بررسی بازار بنزن، تولوئن و زایلین آسیا | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار بنزن، تولوئن و زایلین آسیا | هفته سوم آگوست 2023

افزایش تقاضای بنزن از سوی واحد‌های تولید استایرن

در روز ۱۸ آگوست بازار بنزن با شرایط بهتری به کار خود ادامه داد و قیمت‌ها اندکی افزایش یافت. علت افزایش قیمت بنزن افزایش تقاضا برای نیمه دوم ماه سپتامبر و ماه اکتبر بود. در روز ۱۸ آگوست قیمت بنزن ۶ دلار در در هر تن نسبت به روز قبل افزایش داشت. منابع در بازار اعلام نمودند که میزان عرضه بنزن برای ماه سپتامبر کم خواهد بود، ضمن این که انتظار می‌رود که تقاضا از سوی بازار پایین دست استایرن مونومر باز هم افزایش یابد.

پیش بینی می‌شود یک واحد تولید استایر مونومر در کره جنوبی در پایان ماه آگوست راه اندازی شود و کاهش عرضه بنزن از ماه سپتامبر تا اکتبر ادامه داشته باشد. شرکت Sinopec چبن قیمت بنزن خود را ۱۰۰ یوان در هر تن افزایش داد و قیمت را به ۷۸۵۰ یوان در هر تن رساند.

 

افزایش تقاضای بنزن از سوی واحد‌های تولید استایرن

افزایش تقاضای بنزن از سوی واحد‌های تولید استایرن

افزایش قیمت تولوئن در کره جنوبی و چین

قیمت تولوئن در روز ۱۸ آگوست با ثبات بود زیرا مذاکرات برای خرید محموله های ماه‌های سپتامبر ادامه داشت. در شروع معاملات روز ۱۸ آگوست یک محموله تولوئن به وزن ۵ تا ۱۰ هزار تن و به قیمت ۹۶۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی برای عرضه به بازار در نیمه اول ماه سپتامبر مورد مذاکره قرار گرفت. در حالی که ذخایر تولوئن در شرق چین در هفته منتهی به ۱۱ آگوست ۳۸ هزار تن بود حجم این ذخایر در هفته منتهی به ۱۸ آگوست به ۳۱۲۰۰ تن رسید.

در جنوب چین ذخایر کاهش یافته و در هفته منتهی به ۱۱ آگوست به ۳۲۰۰ تن رسیده بود. در هفته منتهی به روز ۱۸ آگوست به ۸۳۰۰ تن رسید. خریداران تولوئن انتظار دارند که خرید خود را با قیمت‌های ۱۰۰۰ تا ۱۰۲۰ دلار در هر تن انجام دهند و فروشندگان قیمت‌های ۱۳۰ تا ۱۰۵۰ دلار در هر تن را پیشنهاد می‌دهند. پلتس قیمت تولوئن براساس ترم فوب کره جنوبی را با ۷ دلار افزایش بر روی ۹۵۲ دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت تولوئن براساس ترم CFR چین با ۲ دلار افزایش در هر تن به ۹۶۷ دلار در هر تن رسید.

عرضه زایلین ترکیبی از سوی تایوان

پلتس قیمت زایلین ترکیبی را در روز ۱۸ آگوست براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی ۹۷۸ دلار در هر تن ارزیابی نمود. این ارزیابی براساس خرید یک محموله ۱۰۰۰تنی بود که قرار است بین روزهای ۱۰ تا ۲۰ سپتامبر حمل گردد. قیمت اعلام شده برای این محموله ۹۷۷ دلار بود، که مبنای ارزیابی پلتس قرار گرفته است. قیمت‌ها براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا ۱۰۴۳ دلار در هر تن بود. فروشندگان قیمت خود را پیش از این به ۱۰۵۰ تا ۱۰۷۰ دلار در هر تن نیز رسانده بودند.

شرکت CPC تایوان در روز ۱۵ آگوست یک محموله به وزن ۴۵۰۰ تن برای حمل در تاریخ های ۱ تا۳۰ سپتامبر به بازار عرضه نمود. در بازار های مشابه قیمت ایزومر‌زایلین ترکیبی با ۵ دلار کاهش در هر تن به ۹۸۴.۵۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی رسید.

 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *