آخرین تحولات بازار قیر

,
آخرین تحولات بازار قیر

آخرین تحولات بازار قیر را در این مقاله که توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز تهیه شده مطاله کنید:

تأثیر کاهش قیمت HSFO بر بازار اروپا

در اروپا، علاوه بر کاهش قیمت محموله های قیر منطقه ای به دلیل ریزش قیمت HSFO، محموله های قیر حمل شده توسط کامیون در شمال غرب و مرکز اروپا نیز به شدت کاهش یافتند. بارج های HSFO روتردام در هفته دوم جولای بیش از 40 دلار در تن ریزش داشتند؛ در حالی که میانگین قیمت در هفته قبل 463 دلار در هر تن fob بود. پس از اینکه محموله های روتردام از 30-25 دلار حق بیمه برای محموله های مدیترانه در ژوئن برخوردار شدند، در هفته گذشته قیمت این محموله ها با هم برابری کردند.

با اینکه این روند به تقویت اقتصادیِ انتقال محموله های قیر از مدیترانه به شمال اروپا کمک کرده بود، اما اکنون برای خریداران اروپای شمالی که با قیمت های تحویلی معادل 170-160 دلار در هر تن حق بیمه به بارج های HSFO با ترم fob روتردام برا واردات 5.000 محموله مواجه هستند، جذابیت کمتری دارد.

اگرچه پرمیوم محموله بالتیک بین 30-25 دلار در هر تن fob بدون تغییر گزارش شده بود و از طرفی، برخی از فعالان بازار انتظار افزایش قیمت در هفته های آتی را داشتند، اما پرمیوم محموله های روتردام به بارج های HSFO با ترم fob روتردام بین 60-55 دلار در هر تن fob ارزیابی شد. هنوز هیچ نشانه ای از آربیتراژ فراآتلانتیکی از شمال غرب اروپا به سمت غرب گزارش نشده است.

رشد تقاضا در حوزه بالتیک

اگرچه تأمین کنندگان در بازارهای بالتیک با توجه به کاهش قیمت های ناشی از افت قیمت نفت کوره از فروش محموله خودداری کردند، اما محموله های صادراتی بالتیک بین 30-25 دلار در هر تن fob بدون تغییر بودند. انتظار می رفت پالایشگاه ماژیکیا در PKN اورلئن لیتوانی اولین محموله صادراتی خود را در اواخر جولای همزمان با راه اندازی پالایشگاه پس از 6 هفته تعطیلی بارگیری کند. هرگونه عرضه بیشتر در بالتیک می تواند حق بیمه بالاتر را تا حدودی برای فروشندگان بارج HSFO روتردام جبران کند که در طی هفته به 394 و در ماه به 618 دلار در هر تن کاهش یافته بود.

یکی از فعالان بازار با اشاره به افزایش تقاضای فصلی روسیه، گفت که براساس قیمت گذاری آرگوس، قیمت روبل روسیه در حال حاضر برای محموله های صادراتی قیر با تحویل درب کارخانه معادل 430 یورو در تن است که با اختلاف کمتری از fob بالتیک، حدود 445 دلار در تن (معادل 442 یورو در تن) است. در همین حال، قیمت محموله های قیر حمل شده با کامیون با تحویل در پالایشگاه ماژیکیا در تمام گریدها 20 یورو در هر تن کاهش یافته است.

گریدهای pen 70/50 و 100/70 نیز به 600 یورو در تن با تحویل درب کارخانه کاهش یافتند، در حالی که این ریزش قیمت در گریدهای 150/100 و 220/160 حدود 635 یورو در تن با همین ترم تحویل بود. برخلاف بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی که میزان مصرف ژوئیه امسال آنها نسبت به سال های گذشته کمتر بوده است، تقاضا در کشورهای بالتیک و شمال اروپا بالا گزارش شده است. این امر نشان می دهد که توقف یا تأخیر در ساخت و ساز جاده ای در این کشورها می تواند منجر به هزینه های بالاتری شود. صرف نظر از این، اگر بودجه این کشورها تقویت نشود، نرخ تقاضا آسیب خواهد دید.

بازار مدیترانه زیر سایه ICE برنت

در راستای سقوط نفت خام ICE برنت در دومین هفته از جولای برای اولین بار در دو ماه گذشته به زیر 100 دلار در هر بشکه، قیمت محموله های قیر مدیترانه نیز کاهش یافت. با این حال، بزرگترین نگرانی تاجران و عرضه کنندگان کاهش مداوم محموله های HSFO روتردام نسبت به محموله های HSFO مدیترانه است. فعالان بازار انتظار دارند که در صورت ادامه روند نزولی نفت کوره، از حق بیمه محموله ها قیر مدیترانه کاسته شده و در عین حال، بهای نفت در بازارهای شمال اروپا افزایش یابد.

آخرین تحولات بازار قیر

آخرین تحولات بازار قیر

هنوز هیچ تغییری در حق بیمه محموله های مدیترانه در دومین هفته جولای گزارش نشده است؛ به استثنای محموله های یونانی که 3-2 دلار در تن افت قیمت داشتند و از طرفی، از 10-5 دلار حق بیمه در هر تن fob نسبت به محموله های HSFO مدیترانه برخوردار بودند. حق بیمه محموله های اسپانیایی، ترکیه و ایتالیا به ترتیب 15-10، 5 و 10-5 دلار در هر تن fob مدیترانه ارزیابی شد. علیرغم تحویل محموله ها از مدیترانه با قیمت بالا، برخی از محموله ها هنوز از این مقصد به شمال اروپا منتقل نشده اند.

قیمت قیر آفریقا

قیمت ها در دومین هفته از ماه جولای عمدت سیر ضعیف تری داشتند و قیمت محموله های فله به شدت در مقاصد غرب و شرق افریقا کاهش یافت. با این حال، قیمت محموله های قیر داخلی و صادراتی حمل شده توسط کامیون در افریقای جنوبی افزایش یافت چون که کاهش ارزش پولی راند افریقا در برابر دلار امریکا به بالا رفتن هزینه های محلی دامن زد. سرمای زمستان در افریقای جنوبی و کشورهایی همچون بوتسوانا، علاوه بر مسائل سیاسی و مالی در کنیا فعالیت های ساخت و ساز و میزان تقاضا را در این بازارها به حداقل رسانده اند؛ در حالی که بارندگی فصلی نیز پیامدهای منفی بر پروژه های جاده ای در غرب افریقا به همراه داشته است.

قیمت قیر سنگاپور

قیمت قیر سنگاپور در دومین هفته از جولای به دلیل افزایش عرضه و تمایل خریداران به قیمت های پایین تر، کاهش یافت. حق بیمه محموله های سنگاپور در مقایسه با محموله های ایران و کره جنوبی باعث شد که قیمت ها در بازارهای منطقه ای افزایش یافته و پنجره آربیتراژ به جنوب شرق آسیا باز شود. پیشنهادها به طور پیوسته در طی این هفته از 600 دلار در تن fob سنگاپور برای بارگیری در اوت کاهش یافته و با بسته شدن هفته به بالای 580 دلار در هر تن رسید.

با وجود بی میلی خریداران، فروشندگان برای ترغیب خریداران و فروش محموله ها تلاش می کردند. از این رو، محموله های زیادی برای بارگیری در اوت به ویتنام و اندونزی با قیمت 585-575 دلار در تن fob فروخته شد.عرضه پالایشگاه های سنگاپور به دنبال کاهش شدید اخیر در ارزش HSFO، رو به افزایش بود.

انتظار می رود عرضه حجم مازاد از ماه اوت آغاز شود و این امر تاجران و پالایشگاه ها را به سمت فروش در بازارهای منطقه ای سوق داد. خریداران مالزیایی به دلیل نوسانات قیمت نفت خام و HSFO، کاهش قیمت را در هفته های آتی پیش بینی کرده و گفتند که پالایشگاه های سنگاپور از آنها درخواست کرده اند تا بیش از میزان تخصیص بارگیری کنند.

قیمت قیر ایران

قیمت قیر ایران در هفته دوم جولای با کاهش 6.13 درصدی (حدود 20 دلار در هر تن) قیمت خوراک VB کاهش یافت. علیرغم اینکه با کاهش بیشتر قیمت ها دسترسی به محموله ها نیز محدود شد، اما نرخ ارز در بازار تقویت شد. برخی از خریداران از بازار کنار گرفته و خرید محموله های اوت را متوقف کردند. در میان نوسانات بالای قیمت ها و انتظارات منفی از روند تقاضا، خریداران از رزرو محموله ها ابراز نگرانی کردند. قیمت تحویل فوری بین 350-335 دلار در هر تن fob بندرعباس ارزیابی شد، در حالی که تأمین کنندگان اصرار داشتند که به دلیل افزایش هزینه ها، محموله ها را بالاتر از 340 دلار در تن fob بقروشند.

در این هفته هیچ باری با ترم تحویل fob بندر امام خمینی به بازار عرضه نشد. صادرات به پاکستان به دلیل تعطیلات عید قربان متوقف شد اما انتظار می رود فعالیت های بازار از هفته آینده از سر گرفته شود. یکی از تأمین کنندگان محموله ای با تناژ 5.000-2.000 تن را با قیمت 345 دلار در هر تن fob بندرعباس برای تحویل فوری در اوایل این هفته بارگیری کرد. یک محموله 2.000 تنی گرید pen 70/60 به قیمت 341 دلار در تن fob برای تحویل فوری نیز داد و ستد شد.

چکیده اخبار

به دنبال تأثیرپذیری بازار از کاهش ارزش نفت خام و نفت کوره، قیمت قیر در اکثر نقاط من جمله سنگاپور، ایران و نقاط صادراتی در شمال و جنوب اروپا کاهش یافت. همزمان با سقوط نفت خام ICE برنت در دومین هفته از جولای برای اولین بار در دو ماه گذشته به زیر 100 دلار در هر بشکه، قیمت محموله های قیر مدیترانه نیز کاهش یافت. قیمت محموله های قیر حمل شده توسط کامیون در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، بریتانیا و رومانی کاهش یافت زیرا قیمت نفت خام و HSFO در هفته گذشته روند کاهشی داشت.

بازار قیر آسیا اقیانوسیه به دلیل عرضه بیشتر پالایشگاه های منطقه همچنان به سقوط خود ادامه داد. ادامه نوسانات در معاملات آتی نفت خام و تضعیف مداوم قیمت های HSFO قیمت ها را بیشتر تحت فشار قرار داد. اگرچه بارندگی در کشورهای ویتنام، هند و استرالیا بر حجم خرید این هفته تأثیر گذاشت، اما تقاضا در منطقه ثابت بود. قیمت ها در کشورهای افریقای جنوبی عمدتا ثابت گزارش شدند و قیمت محموله های قیر فله به شدت در مقاصد غرب و شرق افریقا پایین آمد. با این حال، قیمت محموله های قیر داخلی و صادراتی در افریقای جنوبی همزمان با تقویت ارزش پولی راند در برابر دلار امریکا سیر صعودی داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *