سود کلان مالکان نفتکش های یونانی از تحریم نفت روسیه

تحریم نفت روسیه

با کنار گرفتن مالکان کشتی‌های غربی پس از اعمال تحریم‌های غرب علیه نفت خام روسیه، غول‌های کشتیرانی یونان و نفت‌کش‌های آنها حجم زیادی از نفت روسیه را جابه‌جا کرده و پول زیادی از این معاملات به دست می‌آورند.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد نفتکش‌های یونان، که عضو اتحادیه اروپا و یکی از بزرگترین مالکان کشتی‌های تجاری جهان است، همچنان از بیمه غربی برخوردار هستند و سقف قیمت نفت روسیه یعنی کمتر از 60 دلار در هر بشکه را پذیرفتند.

تحریم نفت روسیه

براساس داده‌های لویدز اینتلجنس ، از زمان اجرای سقف قیمت در 5 دسامبر، نفت‌کش‌های یونانی پس از “ناوگان سایه” در تجارت با پایانه‌های اصلی صادرات نفت روسیه در رتبه دوم قرار دارند.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد نفت‌کش‌های یونانی و مالکان آنها در اجرای سقف قیمت گروه 7 احتیاط کرده و از معاملات مبهم‌ که حق حفاظت و غرامت را از آنها سلب کرده و اعتبار آینده را تضعیف کند، اجتناب می‌کنند. با این حال، ناوگان یونان و مالکان میلیاردر آنها پول زیادی از تجارت نفت روسیه به دست می‌آورند.

برخی منابع آگاه به وال استریت ژورنال گفته‌اند که در غیاب بسیاری از کشتی‌رانان غربی، یونانی‌ها در مقایسه با نرخ اجاره خارج از تحریم، حداقل 30 درصد بیشتر از تاجران برای اجاره نفتکش‌های خود دریافت می‌کنند.

طرح سقف قیمت گروه 7 توسط ایالات متحده قویاً مورد حمایت قرار گرفت و واشنگتن خواهان ادامه جریان نفت روسیه با درآمدهای کمتر برای پوتین بود تا از جهش بزرگ دیگری در قیمت بنزین داخلی جلوگیری کند.

اما برخلاف روسیه، اوکراین از مالکان نفتکش یونانی راضی نیست. اوکراین پس از درخواست سال گذشته از کشتی‌رانی یونانی برای توقف معامله با نفت روسیه، چند شرکت‌ نفت یونانی را در فهرست “حامیان بین‌المللی جنگ” قرار داد.

تانکرهای TMS متعلق به جورج اکونومو، مدیترانه شرقی متعلق به تاناسیس مارتینوس، دایناکوم تانکرز متعلق به جورج پروکوپیو و Minerva Maritime متعلق به آندریاس مارتینوس همگی در فهرست پیشنهادی برای تحریم قرار دارند.

اوکراین معتقد است این شرکت‌ها “شرکت‌هایی هستند که علاوه بر ارائه کالاها و خدمات با اهداف مهم به بخش عمومی و خصوصی، به بودجه روسیه و در نتیجه تروریسم کمک مالی می‌کنند”.

بر اساس فهرست لویدز، نفتکش های متعلق به یونان 31 درصد از نفتکش هایی را تشکیل می‌دهند که در ماه فوریه به پنج بندر اصلی صادرات نفت روسیه در دریای سیاه و بالتیک تردد داشتند.

به گزارش گلوبال ویتنس ،در فوریه 2023، نفتکش‌های یونانی در اولین سال پس از حمله روسیه به اوکراین مجموعاً 292 میلیون بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی حمل کردند. همچنین شرکت ورتکسا در ماه گذشته به تسلط شرکت های نفتکش یونانی از زمان اجرایی شدن تحریم‌ها بر تجارت نفت روسیه خبر داد و اینکه اندازه ناوگان یونانی تقریباً 2.5 برابر بزرگتر از ناوگان روسیه است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *