بررسی بازار بنزن و تولوئن در هفته اول جولای

بررسی بازار بنزن و تولوئن در هفته اول جولای

افزایش قیمت بنزن از سوی سینوپک در چین

بازار بنزن هفته منتهی به ۷ جولای را با قدرت بیشتری پشت سر گذاشت و با ۱۱ دلار افزایش در این روز ۷۰ دلار در هر تن رسید. شرکت سینوپک چین در این هقته ۱۰۰ یوان بر روی قیمت بنزن افزود که علت آن افزایش تقاضا در بازار استایرن در پایین دست بود. شرکت Lotte Chemical یک محموله ۳۰۰۰ تنی را برمبنای فوب به فروش رساند.

قیمت بنزن براساس آخرین معامله صورت گرفته در سنگاپور برروی ۷۵۸ دلار در هر تن ارزیابی شد. قیمت های ماه سپتامبر با ۵ دلار افزایش، بر روی ۷۶۳ دلار در هر تن ارزیابی شد. قیمت بنزن براساس ترم CFR چین با ۸ دلار افزایش در روز ۷ جولای به ۷۷۰ دلار در هر تن رسید که علت آن افزایش تقاضا در بازار های کره جنوبی و چین بود. قیمت های محلی در شرق چین با افزایش ۶۸.۳۳ یوان نسبت به روز قبل به ۶۳۹۵ یوان در هر تن رسید.

افزایش ظرفیت تولید تولوئن در مالزی

در روز ۷ جولای قیمت تولوئن بالاتر رفت که دلیل آن افزایش قیمت نفتا در بالادست و افزایش قیمت آروماتیک ها در پایین دست بود. شرکت Lotte Chemical مالزی در حال برنامه‌ریزی برای راه اندازی واحد آروماتیک در Pasir Gudang با ظرفیت ۷۰ تا ۷۵ درصد در ماه جولای هستند که در ماه ژوئن نیز با ۷۵ درصد ظرفیت کار کردند.

خریداران و فروشندگان تولوئن به دلیل کاهش محموله ها برای حمل در ماه آگوست از جنوب شرق و شمال شرق آسیا قادر به انجام معامله نشدند. فروشندگان قیمت ۹۳۵ دلار در هر تن را پیشنهاد می دادند و خریداران تمایل داشتند تولوئن مورد نیاز خود را به قیمت ۹۰۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR خریداری نمایند. در روز ۷ جولای قیمت هرتن تولوئن با افزایش ۸ دلاری در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی همراه بود.

مناقصه ای برای خرید ۲۰۰۰ تن تولوئن به قیمت ۸۵۰ دلار در هرتن برای حمل در نیمه اول ماه آگوست برگزار شد که نتیجه ای در بر نداشت. قیمت تولوئن‌ براساس ترم فوب چین با ۱۰ دلار افزایش در ارزیابی های روز ۷ جولای به ۸۸۰ دلار در هر تن رسید و قیمت هایی که بین فروشندگان و خریداران شنیده می شد بین ۸۸۵ تا ۸۹۰ دلار در هر تن بود. 

افزایش قیمت تولوئن در جنوب شرق آسیا

پلتس، در روز ۷ جولای قیمت تولوئن در جنوب شرق آسیا را علی رغم کاهش تعداد معاملات فروش آنی، اندکی بالاتر ارزیابی نمود. قیمت CFR جنوب شرق آسیا با ۲۶ دلار افزایش در هر تن به ۹۰۶ دلار در هر تن رسید و قیمت فوب جنوب شرق آسیا با ۱۳ دلار افزایش به ۸۷۱ دلار در هر تن رسید.

قیمت فروش تولوئن براساس ترم CFR سنگاپور ۹۳۵ دلار بود در حالی که خریداران قیمت‌هایی در زیر سطح ۹۰۰ دلار در هر تن را برای محموله های ماه آگوست پیشنهاد می‌نمودند.

در شروع هفته قیمت‌های پیشنهاد شده از سوی فروشندگان و خریداران تولوئن بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی ۲۰ تا ۳۰ دلار بیشتر از قیمت‌های پایان هفته بود.

مقایسه قیمت بنزن و تولوئن در روز ۷ جولای در مناطق مختلف آسیا برای تحویل در ماه‌های جولای و آگوست و سپتامبر 

مقایسه قیمت بنزن و تولوئن در روز ۷ جولای در مناطق مختلف آسیا برای تحویل در ماه‌های جولای و آگوست و سپتامبر

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: spglobal

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *