قیمت هر تن قیر

قیمت هر تن قیر/ بازار نفت و گاز:

حمایت بازار اروپا از پیک قیمت ها

در حالی که قیمت اکثر محموله های قیر حمل شده توسط کامیون در سراسر اروپا ثابت بود، در میان رقابت شدید تأمین کنندگان و تضعیف تقاضا در بازار کلیدی رومانی، همچنان در برخی از بازارهای اروپای مرکزی روند نزولی وجود داشت.

در مقابل، انتظارات برای قیمت های تجدیدنظر شده ماهانه در بازارهای بزرگ شمال غرب اروپا مانند آلمان، بنلوکس، فرانسه و بریتانیا افزایش شدید قیمت ها از اول سپتامبر اعمال می شود که اساسا به دلیل افزایش شدید قیمت نفت کوره در ماه اوت تا ژوئیه و همچنین قبل از شروع جهش مورد انتظار در فعالیت و تقاضای قیر پس از فصل تعطیلات اواسط جولای تا اواخر آگوست بود.

ارزیابی های آرگوس برای بارج های متوسط نفت کوره گوگرد بالا در طی 25-1 آگوست برابر با 10 مرداد تا 3 شهریور کمتر از 483 دلار در هر تن fob روتردام بود که 33 دلار در هر تن بیشتر از مدت مشابه در ژوئیه بود.

قیمت هر تن قیر در آخرین هفته از آگوست، اگرچه جهت گیری مشخصی نداشتند، به ترتیب 55-50 و 30-25 دلار fob روتردام و بالتیک گزارش شدند و قیمت بارج های HSFO با ترم fob روتردام تغییری نکردند.


رشد احتمالی قیر مدیترانه پس از تابستان

قیمت محموله های مدیترانه پس از افت یک هفته ای و به دنبال آن افزایش قیمت نفت خام باعث شد قیمت های آتی برنت برای اولین بار از ابتدای ماه از 100 دلار در هر بشکه عبور کند. ضعف نسبی HSFO در این منطقه به گسترش بیشتر اسپرد بین محموله های HSFO با ترم fob روتردام و مدیترانه کمک کرد. این روند، همراه با کاهش اخیر قیمت محموله های قیر در شرق و مرکز مدیترانه به تخفیف های fob برای HSFO، با هدف انتقال محموله ها از جنوب به شمال اروپا کمک کرد.

برخی از فعالان بازار از تخفیف 20 دلاری fob به محموله های ایتالیایی و یونانی صحبت کردند، اگرچه با وجود پیش بینی ها از محدودیت بازار منطقه ای از سپتامبر، شاهد اکثر اختلافات ارزیابی شده بدون تغییر بود. محموله های fob یونان و ایتالیا بدون تغییر در بهای محموله های HSFO منطقه ای حدود 5 و 3-2 دلار در هر تن ارزیابی شدند.

قیمت هر تن قیر فوب ترکیه با کاهش حدود 5 دلار، تغییر چندانی گزارش نشد. انتظار می رود پس از تعطیلات تابستانی، افزایش فعالیت های ساخت و ساز و بالا رفتن تقاضای قیر در بازارهایی همچون اسپانیا، پرتغال، فرانسه و ایتالیا به کاعش عرضه و ارزش های حمایتی در هفته های آتی کمک کند.

جدول قیمت قیر

نرخ محموله های صادراتی اسپانیا 3-2 دلار در هر تن با بیمه حدود 5 دلاری در هر تن fob ارزیابی شدند و قیمت هر تن قیر صادراتی این کشور بین 10-5 دلار در هر تن fob عرضه شدند. آربیتراژ فراآتلانتیک در غرب آرام تر بود و هیچ حرکت جدیدی در اواخر آگوست پس از اسپرد بین قیمت هر تن قیر cif نیویورک و fob اسپانیا که از اواسط آگوست به 125-120 دلار افت داشت، مشاهده نشد.


قیر افریقا همچنان در سیر نزولی است

قیمت ها در سراسر افریقای جنوبی عمدتا ثابت بود؛ به استثنای افزایش های جدید در قیمت های وارداتی شرق افریقا از ایران. اگرچه تقاضا در غرب این منطقه هنوز به دلیل بارندگی های فصلی محدود بوده و ساخت و ساز در کنیا نیز همچنان پس از انتخابات اخیر در این کشور شروع به کار نکرده است، بعید به نظر می رسید فعالیت افریقای جنوبی پس از زمستان بهبود یابد. اما هیچ افت قیمتی در واردات محموله های افریقای جنوبی مشاهده نشد زیرا محموله جدیدی از سنگاپور به دوربان برای تحویل در نیمه اول سپتامبر در حرکت بود.


تثبیت زیربنای پالایشگاه های سنگاپور

در سنگاپور، قیمت ها در آخرین هفته از آگوست رشد داشت زیرا شرایط عرضه متعادل، زیربنای پیشنهادات بالاتر پالایشگاه ها معامله گران کلیدی بود. دو معامله برای 3.000 لات منعقد شد که در سپتامبر با بهای 570-568 دلار در هر تن fob سنگاپور برای خریداران مستقر در ویتنام بارگیری می شود. محموله سوم 4.500 تنی به قیمت 575 دلار در هر تن fob برای بارگیری در سپتامبر به اندونزی فروخته شد.

تا پایان هفته، قیمت هر تن قیر فوب تا 585 دلار در رسید که نشان می دهد قیمت ها می توانند در کوتاه مدت تحت تأثیر عوامل بنیادی (فاندامنتال ها) به روند صعودی خود ادامه دهند. انتظار می رود منابع پالایشگاه های مهم سنگاپور تا ماه سپتامبر کاهش یابد، در حالی که پیش بینی می شود عرضه کلی از این کشور در ماه اکتبر نیز تأمین شود.

قیمت هر تن قیر تانکرهای سنگاپور 586-583 دلار با تحویل درب پالایشگاه به مالزی فروخته شد که در مقایسه با هفته قبل، با وجود کاهش عرضه، حدود 5 دلار به ازای هر تن رشد داشت اگرچه حجم معاملات این منطقه تحت تأثیر آب و هوای مرطوب قرار گرفت که باعث اختلال در پروژه های ساخت و ساز شد. سنگاپور در برابر پرای مالزی در حالت رقابتی باقی ماند و جریان معاملاتی را توسط نمایندگی های شمال مالزی جذب کرد. تقاضای نسبتا ملایم مالزی به ویژه در دره مهم کلانگ به دلیل بارندگی شدید و مسائل بودجه ای بود. قیمت هر تن قیر ماکالا و پرای نسبت به هفته قبل بدون تغییر به ترتیب 2.810-2.760 و 2.970-2.910 رینگیت بودند.


چالش ها بر سر تحریم های ایران

فعالیت های معاملاتی در میان احساس عدم اطمینان مشاهده شده در بین خریداران و فروشندگان کمرنگ شد. گفت و گوهای جاری برای کاهش تحریم ها علیه ایران همچنان موضوعی کلیدی بود که بازار در این هفته رصد کرد. اما نوسانات بالا در قیمت نفت خام و HSFO ار سر گرفته شد، در حالی که تقاضا به دلیل چشم انداز مبهم بازار تضعیف شد.

قیمت هر تن قیر

قیمت هر تن قیر و اثر تحریم های ایران بر آن

پیشنهادهای انبوه 355-330 دلار در هر تن fob بندرعباس با پیشنهادات 325-320 دلار در هر تن fob در این هفته مقابله کرد. معاملات کوچک با محموله هایی که به سمت امارات می رفتند، بسته شد. محموله های زیادی هم برای تحویل در سپتامبر به چین فروخته شد. تأمین کنندگان هیچ محصولی با ترم fob حرا-قشم در این هفته عرضه نکردند.

یک محموله گرید pen 70.60 با تناژ 3.000 تن با تحویل فوری و پرداخت نقدی در اوایل این هفته به نرخ 327 دلار در هر تن fob معامله شد. یکی از تأمین کنندگان همچنین یک محموله فله 5.000 تنی را به قیمت 330 دلار در هر تن fob با تحویل فوری فروخت. در مجموع، 25 هزار تن fob بندرعباس با نرخ 355 دلار در هر تن برای بارگیری در سپتامبر به یک خریدار چینی فروخته شد.

فعالان بازار برای فروش به افریقا به دلیل تأخیرهای طولانی در پرداخت ها مردد بودند و از این رو، پیشنهادات را فقط براساس پرداخت فوری ارائه دادند. قیمت معاملات جامبوبگ 410-395 دلار در هر تن fob بود که نسبت به هفته قبل 10 دلار به ازای هر تن رشد داشت. هیچ معامله ای در هفته قبل بسته نشده است. تقاضا برای درام های عراقی همچنان قوی بود، با اینکه برخی از محموله های درام به قیمت 375-370 دلار در هر تن fob در اوایل هفته جاری به هند فروخته شد.


جمع بندی مطالب

بر اساس گزارشات آرگوس قیمت کالا در بازارهای شمالی اروپا، مدیترانه و افریقای جنوبی عمدتا ثابت بود در حالی که بازار قیر آسیا به دلیل افزایش تقاضای چین به تقویت خود ادامه داد. هجوم معاملات به چین از نقاط صادراتی کلیدی در آسیا و خاورمیانه باعث متعادل شدن بازار و حمایت از اصول کلی آن شد. کاهش نهایی تولید در برخی از پالایشگاه های مهم سنگاپور نیز حق بیمه غالب بر قیمت های این کشور جزیره ای را حفظ کرد.

صحبت هایی مبنی بر ادامه کاهش عرضه در ماه اکتبر وجود داشت اما این موضوع قابل اثبات نیست. در این بین، قیمت های صادراتی ایران افزایش نسبی داشت. از طرفی، پیش بینی می شد تقاضا از شبه قاره هند تا سپتامبر پس از فصل باران های موسمی افزایش یابد. آربیتراژ ترانس آتلانتیک غرب از اروپا به ایالات متحده کمتر فعال بود اما ترددها از مدیترانه به شمال اروپا قبل از شروع فصل ساخت و ساز از سپتامبر بهتر شد.

قیمت برخی از محموله های حمل شده توسط کامیون های اروپای مرکزی در میان رقابت شدید پالایشگاه های منطقه ای و همچنان پایین تر از تقاضا در بازار کلیدی رومانی به شدت کاهش یافت. افریقای جنوبی همچنان محموله هایی را دریافت می کرد که تاکنون از نیازهای داخلی به محموله های جدید از سنگاپور به دوربان پیشی گرفته بود.

لینک سایت منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *