50 میلیارد دلار درآمد خالص کمپانی های بزرگ نفتی

,
50 میلیارد دلار درآمد خالص کمپانی های بزرگ نفتی

درآمد خالص کمپانی های بزرگ نفتی 

کمپانی های بزرگ نفتی در جهان شامل اکسون موبیل ، شورون و شل، با بهره بردن از افزایش قیمت گاز طبیعی و سوخت که تورم را در سراسر جهان افزایش داده است، سود سه ماهه هنگفتی را گزارش کردند و باعث تجدید درخواست‌ها برای دریافت مالیات بیشتر از این شرکت‌ها شدند.

به گزارش بازار نفت و گاز، از میان پنج شرکت نفتی بزرگ جهان، چهار شرکت نتایج مالی را گزارش کرده‌اند که نشان می‌دهد تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین مجموعا ۵۰ میلیارد دلار درآمد خالص کسب کرده‌اند.

سود بالای این شرکت‌ها، باعث تجدید درخواست سیاستمداران و گروه‌های مصرف کننده برای دریافت مالیات بیشتر از این شرکت‌ها شد تا از این طریق حمایت مالی از مصرف کنندگان و کسب و کارها و اقتصاد از هزینه‌های بالاتر انرژی محتمل فراهم شود.

پی‌یر بروبر، مدیر مالی شورون در مصاحبه‌ای با رویترز هشدار داد دریافت مالیات از تولید، تنها باعث کاهش آن می‌شود.

  • کمپانی شورون

شرکت شورون سود ۱۱.۲ میلیارد دلار را که دومین سود بالا محسوب می شود را گزارش کرد. با این حال، تولید جهانی شورون تاکنون در مقایسه با یکسال پیش از ابتدای سال میلادی جاری کاهش پیدا کرده و شرکت‌های نفتی آمریکایی دیگر اعلام کرده‌اند که تولید در مناطق بزرگ نفت شیل ضعیف شده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که اوایل امسال گفته بود اکسون از خدا هم بیشتر پول درمی‌آورد، ماه جاری به شرکت‌های نفتی گفت: اقدام کافی برای پایین بردن هزینه‌های انرژی انجام نداده اند.

پنج شنبه گذشته، ساعاتی پس از این که شرکت شل سود سه ماهه ۹.۴۵ میلیارد دلار را گزارش کرد و سود نقدی خود را به میزان ۱۵ درصد افزایش داد، بایدن اعلام کرد این شرکت از سود خود سوءاستفاده کرده است. این اظهارات وی در واکنش به اظهارنظر مدیرعامل اکسون موبیل بود که گفته بود دادن سود به سهامداران، مشابه پایین آوردن قیمتها برای خانواده‌های آمریکایی نیست.

الوک شارما، رئیس نشست اقلیمی COP۲۶ گفت: دولت ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس باید دریافت مالیات از درآمد اضافی شرکت‌های نفت و گاز را تمدید کند.

کمپانی شورون

کمپانی شورون

  • کمپانی شل

بن فان بردن، مدیرعامل شرکت شل اظهار کرد: صنعت انرژی برای کمک به بخشهای آسیب پذیر اجتماع باید آماده شود و قبول کند که با مالیات‌های بالاتری روبرو خواهد شد. شل بیش از ۹ میلیارد دلار درآمد در سه ماهه سوم قرار داشت و در مسیر شکستن رکورد سود سالانه ۳۱ میلیارد دلار است که در سال ۲۰۰۸ ثبت کرده بود.

کمپانی شل

کمپانی شل

  • کمپانی اکسون موبیل

اکسون موبیل که بزرگترین شرکت نفتی آمریکاست، حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد خالص در سه ماهه منتهی به سپتامبر گزارش کرد که فراتر از انتظارات بود و از رکورد قبلی که سه ماه پیش بر جای گذاشته بود، عبور کرد.

اکسون در مجموع درآمد، پرچمدار پنج غول نفتی بود و در سه ماهه سوم، دو برابر شرکت‌های شل و توتال انرژیز درآمد داشت. سهام اکسون به مدت چند سال ارزش پایین‌تری در مقایسه با سهام این شرکت‌ها داشت اما در سال ۲۰۲۲ با وجود این که تعهد مشابه رقیبان اروپایی برای افزایش هزینه در تجدیدپذیرها انجام نداد، بهبود یافته است. شرکت بریتیش پترولیوم که پنجمین غول نفتی است، هفته جاری نتایج مالی خود را اعلام می کند.

دارن وودز، مدیرعامل اکسون موبیل گفت: جایی که دیگران در مواجهه با ابهامات و کندی تاریخی، عقب نشینی کرده و تعدیل کردند، این شرکت به جلو حرکت کرد و به سرمایه گذاری ادامه داد.

کمپانی اکسون

کمپانی اکسون

طبق آمار موسسه رفینیتیو آیکان، سهام پنج غول نفتی امسال مجموعا حداقل ۲۹ درصد بازدهی داشته است. اکسون با افزایش ۸۶ درصدی پیشتاز بوده است در حالی که بازدهی شاخص اس اند پی ۵۰۰، بر مبنای سالانه، منفی ۱۹ درصد بوده است. دولتهای اروپایی پس از اقدام روسیه در کاهش عمده عرضه گاز طبیعی به این قاره، به سختی تلاش کرده اند مخازن گاز را پر کنند.

شرکت اکوئینور نروژ روز جمعه با کمک قیمت بالای گاز در اروپا، رکورد جدیدی را شکست و سود شرکت اِنی ایتالیا در سه ماهه سوم، نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا سه برابر شد. شرکت فرانسوی توتال انرژیز هم سود ۱۰ میلیارد دلار را گزارش کرد.

بر اساس گزارش رویترز، اندرس اوپدال، مدیرعامل اکوئینور در بیانیه‌ای اعلام کرد جنگ روسیه در اوکراین، بازارهای انرژی را تغییر داده و فراهم بودن انرژی را کاهش داده و قیمتها را افزایش داده است.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *