدید را نسبت به SN500 تجربه کرده و از ماه آوریل مجدداً تا حدودی این تفاوت جبران شده است. تفاوت قیمت روغن های گروه دوم N150 در قیاس با SN150 متعادل تر بوده ولی فاصله تا ۲۰۰ دلاری بین این دو نوع روغن در ماه آوریل سال جاری قابل مشاهده است.

روغن های گروه یک و دو

نمودار تغییرات قیمت روغن پایه گروه یک و دو

کاهش تقاضا برای روغن های سنگین در شمال شرق آسیا

قیمت های روغن پایه شمال شرق آسیا اغلب با ثبات هستند زیرا تقاضا برای واردات گروه اول روغن ها از آسیابی افزایش یافته است. البته قیمت های برایت استاک استثنا بوده و با کاهش همراه شده است. قیمت های روغن های سنگین همچنان با توجه به عرضه مداوم در بازار رو به کاهش است. تقاضا برای روغن های سنگین گروه اول در این فصل از سال کمتر از همیشه بوده است. عرضه زیاد این نوع روغن ها از منطقه آسیا و اقیانوسیه کماکان ادامه دارد و به این ترتیب تقاضا برای روغن های سنگین در بازارها ضعیف باقی مانده است.

جدول قیمت روغن گروه یک و دو و سه

base oil price

در منطقه شمال شرق آسیا قیمت کلیه روغن ها در هفته منتهی به ۲۶ آگوست نسبت به هفته گذشته با ثبات باقی ماند و تنها روغنی که کاهش قیمت داشت روغن گروه اول برایت استاک بود که ۴۰ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل کاهش قیمت داشت.

کاهش تقاضا در هند

قیمت های روغن پایه هندوستان در هفته منتهی به ۲۶ آگوست تا حدود زیادی با ثبات باقی ماند زیرا تقاضا در میان خریداران افزایش یافت و خریداران هندی قصد دارند که پس از اینکه یکی از شرکت‌های کره‌ای تولید خود را کاهش داده و عرضه روغن اندکی کاهش یافته، نسبت به پر کردن مخازن خود اقدام نمایند. در این میان طولانی شدن فصل بارش های موسمی تا حدودی بر کاهش تقاضا در هندوستان تاثیر گذاشته است. پیش بینی می شود در ماه اکتبر تقاضا برای روغنهای نهایی شده بیشتر شود. معمولاً تقاضا برای روغن ها و روانکار ها در ماه هایی که فستیوال ها و مراسم مذهبی هند برگزار می شود افزایش می یابد.

قیمت روغن پایه sn150 و sn500

قیمت روغن پایه sn150 و sn500

در هفته منتهی به ۲۶ آگوست، قیمت های روغن های گروه سوم در هندوستان کاهش ۳۰تا۵۰ دلاری در هر تن داشتند، روغن های گروه دوم تغییری نداشتند و برخلاف سایر مناطق آسیا قیمت برایت استاک در هندوستان کاهش نیافت.

کاهش تقاضا و تعمیرات واحدها در بالتیک و دریای سیاه

قیمت های روغن پایه در کشورهای حوزه دریای سیاه به دلیل تقاضای فصلی کم از سوی ترکیه و عرضه زیاد روغن در بازار باز هم کاهش یافت. فراوانی عرضه در این بازار احتمالاً در ماه سپتامبر کاهش خواهد یافت که به دلیل انجام تعمیرات در یکی از پالایشگاه های ترکیه و تعطیلی پالایشگاه ولگوگراد خواهد بود.

پالایشگاه ولگوگراد یکی از بزرگترین عرضه کنندگان روغن در منطقه دریای سیاه است. شاخص قیمت آرگوس در کشورهای حوزه دریای سیاه برای هر تن دیزل ۹۹۱ دلار می باشد و تقاضای زیادی برای این محصول از سوی خریداران محلی روسیه وجود دارد. فعالیتهای خرید و فروش روغن در منطقه بالتیک تاکنون در حد محدودی ادامه داشته است. خبری از حمل محموله های روغن در بنادر محلی از شروع ماه آگوست منتشر نشده است.

بسیاری از خریداران کماکان نسبت به تحریم روغن پایه روسیه به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا ادامه می دهند. عرضه روغن SN150 در منطقه بالتیک بین ۱۱۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب بالتیک بوده است. قیمت روغن SN500 نیز بین ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ دلار در هر تن با شرایط تحویل فوب بالتیک بوده است ولی خریداران علاقه زیادی به خرید در این قیمت ها ندارند و در انتظار قیمت های پایین تر برای پرکردن انبارهای خود به سر می برند.

لینک سایت منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *