بررسی بازار بنزن، تولوئن و زایلین آسیا | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی بازار بنزن، تولوئن و زایلین آسیا | هفته چهارم آگوست 2023

تایوان مشتری بنزن در این هفته

در هفته منتهی به ۲۵ آگوست قیمت بنزن در آسیا با کاهش قیمت ۱.۳۴ دلار در هر تن به ۹۰۹.۳۳ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی رسید. بسیاری از خریداران با توجه به نامشخص بودن وضعیت بازار در آینده و سردی نسبی بازار به دلایل فصلی تمایل چندانی به خرید ندارند و هنوز در انتظار دریافت نشانه های برای خرید می‌باشند.

قیمت بنزن در روز 25 آگوست براساس ترم تحویل CFR چین ۱۸ دلار بیشتر از متوسط قیمت ارزیابی پلتس از بنزن فوب کره جنوبی بود. در تایوان خریداران محلی تمایل زیادی به خرید نشان دادند و تقاضا در این منطقه افزایش یافت، ولی قیمت‌ها نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نداشت. شرکت CPC CORP در این هفته دو مناقصه خرید برای تحویل محموله‌های بنزن ۳۰۰۰ تنی در نیمه اول و نیمه دوم ماه اکتبر براساس ترم تحویل CFR تایوان داشته است.

کاهش ذخایر تولوئن چین

قیمت تولوئن در روز ۲۵ آگوست در آسیا افزایش یافت، ولی تعداد معاملات کم بود، زیرا بسیاری از فعالان بازار به دلیل سردی بازار برای خرید محموله‌های سپتامبر در انتظار روشن شدن وضعیت بازار بودند. در این روز قیمت تولوئن براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی با 2 دلار افزایش نسبت به روز قبل و بدون تغییر نسبت به هفته قبل به ۹۵۲ دلار در هر تن رسید. ذخایر تولوئن چین در این هفته نسبت به هفته قبل کاهش داشت.

کاهش ذخایر تولوئن چین

کاهش ذخایر تولوئن چین

در روز ۲۴ آگوست ذخایر تولوئن در سواحل شرق چین به ۳۰۷۰۰ تن رسید، که ۵۰۰ تن نسبت به هفته قبل کاهش نشان می‌دهد. در جنوب چین نیز ذخایر تولوئن به ۷۳۰۰ تن رسید، که ۱۰۰۰ تن نسبت به هفته قبل کاهش نشان می‌دهد. در حالی که فروشندگان در جنوب شرق آسیا قیمت ۱۰۵۰ دلار در هر تن تولوئن را پیشنهاد می‌دادند، خریداران قیمت هایی بین ۹۷۰ دلار تا ۱۰۲۰ دلار در هر تن را ترجیح می‌دادند. قیمت‌ها بر اساس فوب تایلند بین ۹۹۰ تا ۹۹۵ دلار در هر تن بود.

ثبات در بازار زایلین ترکیبی

قیمت زایلین ترکیبی در هفته منتهی به ۲۵ آگوست با ثبات بود که این ثبات به دلیل عدم تغییر شرایط بنیادی بازار و همچنین ثبات در قیمت محصولات بالا دست و بازارهای موازی بود. پلتس قیمت زایلین ترکیبی را براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی بر روی ۹۷۸ دلار و براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا ۱۴۳ دلار و براساس ترم تحویل CFR چین ۹۹۲ دلار و براساس ترم تحویل CFR هندوستان ۱۰۸۳ دلار در هر تن ارزیابی نمود.

در بازارهای موازی در روز ۲۵ آگوست قیمت ایزومر زایلین با ۴.۷۵ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۹۸۹.۲۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب کره جنوبی رسید. در این روز قیمت نفت خام آیس برنت با ۱.۳۴ دلار افزایش به ۸۴.۳۰ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام برای معاملات آتی در جلسه معاملات بعد از ظهر روز ۲۵ آگوست باز هم افزایش یافت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *